www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Ankieta: Ocena barier w śląskich miastach (13313 - wyświetleń)
- Autor victor72 Dodany 2010-10-18 11:55
Kłaniam,
Ponieważ jest to pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie powitać.
Jestem pracownikiem Wydziały Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej i wraz z grupą współpracowników chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat oceny barier architektonicznych i organizacyjnych jakie napotykają niepełnosprawni w swoich miastach.
W związku z tym, prosimy osoby niepełnosprawne o wypełnienie ankiety:

http://webankieta.pl/ankiety/w1hpxlcmgoqc

Niestety forma elektroniczna ankiety sprawiła, że jest ona dość duża 

Mamy nadzieję, że wyniki badań pozwolą na lepsze zagospodarowanie środków, jakie posiadają samorządy na przystosowanie infrastruktury miast dla wszystkich jego mieszkańców.

Pozdrawiam i dziękuję.
Michał
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2010-10-18 14:14 Zmieniony 2010-10-18 14:35
Michale, zamiast robić te bzdurne ankiety, to lepiej wypożycz sobie wózek inwalidzki i przejedź się w teren a zobaczysz do ilu sklepów, urzędów, przychodni, dworców PKP, toalet, restauracji, barów, kościołów, kin i teatrów, stadionów i hal sportowych, jak i przystanków autobusowo - tramwajowych  będziesz mógł skorzystać... I mniejsza miejscowość tym gorzej, a najgorsze są wsie i wioski, tam po prostu, zapomniano o kimś takim jak niepełnosprawny... Mieszkam z jednym z takich miasteczek, w którym panuje taki ciemnogród... A radni tłumaczą się tym, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto na usuwanie barier dla "paru" niepełnosprawnych... Zrobiono kilka źle zaprojektowanych podjazdów i na tym się skończyło... W jednej szkole u nas był remont, wyremontowali, ale nie przystosowali do potrzeb niepełnosprawnej młodzieży... Czyżby niepełnosprawna młodzież nie ma prawa do zdobywania wykształcenia??? Więc, proponuję zamiast ankiety zrobić sobie rajd wózkiem inwalidzkim, nie tylko w dużych miastach ale wybrać się na te małe miasteczka, wsie, i wioski... Dobrym przykładem może być dworzec PKP w OPOLU, tam co chwila są jakieś remonty a nadal pod dzisiejszy dzień dla osoby na wózku inwalidzkim jest to miejsce niedostępne....
Nadrzędny Autor victor72 Dodany 2010-10-18 22:13
Kłaniam,
A i owszem jeździłem sobie po Katowicach trochę. Człowiek zaczyna zwracać uwagę na szczegóły. Zresztą wystarczy pojeździć wózkiem dziecięcym.
Z moich obserwacji rajd wózkiem powinien być obowiązkowy dla inspektorów nadzoru budowlanego, architektów oraz studentów architektury. Ponieważ osoby te są lub niedługo będą odpowiedzialne za kształt naszego "środowiska naturalnego" i nie zawsze ze złej woli zatwierdzają/projektują absurdalne rozwiązania. Jeżeli przeprowadzany jest remont, to naprawdę w większości przypadków, czy budynek/droga ma być dostępna dla osób  sprawnych, czy dla wszystkich, nie stanowi wielkiej różnicy w kosztach.
Co do nierównych szans osób z małych miasteczek - tak masz rację nie ma równych szans, czy jest się sprawnym, czy nie i nie dotyczy to tylo naszego kraju. W moim odczuciu jednak idzie ku lepszemu, powoli ale jednak.
Piszesz, że zamiast pisać bzdurne ankiety mam jeździć na wózku - i co to da, nie jestem architektem ani budowlańcem, nie złapie za młot i nie rozbiję schodów i krawężników, ale mogę pokazać kilku osobom, na co mają przeznaczać pieniądze, bo wszystkiego zrobić się nie da na raz.
Taki przykład: niedawno dostosowana została do potrzeb ON zabytkowa kopalnia-muzeum. Fajnie, ale nikt nie sprawdził, czy osoby niepełnosprawne chcą z tego skorzystać, a może warto było przeznaczyć te pieniądze na inne cele, w innym rejonie miasta - nikt ich nie zapytał.

Pozdrawiam.
Michał
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-10-18 15:20
Mnie co innego zdziwiło w ankiecie..... adres zamieszkania jaki mam podać - a gdzie ochrona danych...??? przez resztę pytań nie udało mi się przebrnąć. I tu chyba Norbi ma rację.

>victor72>
>Mamy nadzieję, że wyniki badań pozwolą na lepsze zagospodarowanie środków, jakie posiadają samorządy na przystosowanie infrastruktury miast dla wszystkich jego mieszkańców>.


Moja walka we własnym mieście bez ankiet dała minimalne rezultaty. vctor72 Twoja ankieta nie da żadnych rezultatów. Tu trzeba władzy pod nos podsuwać i to w realnym świecie. Tej ankiety żaden radny nie przeczyta. Przykro mi ale to prawda.
Nadrzędny - Autor victor72 Dodany 2010-10-18 22:21
Kłaniam,
Nieścisłość mała się tu wdała. Nie chodzi o adres zamieszkania, ale o ulicę. Ma to na celu zidentyfikowanie, czy i gdzie znajdują się w miastach większe skupiska osób niepełnosprawnych, aby tam kierować większe środku na likwidacje barier, albo umożliwić osobom tam zamieszkujących lepszy dojazd do np. centrum miasta.
Proszę mnie dobrze zrozumieć, ja nie bronię polityków, czy innych decydentów. Przyświeca mi jedynie taki cel: jeżeli mam wydać i tak niewielkie pieniądze, to powinienem to zrobić z głową i na to, co jest naprawdę potrzebne i tam, gdzie ktoś to doceni. A czy tak będzie?

Pozdrawiam.
Michał
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2010-10-19 01:01 Zmieniony 2010-10-19 01:06
Kłaniam się
Michał napisał/a:
    >Nieścisłość mała się tu wdała. Nie chodzi o adres zamieszkania, ale o ulicę. Ma to na celu zidentyfikowanie, czy i gdzie znajdują się w miastach większe skupiska osób niepełnosprawnych, aby tam kierować większe środku na likwidacje barier, albo umożliwić osobom tam zamieszkujących lepszy dojazd do np. centrum miasta. Proszę mnie dobrze zrozumieć, ja nie bronię polityków, czy innych decydentów. Przyświeca mi jedynie taki cel: jeżeli mam wydać i tak niewielkie pieniądze, to powinienem to zrobić z głową i na to, co jest naprawdę potrzebne i tam, gdzie ktoś to doceni. A czy tak będzie?>

Likwidacja barier powinna być wszędzie, bo w danym miejscu może się znaleźć każdy nie zależnie od miejsca zamieszkania... Każdy, nawet najsprawniejszy, najpiękniejszy i najmądrzejszy, może stać się w danym miejscu osobą niepełnosprawną nie zależnie od tego gdzie mieszka. Nasze państwo miało już przynajmniej paręnaście ładnych lat aby zrobić choć częściowy porządek z barierami, lecz w PRL a następnie w RP nikt się z nami nie liczył, nawet gdy powstał w prawie budowlanym  dość nie jasny zapis w sprawie likwidacji barier budowlanych obiektów użyteczności publicznej... Mniej więcej o to chodzi, że obiekty te, jeśli są budowane po 1995 roku "powinny być" przystosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych... A zaś starsze obiekty tj. z przed 1995 roku, "powinny być" dostosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych przy pierwszym remoncie... Dlaczego tak niewiele nowych obiektów użyteczności publicznych powstałych po roku 1995 nie są a "niby" "powinny być" przystosowywane??? A te z sprzed 1995 roku choć remontowane, nie są w dalszym ciągu przystosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych??? Odpowiedź leży w samym zapisie powyższego prawa budowlanego... Otóż, gdyby parlament, utrwalając powyższe prawo budowlane użył bardziej stosownych słów, zastępując słowa "powinny być" na "muszą być" dziś sprawy toczyłyby się w zupełnie inny sposób... A mianowicie, co innego znaczą słowa "powinny być" ponieważ to nie oznacza, że "muszą być"... A to z kolei architekci mają wolną rękę, ponieważ gdy czegoś nie musi być to oni nie dają w projekt, lub dają, ale zostawiają to do dyspozycji właściciela obiektu użyteczności publicznej, który zazwyczaj pozostawia to na dalszy plan, kiedy w parlamencie wyjdzie ustawa, że owe dostosowania muszą być, a wtedy ci sami, co mieli już dawno mieć owe dostosowania w obiektach użyteczności publicznej będą starali się o dofinansowania z PFRON na owe podjazdy, windy, platformy... I to oni dostaną w pierwszej kolejności "bo oni nam wyrównywać będą szanse" a ci, co "powinni dostać" dofinansowania nie otrzymają ani grosza, ponieważ, powinni dostać w cale nie oznacza, że muszą dostawać i tu się zaklęty krąg zamyka...
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-10-19 16:48
viktor72 i ty to nazywasz nieścisłością ???  to tylko mała kopia za którą przepraszam....



4. Miejscowość zamieszkania:     tu chyba trzeba podać adres zamieszkania?



5. Ulica zamieszkania:               a tu dopiero jest nazwa ulicy
  

                                            My ON nie takie ciemniaki.
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2010-10-19 19:38 Zmieniony 2010-10-19 19:40
Dokładnie... Ella... My niepełnosprawni ruchowo, ale myśleć potrafimy lepiej niż od nie jednego pełnosprawnego...  To od nas powinny brać przykład nie jeden pełnosprawny..
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-10-19 20:24
victor72 nie chcę być złośliwa bo nie przeczytałam tej ankiety ani do końca ani dokładnie,ale brakuje jeszcze pytania o Pesel NIP i zamożność.

Wiem nie muszę jej wypełniać ale skrytykować mam prawo. To tylko dla dobra ankieterów.
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-10-19 20:39
Elu przecież nie mieszkasz na Śląsku.Ja też nie wypełniam,bo po co,chociaż zasadniczo wypełniam ankiety.
Nadrzędny Autor chrupka79 Dodany 2010-10-20 08:05
Nie zrozumiałeś Elli jej chodziło o to że skoro ankiety są anonimowe? to po co tam są rubryczki dotyczące adresu nazwy ulicy itp przecież istnieje coś takiego jak ochrona danych to po co to podawać. W jakim celu tworzyć ankietę do wypełnienia w której są takie a nie inne formy ujawniania swojego adresu, wiem że niby się nie musi ale nie jedna osoba to zrobi z tak zwanego rozmachu.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-10-20 16:59
Siwek owszem nie mieszkam na Śląsku, ale o zgrozo znam Śląsk dość dokładnie. Ech były to piękne czasy......
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-10-20 17:46
Ela-ja znam Śląsk bardzo dobrze.
Chociaż urodziłem się w Racławicach
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-10-20 18:00
No to super. Cieszę się. Tylko wtedy pewnie byliśmy sprawni.....
Nadrzędny Autor Łukasz i Marcin Dodany 2011-01-25 20:23
Uprzejmie prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która pomoże nam zrozumieć Twoje potrzeby i być może  w przyszłości pomóc odpowiedzieć na nie w konkretny sposób. Ankieta dotyczy Twoich potrzeb socjalno-mieszkaniowych.

Dziękujemy z góry.

http://www.ankietka.pl/ankieta/52874/dostosowanie-przestrzeni-mieszkalnej-w-kontekscie-osob-niepelnosprawnych.html

Łukasz i Marcin
Nadrzędny Autor mamija1 Dodany 2011-04-04 13:18
Witaj!
Widzę że łączy nas wspólna uczelnia. Różnica taka że ja tam studiuję i oczywiście poruszam się a wózku:) Jeśli oprócz ankiety mogłabym jeszcze jakoś pomóc to chętnie to zrobię. Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Ankieta: Ocena barier w śląskich miastach (13313 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill