www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY MOGE? (1962 - wyświetleń)
- Autor KUBA Dodany 2007-08-31 18:13
Mam pytanie: majac socjalna rente moge dorobic jakies 800zl bez koniecznosci zawieszania jej w zus?Jestem niesprawny od urodzenia mam 1 grupe inwalidzka i taka wlasnie rente.Czy pracujac ponad piec lat w danym zakladzie moge stanac na komisje lekarska i zmienic rente socjalna na chorobowa?Z gory dziekuje za odpowiedz.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-09-03 12:01
Według dawnych przepisów rentowych osoba będąca niepełnosprawną już w momencie podjęcia pracy, rentę otrzymywała po 5 latach pracy. Obecnie jest to niemożliwe.
Renta przysługuje temu, kto spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Spełnienie tego ostatniego warunku nie jest wymagane od ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.
Wynika z tego, że osobie niepełnosprawnej od dzieciństwa, np. niesłyszącej czy niewidomej, trudno będzie "uzyskać" niezdolność do pracy w trakcie zatrudnienia. Będzie to możliwe, jeśli kolejna choroba (dodatkowa) taką niezdolność spowoduje. W przeciwnym razie czeka te osoby praca aż do wieku emerytalnego.      

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu wyższego niż 30% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy.
Od 1 września 2007 r. do 30 listopada 2007 r. jest to kwota 793,40.

 

793,40 zł
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY MOGE? (1962 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill