www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziwne pismo z ZUS (6410 - wyświetleń)
- Autor slaweksunwell Dodany 2016-10-24 17:19
Witam sprawa wygląda tak. ZUS  zawiadama iż na podstawie art 2d ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z ZUS został zgłoszony zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 18.10 2016 r i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia komisji lekarskiej Zakładu. Hmmm dodam że 1 w dniu 18.10 16 byłem na komisji lekarskiej w której przyznano mi 8 % uszczerbku na zdrowiu co moim zdaniem to mało za przeciete 5 prostowników palcow lewej ręki.... W tym dwa palce prakatycznie się nie ruszaja nadgarstek nie zgina sie nawet do połowy a w palcu 4 i 5 nie mam prawie czucia... I dostałem wezwanie na ponowna komisje tylko w innym mieście... Czyż by stwierdzili ze przyznali mi za duzo i wzwywaja mnie ponownie na komisje? Z góry dzieki
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-10-24 18:52

>Czyż by stwierdzili ze przyznali mi za duzo i wzwywaja mnie ponownie na komisje? <


ZUS ma takie prawo i sporadycznie z niego korzysta. Trudno wyrokować co nadzorującemu orzecznika się nie podobało. Ale znając ZUS to ma na względzie interes firmy a nie Twój. :-( . Po prostu walcz..........
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-05 18:54
hej mam pytanko.....komisje miałam 12.10.2016 dostałam informację , że na podstawie  art.14 ust 5 . sprawa zostaje do rozpatrzenia przez komisję w innym mieście.
Zaznaczam ze wcześniej miałam na 4 lata teraz na 5.....ale zamiast decyzji dostałam właśnie owe pismo...Pismo datowane 28 października dostałam 4 listopada..czy
oni nie muszą trzymać się 14 dniowego terminu??
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-05 20:26
ZUS ma 30-to dniowe terminy na odpowiedzi/wydawanie decyzji.
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-06 09:05
Dzięki za odpowiedz. A może mi ktoś wyjaśnić, czym się różni art. 14 ust 2d od art. 14 ust 5??? Jak dla uzyskania renty to rokuje??
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-06 11:57
Może wklej tutaj treść tych artykułów. Będzie łatwiej coś wydedukować.........
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-07 19:27
2d. Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.

4. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.
5. Nadzór, o którym mowa w ust. 4, obejmuje: 1)  kontrolę prawidłowości i jednolitości stosowania zasad orzecznictwa o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie; 2)  udzielanie lekarzom orzecznikom i komisjom lekarskim wytycznych w zakresie stosowania zasad orzecznictwa o niezdolności do pracy; 3)  prawo przekazania sprawy do rozpatrzenia przez komisję lekarską, jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w pkt 1, zostanie stwierdzony brak zgodności orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ze stanem faktycznym lub zasadami orzecznictwa o niezdolności do pracy.

art. 14 wyżej wymieniłam konkretne pkt.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-07 19:43
To jest dosyć standardowe postępowanie. Jeszcze nic w Twojej sprawie nie przesądza. Po prostu pech. Ale trzeba się temu poddać i przygotować tak jak do poprzedniej komisji.
Nadrzędny Autor miraga7 Dodany 2016-11-07 23:56
Dzięki. Dam znać. Póki co cierpliwie czekam.
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-08 23:53
Szanowna Pani,
Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika może wnieść zarówno ubezpieczony jak i ZUS. Termin na zgłoszenie sprzeciwu to 14 dni od dnia wydania orzeczenia. W art. 14 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach opisany jest szczególny tryb zaskarżania – przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez komisję lekarską. Tryb ten przysługuje w przypadku stwierdzenia braku zgodności orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ze stanem faktycznym lub zasadami orzecznictwa o niezdolności do pracy. Tryb ten pozwala na zaskarżenie orzeczenia lekarza orzecznika nawet po upływie 14 dniowego terminu na złożenie sprzeciwu. Jednakże, jak wskazuje Sąd Najwyższy, tryb ten nie powinien być nadużywany. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2013 r. (sygnatura I UK 190/13) usunięcie wadliwego orzeczenia lekarza orzecznika po jego uprawomocnieniu (po upływie terminu na złożenie sprzeciwu) może nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej, a więc ze względu na mające wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, przedłożone nowe dowody lub ujawnione okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji. Jeżeli nie zaistniała żadna z tych okoliczności zastosowanie szczególnego trybu zaskarżenia prawomocnego orzeczenia lekarza orzecznika jest niedopuszczalne.
Podsumowując, jeżeli przekazanie sprawy do komisji lekarskiej nastąpiło po upływie 14 dniowego terminu na złożenie sprzeciwu, powinno to być należycie uzasadnione. Rekomenduję więc wysłanie pisma do właściwego oddziału ZUS z zapytaniem o dokładną datę przekazania sprawy oraz przedstawienie przyczyn zastosowania szczególnego trybu zaskarżenia przewidzianego w art. 14 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach. ZUS powinien w szczególności udzielić informacji czy w sprawie przedstawiono nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem orzeczenia przez lekarza orzecznika.

To poradziła Pani prawnik pisać nie pisać??
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-11-09 11:57

> pisać nie pisać?? <


Aż strach cokolwiek doradzić, bo można złą radę zaproponować....... Tak z życia- to ZUS zawsze jakimiś przepisami się "zastawi"  a niestawienie się na komisję będzie błędem. Mogę tylko napisać to co sam bym zrobił w tej sytuacji. Po prostu  pojechałbym na tę komisję odpowiednio przygotowany. Co ma być to będzie... W necie można znaleźć przykłady jak to ZUS potrafi być "mściwy" w stosunku do tych co mu się "stawiają". Zgroza....... Ale tak jest.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-09 21:27
Wysłać listem z potwierdzeniem odbioru!
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-28 17:21
Witam po komisji dziś otrzymałam pismo z wawy...że komisja wydała orzeczenie nieustalające niezdolność do pracy...... ch..ra!!!
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-28 20:00
[usunięte]
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-12-02 18:42
Nie dziś przyszła decyzja odmowna, pozostaje sąd...
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-12-02 20:15
Nie przegap wymaganego terminu.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-12-05 19:37
Próbuj: to ciebie nic nie kosztuje (finansowo).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziwne pismo z ZUS (6410 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill