www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sprzeciw do orzeczenia czy wniosek o rentę ? (8439 - wyświetleń)
- Autor RobertL Dodany 2009-06-06 14:07
Witam użytkowników forum.
Sprawa dotyczy mojej żony i pisze w jej imieniu.
W sierpniu 2007 roku będąc na urlopie wychowawczym żona zachorowała na "zespół omamowo-urojeniowy", po zakończeniu urlopu nie będąc w stanie podjąć pracy była do dnia 04.06.2009 na zasiłku chorobowym (182 dni) oczywiście w terminie (na chorobowym)został złożony wniosek o przyznanie
świadczenia rehabilitacyjnego.
Dnia 03.06.2009 zostało wydane orzeczenie:
- jest Pani niezdolna do pracy
- brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego
- jest Pani całkowicie niezdolna do pracy do 31.12.2010
I tu pojawia się problem, gdyż żona według moich szczegółowych obliczeń nie posiada wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych w czasie
ostatnich 10 lat (Wymagane 5 lat - wiek powyżej 30 lat) co oznacza, że wniosek o rentę zostanie odrzucony.
Zwracam się z prośbą o poradę czy jednak składać wniosek o rentę licząc na odwołania bądź w ostateczności na rentę wyjątkową ?
Czy może złożyć sprzeciw do orzeczenia i ubiegać się powtórnie o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego?
Czy ktoś może spotkał się z podobną sytuacją?
Nadrzędny - Autor jofka Dodany 2009-06-07 17:00 Zmieniony 2009-06-07 17:05
ja mam podobną sytuację tu opisaną: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=3054 i nie rozwiązałm umowy z zakładem pracy idąc na zwolnienie bezpłatne, czekam aż umowa sama wygaśnie -umowa na czas określony, nie wiem na pewno czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, czy mogę podejmować jakąś pracę do 30.06.2010, czy mogę założyć działalność gospodarczą. Na razie złożyłam sprzeciw do orzeczenia.
Nadrzędny - Autor RobertL Dodany 2009-06-07 19:14
Witaj, jofka a jak uzasadniłaś sprzeciw ?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-06-07 19:47 Zmieniony 2009-06-07 19:50
Pytanie istotne ,,  Jaki sprzeciw  chcecie  składać..  I od czego.....
Decyzja Lekarza ZUS  jest stała niezdolność...     Czy chcecie    aby przywrócono zdolność do pracy  ba przywrócenie nadziei po penym okresie....  Bo tylko  tego  może dotyczyć sprzeciw..
Co do  przyznania  zasiłku rehabilitacyjnego.. Przyznaje się wtedy gdy chory rokuje   nadzieję wyleczenia...  Czy  jest to tak w ty wypadku..  Zasiłek rehabilitacyjny można max pobierać do roku..
Nadrzędny Autor RobertL Dodany 2009-06-07 20:41
Dokładnie chodzi mi o zasadność złożenia takiego sprzeciwu (może ktoś z forumowiczów złożył podobny sprzeciw i uzyskał świadczenie rehabilitacyjne )
Doskonale rozumiem, że złożenie sprzeciwu w tych przypadkach brzmi niczym mowa "oskarżonego" ; " wysoki sądzie proszę o wyższy wymiar kary..."
Jednak:
osoba, która stara się o świadczenie rehabilitacyjne ma jeszcze nadzieję, że po okresie max 12 miesięcy ma szansę wrócić na miejsce pracy (oczywiście o ile pracodawca w tymże okresie nie zwolni tej osoby - do czego ma prawo)
Przyznanie osobie całkowitej niezdolności do pracy jest równoznaczne z utratą stanowiska pracy, pomijając już fakt iż w obydwóch tych przypadkach
osoby te zostają bez jakichkolwiek świadczeń ze strony ZUS (jedynie możliwość uzyskania renty wyjątkowej - szansa 1 na 7) lub po orzeczeniu Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności mogą starać się o uzyskanie zasiłku stałego z opieki społecznej.
Nadrzędny - Autor jofka Dodany 2009-06-08 12:35
mój sprzeciw wygląda tak:
Do Komisji Lekarskiej ZUS
w Olsztynie

S p r z e c i w
  Wnoszę sprzeciw do orzeczenia lekarza orzecznika: nr akt 03-196127 z dnia 01.06.09r. w zakresie braku uprawnień do  świadczeń rehabilitacyjnych.
Powyższe uzasadniam tym, że z rozmów prowadzonych z lekarzem prowadzącym wynikało, że będę mogła pracować w swoim zawodzie przy odpowiednim leczeniu tj. ustawieniu odpowiedniego leku,  a że okres leczenia będzie dłuższy niż 182 dni zasugerował   wystąpienie o świadczenie  rehabilitacyjne, co uczyniłam.
Wydanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy powoduje  konieczność zwolnienia się z pracy, co w efekcie powoduje, że zostanę bez środków do życia .
Ze względu na krótki staż pracy (2 lata i 11 m-cy) nie kwalifikuję się też do świadczeń rentowych.

Proszę o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego gdyż uważam, że okresy poprawy są dość  długie i po ustabilizowaniu leczenia farmakologicznego będę mogła znaleźć pracę, która pozwoli mi  na  wypracowania stosownego do renty stażu zanim pogorszy mi się stan zdrowia.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego sprzeciwu..
Nadrzędny - Autor RobertL Dodany 2009-06-08 17:39
Dzięki jofka :-) ja składam sprzeciw jutro.
Życzę powodzenia, daj znać jak poszło - Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor jofka Dodany 2009-06-08 21:02
RobercieL ja jestem też ciekawa jaki będzie finał w Twojej sprawie bo sytuacja moja jest prawie taka sama.
Nadrzędny Autor RobertL Dodany 2009-06-30 18:50
Jesteśmy po komisji - nie będę rozpisywał się o traktowaniu osoby chorej psychicznie, wiele już napisano na ten temat na forum.
Zrobię jedynie małe porównanie:  lekarz orzecznik / lekarz pierwszego kontaktu/
                                             komisja lekarska / komisja "lekarska" poborowa z lat PRL /
Czekamy na decyzję.
O przeprowadzonym badaniu rozpiszę się więcej, jak żona dojdzie do siebie, gdyż do tej pory nie może się pozbierać...
Nadrzędny Autor RobertL Dodany 2009-07-30 10:13
Witam, po drodze była jeszcze wizyta u lekarza konsultanta i jest decyzja ZUS przyznająca świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy
Nadrzędny Autor wiesia58 Dodany 2009-07-09 17:33
sprzeciw do orzeczenia o wniosku o rente
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sprzeciw do orzeczenia czy wniosek o rentę ? (8439 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill