www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Obniżenie stopnia niepełnosprawności (6016 - wyświetleń)
- Autor zibusiam Dodany 2010-05-01 12:57
Witam,
Podobno wszyscy walczą o jak najwyższy stopień,ale ja mam pytanie jak się odwołać od bzdur które ktoś napisał w orzeczeniu,że osoba z kodem 05R (upośledzenie narządów ruchu)i to nie poważnym, bo samodzielnie chodzi, wykonuje wszystkie czynności w domu,załatwia wszytko i to w urzędach....dostaje w opisie,że wymaga pomocy osób innych i pomocy opiekuna (a jest to osoba dorosła).
Czy ktoś się odwoływał zer stopnia wyższego na niższy.
Jesli to ma być śmieszne to orzeczenie na 1 rok, bo lekarka wystawiająca je stwierdziła, że po roku to osoba ta zapomni o swojej chorobie i wszystko się ułoży.
Nie wiedziałam,że trzeba dalekim łukiem omijać Powiatowe Centrum Orzekania, bo mogą dawać orzeczenie niezgodne ze stanem faktycznym.
Nadrzędny Autor nana Dodany 2010-05-02 20:34
Witam ,takie samo orzeczenie otrzymał mój mąż ,stopień niepełnosprawności umiarkowany choroba nerek cukrzyca nie może na tej podstawie starać się o dodatek pielęgnacyjny, a w dalszej części orzeczenia wymaga opieki osoby innej i opiekuna nie wiem co z tego wynika.Nie odwoływałam się bo nie pomyślałam że będzie mi to do czegokolwiek potrzebne,sprawa się przedawniła i z takim bzdurnym orzeczeniem trwamy jeszcze do2011 roku.
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-05-03 22:19
Wg mnie nie ma potrzeby odwoływania się zwłaszcza, że po roku wygasa. Najwyżej nie ponowisz za rok wniosku. Orzeczenie jest dla Ciebie. I od ciebie zależy czy przedłożysz je zakładowi pracy jeżeli ta osoba pracuje. Nie masz obowiązku przedkładania. Ale daje ono trochę uprawnień. (wejdź sobie na stronę   http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544 ). Z tym, że jak zgłosisz w pracy to pociąga za sobą skutki w zależności od orzeczonego stopnia. Np. umiarkowany stopień nie pozwala m.in. pracować w nocy. I nie da się wycofać zgłoszenia. Rozważanie odwoływania się by otrzymać lekką niesprawność jest niezasadne wg tego co na początku napisałem. To nie jest orzeczenie rentowe. A opis w orzeczeniu - wymaga takich sformułowań bo to wynika z zapisów ustawy. Tam takie nazewnictwo jest stosowne. Dla niektórych jest to potrzebne a nie ma potrzeby rozdrabniać się na większą ilość stopni. Tak na szybko. Traktuj to jako niepełną odpowiedź ale myślę, że nic się w ostatnim czasie nie zmieniło. Ujmy nie przynosi takie orzeczenie. A może się przyda?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-05-03 23:42

> Orzeczenie jest dla Ciebie. I od ciebie zależy czy przedłożysz je zakładowi pracy jeżeli ta osoba pracuje. Nie masz obowiązku przedkładania.


Wydaje mi się (proszę wyprowadź mnie z błędu, jakby co...) że orzeczenie nie jest tylko dokumentem "dla Ciebie" - nieprzedłożenie orzeczenia może mieć konkretne i nieprzyjemne skutki, jeżeli w pracy będzie np. wypadek (utrata ubezpieczenia, potencjalnie odpowiedzialność cywilna za wypadek?).
Nadrzędny Autor krak Dodany 2010-05-10 21:17
O wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności występuje zainteresowana osoba. Nie lekarz. Potrzebna jest tylko jego opinia, zaświadczenie o stanie zdrowia. Jeśli ktoś występuje o zaświadczenie, to znaczy, że ma jakiś cel. Że jest mu potrzebne do czegoś. We wniosku o wydanie orzeczenia trzeba wypełnić dane o którym mówi $6 pkt.3, podpunkt 3)* „ określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia. (np. uzyskanie karty parkingowej, dopłaty do sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego, dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego itp.). Stąd też taka moja moja odpowiedź. Można też oczywiście ubiegać się o zmniejszenie stopnia.
Pytanie jest jedno. Po co "zibusiam" występowała o to orzeczenie. Tego nie wyjaśnia.
Acha, do pracy dopuszcza lekarz zakładowy. I jeśli dopuścił bez znajomości dokumentu (nieujawnionego przez zainteresowaną osobę) to znaczy że ona nadaje się wg niego do konkretnie wykonywanej pracy i nie ma to wpływu na utratę ubezpieczenia. Ta osoba najwyżej będzie pozbawiona możliwości dochodzenia dodatkowego cywilnego odszkodowania gdyż wtedy ujawnianie orzeczenia mija się z celem, będzie świadczyło przeciw niej. Ale coś za coś. Nie jest to pewnie całościowa odpowiedź dla Ciebie, Boginko i może trochę za dużo użyłem słów ale tak to widzę.

* (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003)r.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-05-04 07:46 Zmieniony 2010-05-04 07:55
wg. Art. 4. ust. 1 i 2. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.

Proszę przeczytać, a wytłuszczonym drukiem ujęta jest różnica w problemie, zadanym pytaniu, a w związku z tym ma to związek komu przyznanie dodatku lub zasiłku pielęgnacyjnego.
                                                  _________ * ____________
Do Znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI.

Jest to całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu, całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w ułatwianiu kontaktów z otoczeniem, konieczność udzielania pomocy, zależność tej osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, z zakresu współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu określonych ról społecznych.
                                                   _________ * ____________
Do Umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

we wpisie może być również oznaczone, Znaczny
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-05-04 10:08
Szanowni Państwo
Od każdej decyzji komisji ds. orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Jeśli uważają Państwo, że przyznany stopnień niepełnosprawności jest zbyt wysoki, możecie Państwo w podanym wyżej terminie złożyć odwołanie. Odbędzie się wówczas posiedzenie Wojewódzkiej Komisji, na której zostanie jeszcze raz zbadana Państwa sprawa.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Obniżenie stopnia niepełnosprawności (6016 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill