www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna (12627 - wyświetleń)
- Autor sowa25 Dodany 2012-06-07 12:54
Witam wszystkich. Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności od 2000 roku ( niepełnosprawność datowana od urodzenia) odnawiany co 2-3 lata(tzw. na czas określony). Przed 2004 rokiem otrzymywałem rente socjalną, najpierw wypłacał mi ją MOPS a następnie po zmianie przepisów ZUS. Od 2004 roku pracuje zarobkowo w zakładzie pracy chronionej. Wraz z pierwszą wypłatą od mojego pracodawcy nie pobieram renty socjalnej(przekraczałem wówczas określone przepisami minima zarobkowe). Wiem, że od 2012 roku zmieniły się przepisy i do renty socjalnej można "dorobić" nawet 2500 brutto. Na dzień dzisiejszy nie osiągam takich dochodów. Mam więc pytanie czy przysługuje mi prawo do renty socjalnej pomimo faktu, że jestem niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym a nie znacznym jak wyczytałem w "przepisach" o prawie do renty socjalnej. Jeśli tak to co muszę zrobić. Czy czeka mnie jakaś komisja czy też tylko pisanie formularzy???

(Mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość)
Nadrzędny Autor Janusz 1963 Dodany 2012-06-13 07:09
O ile mi wiadomo,jeżeli będziesz wystepował do ZUS-u o wznowienie renty socjalnej,napewno będziesz musiał złożyć wniosek o jej wznowienie,a także zaświadczenie o stanie zdrowia wydanego przez lekarza prowadzącego leczenie.A co dalej,to już wiadomo,wezwanie do orzecznika ZUS--u,i tu w zależności na jakiego natrafisz decyzja przyznania ,lub nie,w razie odmowy, komisja lekarska,ewentualnie póżniej Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.Mimo że pracujesz w zakładzie pracy chronionej tutaj mogą zacząć się problemy. .
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-13 16:10
Szkoda że nie poszcześciło ci sie i nie dali tobie przed 2003r orzeczenia na stałe, wtedy wystarczyłby zwykły wniosek a tak czeka cie komisja. Ostatnio tam są cyrki, wystarczy że ktoś pracował i mogą nie dać całkowitej niezdolności do pracy, chyba że trafisz na "ludzkiego" orzecznika to bez problemu uzyskasz orzeczenie. Orzekając biorą pod uwagę, wiek, wykształcenie, dotychczas wykonywaną pracę, stopień naruszenia organizmu. Tak naprawdę to ocenę swą opierają głównie na wykształceniu i wykonywanej pracy a nie chorobie.
Na pewno musisz mieć nowe badania, nie stare od lat, ponieważ mogą uznać że nastąpiła poprawa (nawet gdy to jest niemożliwe), to co wypisze ci lekarz na wniosku nie każdy orzecznik czyta a wielu też podważa. Nie każdy też przegląda karty z poradni ale trzeba je mieć ze sobą.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2012-06-13 17:09
Kundzia, zainteresowało mnie Twoje stwierdzenie:

>Szkoda że nie poszcześciło ci sie i nie dali tobie przed 2003r orzeczenia na stałe, wtedy wystarczyłby zwykły wniosek>


czy to dotyczy również orzeczeń grupy inwalidzkiej? W 1993 r. zaliczono mnie do 3 grupy z powodu wypadku przy pracy ale bez prawa do renty. Czy teraz wystarczy zwykły wniosek?
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-06-13 17:56
nie wiem jak ma się sprawa z grupami inwalidzkimi, ale idź do ZUS i zapytaj, na pewno udzielą informacji, warto pytać :-)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-06-13 17:24
Przesadzasz trochę Kundzia. Na moje oko ważne są "papierki", a nie choroba. Wykształcenie i praca dotychczas wykonywana też - niestety. Olać ich - ludzie szukajcie pracy!!! Żebranie nawet w ZUS jest upokarzające - jak ktoś ma mózg.
Pozdrawiam i powodzenia chorym tym naprawdę :-)
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-13 18:04
Przeglądając moją dokumentację medyczną mam zupełenie inne informacje co jest "ważne", "papierkami" manipulują jak im wygodnie. Nie wnikam w relacje zdawane przez wiele osób którym ZUS odmówił świadczenia, aby nie było komentarza typu - "inni" ;-)

REA z tego co dobrze kojarzę to sama pobierasz rentę, czyli również żebrasz? Skoro pracujesz zarobkowo to po co bierzesz rentę jak to jest upokarzające? Nie wystarczy ci sama praca? Masz i wynagrodzenie za pracę i rentę więc proszę, nie oceniaj innych.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor sowa25 Dodany 2012-06-14 23:16
Mam wyższe wykształcenie. Staż pracy to 8 lat (całość w zakładzie pracy chronionej). Badania mam średnio 2 razy do roku, pod opieką dwóch specjalistów. Gdybym mógł zarobić w swoim zakładzie pracy tyle ile zarabiałem jeszcze 2-3 lata temu to nawet nie myślałbym o rencie, niestety czasy są takie jak są a zarobki poniżej krytyki. Stając przed komisją fakt, że pracuje non stop od 8 lat i do tego mam wyższe wykształcenie będzie przeszkodą w uzyskaniu takiego orzeczenia czy raczej ułatwieniem???
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-06-14 23:34
może być utrudnieniem, teoretycznie im lepsze wykształcenie tym "trudniej", również patrzą na dotychczas wykonywaną pracę, ale nie oznacza że nie dadzą orzeczenia, wiele zależy od schorzeń i orzecznika.
na twoim miesjcu zoorientowałabym się czy nie możesz sie ubiegać o rentę z tytułu niezdolności do pracy a nie socjalną. Przy pierwszej rencie wystarczy że uznają cię za osobę częściowo niezdolną do pracy i masz już świadczenie, przy rencie soc. musisz mieć całkowitą niezdolność do pracy, o co trudniej zwłaszcza że masz wyższe wykształcenie i cały czas pracujesz. Mogą uznać że nie masz całkowitej niezdolności do pracy. Zorientuj się czy masz wymagane okresy składkowe (znajdziesz na stronie zus).
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2012-06-17 13:55
Sowa, rozumiem, że nadal chcesz pracować, a renta ( nie ważne jaka) będzie Twoim drugim źródłem dochodu?
Nadrzędny - Autor Agnieszka72 Dodany 2012-08-31 18:22
witam serdecznie jestem tu nowa chciałam zapytać jak to jest?od 17roku choruję na kręgosłup miałam rentę z ZUS po pierwszej operacji która była w 2001roku mi ja zabrano od tego czasu nie mogłam podjąć pracy ponieważ w 2009przeszłam drugą operację kręgosłupa i renty nie mam a w tym roku czyli 13.06.2012 przeszłam trzecią operację kręgosłupa miałam wstawione implanty i stabilizator nie mam żadnych składek ponieważ nie miałam jak przez chorobę pracować. Że choruję od 17roku życia nie chcą mi uznać tego a z MOPS-u mam tylko 30zł zasiłku stałego bardzo proszę o pomoc gdzie i jak się odwołać aby uzyskać jakąś rentę

                                                                                                załamana z góry serdecznie dziękuję
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-08-31 21:10
Kiedy straciłaś prawo do renty? Jak teraz to tylko droga odwołania, jak dawno temu to zapytaj dokładnie w ZUS czy możesz jeszcze raz stanąć na rentę socjalną ale tylko na chorobę która powstała w trakcie nauki. Czyli na problemy z kręgosłupem, które zaczęły się jeszcze w wieku 17 lat, o ile nastąpiło pogorszenie się tego kręgosłupa a z operacji wynika że jednak coś dalej sie działo z nim. Znam osobę która złożyła o rentę soc dopiero w wieku 49 lat a jej choroba powstała od urodzenia, tylko trzeba było naszukać się w dokumentach.
Nie wiem tylko czy masz ponowne prawo do ubiegania sie o rentę soc jeżeli nastapiło pogorszenie, teoretycznie tak, zatem dopytaj w ZUS. Na inną rentę starać się nie możesz bo nie masz wypracowanych lat
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna (12627 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill