www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kierowcy PKS dyskryminują niepełnosprawnych (6925 - wyświetleń)
- Autor Jacek R Dodany 2007-08-10 18:40
Witam,

moja sytuacja jest następująca: jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i postarałem się o wydanie legitymacji dla osoby niepełnosprawnej z powiatowego ośrodka orzekania o niepełnosprawności, aby korzystać z ulgi 78 % przy przejazdach autobusowych (młodziez niepełnosprawna, nieuczący się), ale kierowcy niechcą respektować tej ulgi. W czasie roku szkolnego domagają się legitymacji szkolnej albo zaświadczenia lekarskiego (albo niezuznają nawet tego), a największy problem jest w wakacje. np. dzisiaj kierowca kłucił się ze mną i nawet mnie zwyzywał (przy pasażerach) niechcąc uznać mojej ulgi, zatrzymując ruch i robiąc ze mnie pośmiewisko. To sie zdarza wielokrotnie, a przecież zgodnie z rozporządzeniem ministra infastruktury (proszę mnie powiadomić o ew. zmianach) młodzież niepełnosprawna (nieuczący się, nie studiujący) korzysta z ulgi ustawowej 78 % niezależnie od czasu (wakacje, czy czas nauki szkolnej) na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej (wydanej przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności). I choć zgłosiłem skarge na kierowce to w PKS-ie też zaczeli mnie zagadywać że nieprzysługuje mi żadna ulga, to ze stopień umiarkowany niewystarczy, albo ze na legitymacji niejest podany symbol przyczyny niepełnosprawności (podobno są jakieś symbole na które nieobowiązuje ulga) albo jeszcze inne jak choćby właśnie wakacje i zaświadczenia. Proszę o jakąś pomoc w tej sprawie, co mam zrobić żeby kierowcy zaczeli respektować ww ulgę bez żadnych pretensji, dogadywania itd. (jeśli wogóle ją mam? - jak to udowodnić jeśli lekceważą ww legitymację) i co zrobić w przypadku gdy czepiają się jakichś symboli i innych ww bzdur.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-08-11 17:57
Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami transportu PKS i PKP uprawnione są do ulg. Aby mieć prawo do zniżki, należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności uzależniona jest wielkość zniżki.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych do korzystania z ulgi 78 proc. w środkach transportu PKS i PKP są:
1). Dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :
- legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego,
- legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
- legitymacja szkolna lub studencka wraz z jednym z dokumentów wymienionych w pkt 2.
2). Dla dzieci i młodzieży nie uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :
- legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- wypis z treści orzeczenia KiZ, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
- wypis z treści orzeczenia lekarza ZUS, stwierdzający częściową niezdolność do pracy,
- całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z jednym z dokumentów, o których mowa w pkt 1 i 2 wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:
- termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym,
- potwierdzenie stawienia się na badania, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienie jednego z rodziców lub opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi 78 proc. są :
- dokumenty dziecka określone w pkt. 1 i 2 - jeśli przejazd jest odbywany z dzieckiem,
- zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkoły wyższe lub placówkę oświatową lub opiekuńczo-wychowawczą (wzór zaświadczenia w rozporządzeniu) lub zaświadczenie wydane przez placówkę zdrowotną, udzielającą pomocy społecznej, organizującą turnusy rehabilitacyjne - jeżeli przejazd jest odbywany po dziecko lub po jego odwiezieniu.

Ulga ta obowiązuje przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożli­wiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkol­nego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny i z powrotem.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 25 października 2002 (Dz. U. Nr 179) w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów publicznego transportu zbiorowego.

Istotny jest rodzaj i stopień niepełnosprawności, ponieważ powyższa ulga, czyli 78%, przysługuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej lub dotkniętej inwalidztwem
(do ukończenia 24. roku życia) oraz studentom niepełnospraw­nym (do ukończenia 26. roku życia) przy zakupie biletów jednorazowych oraz miesięcznych imiennych na wszystkie pociągi PKP i autobusy PKS.

Jeśli Pana niepełnosprawność dotyczy narządu wzroku, czyli symbol w orzeczeniu "0-4 O" ma Pan prawo do 37% ulgi przy zakupie biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego w przejazdach autobusami PKS i pociągami, bez względu na wiek a Pana przewodnik/opiekun lub pies-przewodnik korzysta z 95% zniżki przy zakupie biletu jednorazowego przy przejazdach autobusami PKS i pociąga­mi. Przewodnik osoby niewidomej musi mieć ukończone 13 lat.

Więcej informacji na temat ulg dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP można znaleźć na stronie http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3916
Nadrzędny - Autor malwcia Dodany 2007-08-13 13:15
A ja mam takiego pytanie, bowiem w tym co Panstwo napisaliscie, jest podane ze organem wydajacym legitymacje jest powiatowy zespol do spraw orzekania o niepelnosprawnosci. A na stronie PKP wyczytalam, ze trzeba miec legitymacje wydana przez uprawniony organ. Ale co jest rozumiane pod 'uprawiony organ' juz nie jest nigdzie podane... Dlatego mam pytanie, czy tym organem na pewno jest m.in.  powiatowy zespol do spraw orzekania o niepelnosprawnosci, czy tylko np. ZUS? Bo jak dzwonilam przed chwila na informacje PKP, to mi powiedzili, ze mi nie przysluguje ulga 78% na przejazdy do szkoly, a mam orzeczenie o niepelnosprawnosci w stopniu umiarkowanym (+legitymacja). Bardzo prosze o pomoc.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor sylwester49 Dodany 2007-08-14 08:48
Organem upoważnionym są zarówno zus tak i powiatowe zespoły orzekające o niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor robert matycz Dodany 2007-08-19 12:18
witam,ja tylko wiem od kierowców pks-u,że ulgi mają os.z 1.gr.tak jak ja oraz kombatańci,żołnierze i posłowie.czytałem w pks-ie wyciąg z przepisów w tym roku,w czerwcu.
Nadrzędny - Autor emileczka Dodany 2007-10-23 20:02
Kierowcy PKS sa niedoinformowani i gadają bzdury!!!!!! Zniżka na przejazdy dla studentow nalezy sie niezaleznie od stopnia!!!!!!!!
Nadrzędny - Autor emileczka Dodany 2007-10-23 20:03
A jeżeli sie nie uczysz to nalezy ci sie na pewno tylko chyba niższa niż 78%
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2007-10-23 20:38
Emileczko - jeśli nie możesz pomóc, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Ulgi tego rodzaju są inne w każdym mieście  w każdym należy to sprawdzić. Np. w Warszawie, po zakończeniu nauki - w tym konkretnym przypadku będą żadne dla ON. Na stronie MZK wszystko jasno jest określone. Wiedza buduje...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kierowcy PKS dyskryminują niepełnosprawnych (6925 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill