www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Mój przypadek (11195 - wyświetleń)
- Autor pannaktoś Dodany 2009-06-09 17:49
Proszę o radę kogoś kto się zna na przepisach rentowych. Otóż mam obecnie 35 lat. Moje okresy składkowe to zasiłek dla bezrobotnych (1993 - 1994) oraz praca na umowę zlecenie w latach 1997 - 2000 z krótkimi przerwami. Było to sprzątanie biura załatwione poprzez spółdzielnię pracy dla studentów. Pracowałam tam studiując dziennie. Okres nieskładkowy to czas studiów dziennych (1995 - 2000). Od czasu ukończenie studiów nie udało mi się podjąć pracy na dobre. Czy mając taki dorobek można ubiegać się o rentę nie socjalną ,tylko tę drugą? A teraz jeszcze mam pytanie, czy gdybym mogła się starać o tę rentę (nie socjalną) to czy miałabym szansę dostać całkowitą niezdolność do pracy, czy raczej daliby mi częściową? Dodam że moja dokumentacja medyczna zaczyna się od 1997 roku.
Czytam te przepisy, ale to wszystko skomplikowane, więc byłabym wdzięczna za poradę.
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-09 18:58
Z tego co się orientuję to okres składkowy powinien być pięcioletni i chyba przerwy nie dłuższe niż pół roku. Ale niech się wypowiedzą osoby co się dokładnie na tym znają.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-06-10 12:49 Zmieniony 2009-06-10 12:51

>>>Od czasu ukończenie studiów nie udało mi się podjąć pracy na dobre<< 


No właśnie  bardzo ważny jest okres ostatnich 10  lat..    i od tego zależy odpowiedz  w  sprawie renty..
Co porabiałaś  po 2000  roku..
Co do starania o rentę  ..   To  trzeba być chory... lub posiadać jakąś niepełnosprawność..
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-10 14:10

>>Co do starania o rentę  ..   To  trzeba być chory... lub posiadać jakąś niepełnosprawność..<<<


i miec glowe pod pacha bo sama choroba to juz tez jest za malo zeby dostac rente :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-10 14:17
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ustawy o rentach i emeryturach z FUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
-jest niezdolny do pracy,
-ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
-niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi: 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Renta socjalna natomiast przysługuje osobie, która:
-jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
-przed ukończeniem 18. roku życia albo
-w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
-w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Ważne jest przy umowie zlecenia/ umowy cywilnoprawnej/, czy były odprowadzane składki.
Proponujemy także zpaoznanie się z informacjami w publikacji " Wszystko co powinieneś wiedzieć o rentach i emeryturach"
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/emerytury2008.pdf
Przy orzekaniu o niezdolności do pracy przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
  1)   stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
  2)   możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Zatem trudno na podstawie przedstawionych informacji wyrokować czy spełniane są przesłanki do wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-06-10 16:54
Wszędzie piszą o tych okresach składkowych i nieskładkowych. To ile trzeba mieć jednego i drugiego? Bo ja mam 5 lat nieskładkowego i 4 lat składkowego. To starczy? Te okresy miały miejsce dawniej niż 10 lat temu. No i przez ostatnie 10 lat to mam tylko rok i pracy i studiów, a pozostałe 9 lat do dziś to mam jakieś pojedyncze umowy zlecenia parodniowe, parotygodniowe, w sumie nic.
Poza tym o co chodzi z tym powstaniem niezdolności, czy czas powstania niezdolności do pracy to to samo co czas powstania choroby? Jeśli mam dokumentację medyczną od 1997 roku, to znaczy że od tego czasu datuje się moja niezdolność?
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-10 18:00
To by wskazywało że nie masz wymaganego okresu składkowego, ale może w pewnych okolicznościach to wystarczy, gdyż znam pewny przypadek (chociaż nie chodzi tu o rentę z tytułu niezdolności do pracy), w którym dzieci po zmarłym ojcu nie powinny w myśl przepisów otrzymać renty rodzinnej to ją otrzymały, ale  chyba nie wszystkie oddziały ZUS robią to jak jest w przepisach. (Jeden dostanie a drugi nie).
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-06-10 21:11
Proponuję zapoznanie się z podstawowymi informacjami na te temat w innych wątkach lub na stronie ZUS. To naprawdę podstawa.
Ty nie spełniasz warunków (5 lat składkowych). Niezdolność datuje się od daty jej orzeczenia.
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-06-10 21:32 Zmieniony 2009-06-10 21:34
Podstawa podstawą, a przepisy są tak napisane że budzą się u mnie pytania i wątpliwości. Zanim tu poruszyłam wątek przeczytałam to co piszą na stronach zusu. To chyba logiczne. Poza tym każdy przypadek jest inny, istnieją wyjątki, nic nie jest jednoznaczne. Zresztą nikt mi jeszcze nie odpowiedział na moje pytania poruszone powyżej. Ponawiam pytanie, czy data powstania niezdolności to to samo to data powstania choroby? I ile musi być okresu składkowego i ile nieskładkowego?  Może ktoś naprawdę obeznany mi odpowie?
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-11 05:14
W myśl tego co jest w przepisach, to powinnaś mieć 5 lat okresu składkowego, bo to jest najważniejsze. Piszesz że masz 4 takie lata, to masz odpowiedź. A piszesz że przez ostatnie 10 lat miałaś tylko rok, a do przyznania liczy się czy było 5 lat składkowego.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-06-11 08:15
Widzę, że nikt precyzyjnie nie odpowiada, ja niestety też nie wiem, ale pamiętam, że jak pytałam kilka lat temu w ZUS-ie, to pani mi powiedziała, że okres składkowy musi być minimum dwa razy dłuższy niż nieskładkowy, czyli z tych 5 lat to trzeba by liczyć, ale na pewno nie musiało to być 5 tylko składkowego.
Ale ZAZNACZAM, ŻE ZNAM ODPOWIEDZI NA BANK, po pierwsze - to było kilka lat do tyłu, a po drugie - na odpowiedzi pracownic urzędów nie zawsze można liczyć, że są zgodne z prawdą... Z tymi przepisami to faktycznie można zgłupieć, bo nijak można znaleźć odpowiedź na proste w sumie pytanie.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-06-11 08:17
Poprawka - miało być "Ale ZAZNACZAM, ŻE NIE ZNAM ODPOWIEDZI NA BANK"
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-11 12:41
jak ostatnio bylam w zusie i pytalam o te lata skladkowe to mimo iz mam 3,5 roku studiow i 1,5 roku skladki placil za mnie MOPS jak wyplacal renty socjalne to niestety renta z tyt. niezdolnosci do pracy mi sie nie nalezy bo lata, w ktorych sie studiowalo nie licza sie jakos 3,5 roku tylko z tego biora 1/3 czyli okolo 1 roku, nie wiem dlaczego ale tak mi powiedzieli
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-06-11 12:47

> lata, w ktorych sie studiowalo nie licza sie jakos 3,5 roku tylko z tego biora 1/3 czyli okolo 1 roku, nie wiem dlaczego ale tak mi powiedzieli


Jeżeli dobrze kojarzę, to to wynika z różnicy między okresem składkowym i nieskładkowym. Okres składkowy to taki, w którym są odprowadzane składki ZUS - liczy się w stosunku 1 do 1, czyli 1 rok to 1 rok. Natomiast okresy nieskładkowe (w tym studia) mają niższy przelicznik. Poczytaj np. tutaj: okresy nieskładkowe (klik).
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-06-11 12:58
Gocha, a powiedzieli Ci, że w przyszłości masz szansę, skoro niepełnosprawność powstała nie w czasie okresów składkowych?
Bo z tego co czytam i słyszę, to różnie na to patrzą, normalnie loteria, gdzie się trafi i jak panie spojrzą na przepisy.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-06-11 13:06
Gocha, i właśnie to nie jest chyba reguła, ze biorą 1/3 z okresu studiów (znacvzy u każdego może to wyjść inaczej), tylko chodzi o to, że musi być odpowiedni stosunek składkowych i nieskładkowych.
Nie mogą to być same nieskładkowe, ale też nie muszą same składkowe.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-06-11 12:47
Widzę, że (jak zwykle zresztą) nie chce Ci się czytać ze zrozumieniem a za poprawne uznasz tylko te odpowiedzi, które spełnią Twoje oczekiwania (mogą być nawet niezgodne z prawdą). To po co męczyć ludzi?
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-06-11 12:54
Kto tu nie czyta ze zrozumieniem i pisze bzdury???
TUTAJ NIE MA ODPOWIEDZI, KTORA BY SPELNIALA MOJE OCZEKIWANA i na żadną nie czekam, bo to nie jest w niczym związane z moim tematem.
Opanuj sie kobieto i nie pisz bzdur.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-06-11 13:04 Zmieniony 2009-06-11 13:14
Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem i moje porady należy traktować tylko jako wskazania:

> czy data powstania niezdolności to to samo to data powstania choroby?


Bluengel już odpowiedziała: Niezdolność datuje się od daty jej orzeczenia.

> ile musi być okresu składkowego i ile nieskładkowego?


Tyle, ile wynika z daty powstania niezdolności do pracy. przy czym, jak już wspomniałam w poście do Gochy one się inaczej liczą - zajrzy do podanego tam linka.

Nie jestem specjalistą ale spróbuję te informacje przełożyć na ludzki: masz 35 lat, niezdolność zostanie orzeczona teraz zatem powinnaś mieć 5 lat okresu (po uwzględnieniu przeliczników za to, że okres nieskładkowy liczy się inaczej niż składkowy). Nadto ten pięcioletni okres musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. (strona ZUS - kliknij), na co wskazał już zresztą Godunow. Oznacza to, że dla Ciebie ten okres 5 lat powinien przypadać w latach 1999-2009, reszta się nie liczy.

Jak sama wskazujesz, "załapie" się  może kawałek studiów (okres nieskładkowy) i kawałek pracy w spółdzielni - oba datujesz do roku 2000. Poza tym jednak od 2000 nie masz innych źródeł okresów składkowych i nieskładkowych, a zatem wygląda na to, że NIE spełniasz wymagań.

EDIT: Jest też przypadek specjalny, a mianowicie Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe. Jeżeli dobrze rozumiem, jest on przewidziany dla osób, które się uczyły i np. praktycznie nie były w stanie osiągnąć w wieku powiedzmy 22 lat okresu 3 lat. Tyle, że Ty również się na ten wyjątek nie łapiesz, bo nie spełniasz co najmniej wytłuszczonego przez mnie warunku.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-06-11 18:07
Jest tak, jak napisała Boginka.

    Pannaktoś,
jeśli chcesz zgłosić wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w 2009 r. , to musisz wykazać 5 lat wymaganego "stażu" w okresie 1999-2009 (całe 10 lat przed datą zgłoszenia wniosku). Może się zdarzyć, że lekarz orzecznik określi datę powstania niezdolności do pracy jako wcześniejszą niż data zgłoszenia wniosku o rentę. W twoim przypadku to i tak nie będzie miało znaczenia.
    Podsumowanie.
Chcesz się ubiegać o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a już na wstępie nie spełniasz ustawowych warunków ( Trzeba być niezdolnym do pracy, należy udokumentować odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy oraz niezdolność do pracy musi powstać w określonych ustawą okresach. ). Jak widać nie przysługuje ci prawo do renty.

    Dla zainteresowanych:

     Ustawa wymaga co najmniej 5 lat "stażu". Na te 5 lat składają się okresy składkowe i okresy nieskładkowe, ale okresów nieskładkowych może być maksymalnie 1/3 okresów składkowych. Jak to rozumieć:
    Osoba ma udowodnione 4 lata składkowe i 2 lata nieskładkowe.
          4 lata to 48 m-ce
          1/3 z 4 lat to 16 m-cy
    48 m-cy + 16 m-cy = 64 m-ce, czyli 5 lat i 4 m-ce
    Osoba ta ma wymagany "staż" uprawniający do renty.

Pozdrawiam.
         
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-06-11 18:44

>cytat z jolik_:
>Może się zdarzyć, że lekarz orzecznik określi datę powstania niezdolności do pracy jako wcześniejszą niż data zgłoszenia wniosku o rentę. W twoim przypadku to i tak nie będzie miało znaczenia.


Rozwijając jeszcze post jolik_ - przypuśćmy, że orzecznik rzeczywiście orzekłby że niezdolność powstała wcześniej, niż się zgłosiłaś. Czy to Ci coś daje?

Jeżeli orzeknie, że niezdolność powstała:

W wieku 34 lat (2008), to wciąż jest 5 lat stażu, w okresie 1998-2008 a Ty masz około 2
W wieku 33 lat (2007), to też 5 lat stażu, w okresie 1997-2007 a Ty masz około 3
W wieku 32 lat (2006), dalej 5 lat stażu, w okresie 1996-2006 a Ty masz około 4
W wieku 31 lat (2005), nadal 5 lat stażu, w okresie 1995-2005 a Ty masz nadal około 4 (okresy nieskładkowe mogą się liczyć tylko za 1/3, więc dodają Ci najwyżej rok)
W wieku 30 lat (2004), to 4 lata stażu, w okresie 1994-2004 a Ty masz około 4 – dopiero na tym poziomie pojawia się szansa (nie wiadomo ile wynoszą przerwy w zatrudnieniu na zlecenie, a więc czy rzeczywiście uzbierają się 3 lata okresów składkowych, a tylko wtedy jest o czym rozmawiać)

Biorąc zatem pod uwagę post jolik_ wynikałoby, że nie tylko musiałabyś zostać uznana za niezdolną do pracy, ale także za niezdolną od więcej niż 5 lat (orzecznik musiałby uznać, że niezdolność powstała w 2004 lub wcześniej). Pytanie, czy coś takiego jest realne.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-06-11 20:50
    Boginko,
nie należy przesadzać z określaniem wstecz daty powstania niezdolności do pracy ...
    :-)
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-06-11 20:51
Ja tu tylko robię za kalkulator. :-)
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-06-11 20:57
    Pannaktoś,
pytasz czy masz szansę na całkowitą lub częściową niezdolność do pracy.
    Lekarz orzecznik oceniając niezdolność do pracy  bierze pod uwagę kilka czynników min: wiek i wykształcenie wnioskodawcy, rodzaj wykonywanej pracy, zdolność do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, możliwość przekwalifikowania się. Orzecznik określając datę powstania niezdolności do pracy opiera się na bezpośrednim badaniu oraz dokumentacji medycznej. Nie wystarczy więc chorować ( i to nawet długie lata ), musi jeszcze wystąpić takie naruszenie sprawności organizmu, które wpłynie na zdolność zarobkowania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Mój przypadek (11195 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill