www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wyrok sądu o rencie (10314 - wyświetleń)
- Autor pola01 Dodany 2010-02-18 08:26
Czy sąd może wydać decyzję o rencie, jeśli się nie spełnia wszystkich ZUS-owskich warunków?
Zawsze myślałam, że sąd za biegłymi ma orzec tylko o zdolności bądź nie do pracy, a co jak w wyroku sąd napisał, że przyznaje rentę?

Bo teraz są dwie opcje:
1) Błąd sądu, bo i tak wyśle tylko orzeczenie o niezdolności, a ZUS weźmie pod uwagę inne aspekty i i tak decyzja będzie odmowana.
2) Faktycznie sąd może przyznać rentę mimo nie spełniania warunków i ZUS musi to zaakcpeptować.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-19 10:00

>>>Czy sąd może wydać decyzję o rencie, jeśli się nie spełnia wszystkich ZUS-owskich warunków?<<<


Nie bardzo rozumiem pytanie..
Co znaczy nie spełnia  warunków ZUS-u..??
Jeżeli nie ma określonych lat   ( przepracowanych) .. To sąd tych lat nie stworzy i nie wyda  orzeczenia  niezgodnego z ustawami.. jeżeli zdaniem ZUS  nie spełniasz wymogów zdrowotnych .. To sąd rozpatruje  takie wnioski w określonym trybie i przywraca np, rentę ..
Doprecyzuj pytanie..
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2010-02-19 10:10
Miałam rentę uczniowską. Jak wiadomo, aby była przedłużana jako renta z tyt. niezd. do pracy musi być ciągłość i orzekana całkowita niezdolność, czyli nie może być z tyt. częściowej niezodlności.

Miałam sprawę w sądzie i nie rozumiem, czy ją przegrałam czy wygrałam. Myślałam, że sąd ma orzec o mojej niezdolności/zdolności do pracy, a nie już o rencie (a to zrobił!), bo to sprawa ZUS-u. Tymczasem sąd orzeka dla mnie rentę z tyt. częściowej niezdolności, mimo że nie spełniam warunków (niepełnosprawność powstała w wielu szkolnym i nie mam stażu pracy).
I teraz pytanie, czy:
1.) jest to możliwe, żeby sąd orzekł o rencie, zrobił taki wyjątek i ZUS go zaakceptować musi
2.) czy sąd wysyła tylko orzeczenie, że jestem częściowo niezdolna, bo o rencie decyduje tylko ZUS i wiadomo, że przyśle odmowną decyzję.

Więc pytanie, czy skoro sąd pisze, że przyznaje mi rentę w uzasadnieniu wyroku, to czy faktycznie przyznaje rentę czy tylko niezdolność, a rentę może tylko ZUS?
Jestem w kropce, dostałam już uzasadnienie wyroku, czas nagli i nie wiem, czy muszę składać apelację, czy tę rentę będę miała czy nie.
Sąd napisał wyraźnie, że zmienia decyzję ZUS-u i że mam mieć kontynuację renty z tyt. całkowitej niezdolnści, ale jako częściowa.
A przecież papiery przyjdą do ZUS-u i ci mogą powiedzieć, że mam zerową, bo nie spełniam w/w warunków.

"Jeżeli nie ma określonych lat   ( przepracowanych) .. To sąd tych lat nie stworzy i nie wyda  orzeczenia  niezgodnego z z ustawami.. "

WYDAŁ takie orzeczenie. Jak opisałam wyżej. Nie że przywraca rentę jak zazwyczaj w takich sprawach, ale że ma być kontynuacja po ustaniu renty z cał. niezdol., gdy ZUS ją zabrał, teraz z czesciowej niezdolności - od listopada 2008 roku na stałe.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-02-19 11:11
Szanowna Pani
Sprawa, którą Pani przedstawiła jest zbyt skomplikowana, aby rozwiązać ją za pomocą forum. Nie możemy podpowiedzieć żadnego rozwiązania, nie mając dostępu do dokumentów sprawy. Proponuję więc skontaktowac się z Centrum Integracja w Warszawie i przesłanie dokumentów drogą elektroniczną na adres: warszawa@integracja.org, abyśmy mogli wskazać odpowiednie rozwiązanie sprawy
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-20 18:51 Zmieniony 2010-02-20 18:56

>>>>miałam rentę uczniowską. Jak wiadomo, aby była przedłużana jako renta z tyt. niezd. do pracy musi być ciągłość i orzekana całkowita niezdolność, czyli nie może być z tyt. częściowej niezdolności.<<


Powiem tak musisz zrobić tak  jak ci Piszesz Centrum.. bo

Prawnie nie ma możliwości zamiany renty uczniowskiej  na rentę z tytułu niezdolności do pracy na to samo schorzenie..
Przykładowo nabyłaś chorobę x która uprawniła cie do renty szkolnej   ale ta choroba nigdy nie uprawni ciebie do pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.. ( nawet gdy byś miała lata składkowe)

Pracujesz nabywasz w trakcie czasu zatrudnienia  chorobę Y    ona może być podstawa zwykłej renty ..
Sąd jedynie mógł orzec całkowitą częściowa niezdolność  do pracy .. etc
Orzeczenie  częściowej  niezdolności do pracy przez sąd oznacza.  w praktyce zatrzymanie renty uczniowskiej..

Jeżeli jest wyrok jeszcze nie prawomocny  rób apelacje.. !!  Niemniej jednak przed apelacją  szybko się skontaktuj albo z prawnikiem lub agendami  pomocy  społecznej..
A jeżeli wyrok się uprawomocnił.. pozostaje   ponowne składanie   papierów  o rentę socjalną    i to z powodu pogorszenia się choroby tej na którą była przyznana renta uczniowska..

Na decyzji sądu  powinna być pouczenie o odwołaniu do ilu dni..
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-02-21 14:49
"Prawnie nie ma możliwości zamiany renty uczniowskiej  na rentę z tytułu niezdolności do pracy na to samo schorzenie.."

Dlatego właśnie pisałam, że nie spełniam warunków.

"Sąd jedynie mógł orzec całkowitą częściowa niezdolność  do pracy .. etc"

Ale orzekł RENTĘ, nic się nie pomyliłam, od początku piszę dokładnie jak jest. Że przyznaje mi rentę i że ma być ona kontynuacją starej tylko zmieniona na częściową.
Czyli są 2 wyjścia i ciągle nie wiem, które.
1) Błąd sądu. Błędny wyrok. Błędne uzasadnienie wyroku.
2) Sąd ma prawo zmieniać decyzje, a nawet ustawy i ZUS musi to zaakceptować.

Wszyscy prawnicy, pracownicy ZUS-u itd. rozkładają ręce, bo jeszcze się z tym nie spotkali.
Więc przygotowywuję apelację o całkowitą niezdolność, choć szczerze mówiąc sam wyrok renty z część. niezdol. na stałe bardzo mnie by satysfakcjonował, no ale skoro zagadką jest, czy to, co sędzia napisał w wyroku ma szansę być naprawdę...
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-22 12:33

>>>>2) Sąd ma prawo zmieniać decyzje, a nawet ustawy i ZUS musi to zaakceptować.


<<
Droga Polo..  Nie mylmy pewnych pojęć... !!
Ustawę  może jedynie zmienić sejm Po procedurze legislacyjne.. Sąd powołany jest jedynie do egzekwowania  stanowionych ustaw..
Wracając do Twojej sprawy bardzo dobrze ,że  zakładasz apelację..  Co do stwierdzenia sędziego  mógł napisać błędnie ( im też zdarzają sie pomyłki) . To by trzeba widzieć całość orzeczenia by tak stwierdzić na 100 procent..
Co wtedy.. gdy pomyłka sędziego   powoduje naruszenie ustawy.. Taki wyrok może być przedmiotem kasacji ( niezgodny z prawodawstwem polskim)  nawet po uprawomocnieniu) ..

A też podejrzewam że ZUS by Ci nie dał  renty  tylko skarżyłby wadliwość wyroku..
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-02-22 12:40
Ja nie mówiłam, że tak jest, tylko pytałam, które z tych dwóch wyjść jest bardziej prawdopodobne. Gdyby sprawa była jasna, to bym nie pytała tu o nic i nie snuła domysłów, jak może być. To w ramach wyjaśnienia.
Całość uzasadnienia wyroku na 100% wskazuje, że sędzia przyznał rentę, to nie pomyłka w jednym zdaniu, tylko całe klka stron, dlaczego ma być zmiana renty na tę częściową.

Jak się nieoficjalnie dowiedziałam, ZUS też składa apelację.
Czyli absurd, zazwyczaj po wyroku któraś strona wygrywa, któraś przegrywa, a tu dwie apelacje...
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-22 12:47
Polu ja ci powiem  Tak
Od kiedy zacząłem się interesować sądami prawem (OD 11 LAT) Widziałem rożne kuriozalne orzeczenia..
Apelacje dwustronne to nic nowego..
ZUS   jak sądzę  apeluje wadliwość prawną orzeczenia..

Polo walcz nie daj.. się
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-02-22 14:39
A kto rozpatruje apelacje, czyli moze odrzucic lub przyjac? Ten sam sedzia, co wydal wyrok czy ktos zupelnie inny?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-22 15:45
 
Kliknij Tu Tam masz odpowiedź na temat apelacji ..

Czyli rozpatruje inny sędzia
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-02-23 12:06
Dzięki serdeczne Godunow, pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-02 11:21
do pola01:
na Pani zagadnienie odpowiedzi udzielił  prawnik Centrum Integracja. Prosze o kontakt pod adresem: warszawa@integracja.org, abyśmy mogli przesłać odpowiedź
Nadrzędny - Autor mb140776 Dodany 2010-04-06 15:23
A kto napisał ze  prawnie  nie ma  mozliwosci zamiany r.uczniowskiej na r.z niezdolnosci do pracy???????????????????? Widze  ze  jest tu wiecej  teoretykow prawa  niz praktykow.... Otoz  zmiana  renty uczniowskiej na rente z tyt.niezdolnosci istnieje <PRAWNIE> i to jest zawarte w Ustawie  o Emeryturach i rentach z 1998roku ... oczewiscie  jezeli spelnia sie odpowiednie warunki i odpowiednio sie je udokumentuje ... To wlasnie  sad zamienia .a nie  Zus bo zuS nigdy nie zrobi sobie  gorzej. No to tak po krotce wyjasniłem ...a jak by co to  pisac ..postaram sie wmiare mozliwosci odpowiedziec na zadane pytania
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-04-06 15:44 Zmieniony 2010-04-06 15:48

>Otoz  zmiana  renty uczniowskiej na rente z tyt.niezdolnosci istnieje <PRAWNIE> i


Gdzie coś takiego wczytałeś..?? Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Może istnieć  tylko  możliwość   przejścia z renty uczniowskiej na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ale to jest całkiem inny temat

Np. pracujesz na rencie uczniowskiej  podczas wykonywania  tej pracy  zapadasz na inną chorobę lub ulegasz wypadkowi podczas pracy czy innemu nieszczęśliwemu zdarzeniu  wtedy możesz się starać  o rentę z tytułu niezdolności do pracy zgodnie z ustawą o FUS  z późniejszymi zmianami ..

Aby dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy
1. Trzeba mieć lata  przepracowane  stosownie do wieku.
2. Choroba czy  zdarzenie,    które kwalifikuje Ciebie do takiej renty musi zaistnieć podczas okresu zatrudnienia  lub po jego zakończeniu.np. ( jesteś na bezrobotnym ) po zakończeniu okresu zatrudnienia

Nie ma takiej możliwości by rentę  uczniowską dawna ( dzisiaj ZUS przyznaje tylko renty  socjalne ) zastąpić rentą z tytułu niezdolności do pracy..  Jest jedynie możliwość uzyskania uprawnień do starania się  o rentę z tytułu niezdolności do pracy..
I Żaden sąd  niczego nie przyzna czego nie  ma w ustawie .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wyrok sądu o rencie (10314 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill