www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasilek pielęgnacyjny (6193 - wyświetleń)
- Autor Danonek Dodany 2008-04-30 10:11
Witam serdecznie i mam takie pytanie jak to jest z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym czy trzeba mieć orzzeczenie o niepełnosprawności przed 16 rokiem życia czy naprzykład wystarczy dokumentacja medyczna że zachorowało sie przed 16 rokiem życia na chorobę powodującą niepełnosprawnośc bo znajoma moja 1 raz staneła na komisji w 2003 roku i mimo że dokumentacje ma od stycznia 1994 to do orzeczenia ma wpisane że jest niepełnosprawna od 2003 i zasiłek jej się nie należy .Bardzo prosze o odpowiedz dodam ze orzeczenie ma wydane na stałe ponieważ choroba jest postępująca i nieuleczalna.
Nadrzędny - Autor Persefona Dodany 2008-05-02 07:43
Hej. Ja mam trochę podobny problem.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje jeśli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia:
"Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia"

Ja właśnie od niedawna mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym. Wydane na stałe. W orzeczeniu mam napisane, że nie da się ustalić kiedy powstała niepełnosprawność. Dokumentację medyczną mam sprzed 21 roku życia (pierwsze pobyby w szpitalu były w wieku 20 lat). Moja koleżnka, która choruje na to samo co ja (SM) dostała ten zasiłek pielęgnacyjny, bo w dokumentacji chorobowej miała pierwsze wzmianki przed 21 rokiem życia. Nie umiem znaleźć odpowiednich przepisów - czy to zależy od uznaniowościu MOPRu, czy jest jakoś koknkretnie regulowane.

Pozdrawiam, Madzia
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-05-02 18:57

>W orzeczeniu mam napisane, że nie da się ustalić kiedy powstała niepełnosprawność.<


Bardzo tego nie rozumiem..??
Jak się nie da..?/
Chyba można ustalić zę niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem
nie istotne czy w w wieku 6 czy 16 lat..
Komisja ma stwierdzić czy przed 21 rokiem życia  czy po..
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-05-02 19:18
czasami się nie da to fakt
Nadrzędny Autor Persefona Dodany 2008-05-03 10:18
Szczerze mówiąc jak składałam na komisję papiery, w ogóle nie zdawałam sobie sprawy, na ile istotne są te wszystkie sformuowania. W wniosku o orzeczenie podkreśłiłam tylko kartę parkingową, bo o innych uprawenieniach po prostu nie wiedziałam. W sumie taki zasiłek pielęgnacyjny by mi się przydał właśnie pod kątem wydatków na leki i rehabilitację. Gdybym wiedziała, że to ma znaczenie to bym może spróbowała poprosić o ustalenie daty.... A tak to sama nie wiem, co z tym można zrobić ;-).
Szczerze mówiąc miałam nadzieję, że przy orzeczeniu o niepełnosprawności każdy dostaje pakiet informacji jak i w jaki sposób może to mu ułatwić życie. A tak wszystko trzeba się dowiadywać od innych. Ja akurat mogę sobie poszukać, ale są osoby, które są całkowicie zdane na innych i trudno dotrzeć im do informacji.
Nadrzędny - Autor Danonek Dodany 2008-05-03 11:17
Panie godunow czy można coś jeszcze wskurać znajoma ma napisane niepełnosprawność datuje się od 2003 rok a przecież przedstawiła na komisji dokumentację że choroba już była bardzo postepująca od 1994  a to było przed jej 21 urodzinami czy można złożyć jakiś specjalny wniosek o uwzględnienie własnie daty 1994 r a widze że nie tylko znajoma ma ten problem,bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-05-03 14:42

>o uwzględnienie właśnie daty 1994 r a<


Jeżeli koleżanka dysponuje dokumentem medycznym ze zapadłąna tą chorobę . Jest podstawa odwołania ..Czemu komisja tego nie określiła i nie wzięła pod uwagę..
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-05-03 14:44
Podobnie u Persefony odnaleźć dokument który po raz pierwszy stwierdza schorzenie ..Dokument medyczny i odwołać sie od deczyzji
Nadrzędny - Autor Danonek Dodany 2008-05-05 13:48
Ponieważ stan zdrowia koleżanki pogorszył się od czasu ostatniej komisji ,postanowiła znów złożyć wniosek i nie wie jak ma to teraż zrobić żeby tym razem wzieli pod uwagę ten 1994 rok czy skoro wtedy jak za 1 razem się nie odwołała to już nie można tego zmienić ?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-05-05 16:23
Powtarzam zawsze  w kazdym momencie można złożyć wniosek o rentę a dokumentacje starannie zebrać zrobić  kopie i kopie dostarczyć
Nadrzędny - Autor Danonek Dodany 2008-05-05 16:47
Dzięki bardzo.Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-05-05 19:29
::-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasilek pielęgnacyjny (6193 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill