www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta inwalidzka a dodatkowy zarobek (6467 - wyświetleń)
- Autor How high Dodany 2013-08-31 19:22
Witam pięknie i w pas się kłaniam :-) . Zastanawiam się nad pewnym problemem i myślę że mógłbym poprosić o pomoc w jego rozwiązaniu na forum z osobami potrafiącymi pomóc i obracającymi się częściej w tych sprawach, więc do rzeczy.

Jestem niepełnosprawny od urodzenia, praktycznie od początku moje życie to jedna wielka kolejka do lekarzy. Od 11 roku życia dostałem pełną diagnozę, jednak to tylko częściowo zlikwidowało problemy. otrzymałem stałą niepełnosprawność stopnia znacznego i po jakimś czasie została mi przyznana renta inwalidzka po ówczesnym złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, na całkowitą niezdolność do pracy na okres dwóch lat (czyli że ktoś kto miałby gorzej niż ja, po dwóch latach magicznie odzyskuje zdrowie, przynajmniej w formie urzędowej:) ). Renta inwalidzka kończy mi się w listopadzie, będę składał niezbędne dokumenty w celu jej przedłużenia, jednak martwię się że jej nie przełużą pomimo posiadania pokaźnej historii choroby, o ile to ma jakiekolwiek znaczenie. Najbardziej jednak martwię się ilością pieniędzy. Mam swoje problemy, które bywają upierdliwe, ale dopóki jeszcze chodzę i mogę sam podetrzeć sobie tyłek chciałbym w jakiś sposób dorobić sobie do renty inwalidzkiej, w formie połowy etatu lub stażu, jednak boję się że zostanie mi wtedy odebrana całkowicie renta, a w sumie nie opłacalne byłoby tracić 600zł renty dla 700zł stażowego bo i tak sam się z tego nie utrzymam. Rachunki, lekarstwa, podatki - a resztę to chyba pies [...]. Chciałbym zachować jedno i drugie (moja najbliższa rodzina mówi mi żebym sobie odpuścił pracę żeby nie stracić renty, tylko że ja nie chcę być tym pasożytem, rakiem na sercu społeczeństwa narodu polskiego), jednak po prostu boję się bo ja na dobrą sprawę nigdy nie pracowałem. Znalazłem miejsce, w którym mógłbym pracować i będę starał się uderzać do urzędu pracy po skierowanie itd.

Czy są jakieś przeciwskazania, i jak mógłbym pracować żeby nikomu na złość nie robić a wszystko wyszło w porządku?

PS. Przepraszam że chaotycznie, ale mam problem ze skupieniem się dzisiaj :-) .
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-02 09:35
Zgodnie z przepisami osoby otrzymujące świadczenia rentowe , mogą być zatrudnione.
Jeśli dobrze zrozumieliśmy otrzymuje Pan rentę socjalną? jesli tak, to ważne jest kryterium dochodu niepowodujące zawieszenia świadczenia tj. osiąganie przychodu nieprzekraczającego 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS- aktualnie jest to : od 1 września 2013 r. -     2528,80 zł.
Wprost z przepisów nie wynika, aby podjęcie  stażu lub zatrudnienia mogło być jedyną przyczyną nieuznania Pana za osobę  całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast nie możemy również zagwarantować, że pomimo zatrudnienia w dalszym ciągu uzyska Pan ww orzeczenie.
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-02 11:12
Cytując dokumenty: "Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy" . I tutaj: "Zakład ubezpieczeń społecznych zawiadamia że prawo do renty socjalnej ustaje z dniem 30.11.2013r.". Czyli jednak nie inwalidzkiej, ale też nie chciałbym mieć problemów bo zawsze na lekarstwa jest...
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-02 14:11
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia. Renta socjalna przysługuje osobie, która:
•jest pełnoletnia oraz
•jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
◦przed ukończeniem 18. roku życia albo
◦w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
◦w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Zatem , co do zasady jest ten sam tryb orzekania. Aby miec prawo do ww świadczenia należy być uznanym za  całkowicie niezdolnego do pracy lub całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji.
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-02 15:19
Czyli nawet jeśli bym pracował zdalnie w domu i dorabiał do renty 200zł maksymalnie to i tak za sam fakt dorabiania, mógłbym stracić prawo do renty?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-09-02 17:19
Zanim odpowie Ci CI tak na szybko rzucę:

> Czyli nawet jeśli bym pracował zdalnie w domu i dorabiał do renty 200zł maksymalnie to i tak za sam fakt dorabiania, mógłbym stracić prawo do renty?


I tak i nie. Niestety przepisy skonstruowane są tak, że prawo do renty można utracić jeżeli podejmie się pracę (przy weryfikacji/kolejnym stanięciu po rentę orzecznik uzna, że się nie należy). Ale jednocześnie wcale nie jest to konieczność. Więcej dokładnie o przepisach tutaj (klik).

Ja, na przykład, w pewnym momencie podjęłam decyzję że podejmuję najpierw zlecenia do tłumaczenia, a potem studia doktoranckie, bo nie będę całe życie trzymać się tylko państwa (które też może zbankrutować i np. przestać dawać świadczenia, a wtedy - bez doświadczenia w pracy - jestem ugotowana). I póki co wychodzę na tym zaskakująco dobrze. Ale prawdopodobne dlatego, że należę do tej grupy która dostała rentę "na stałe".

Podjęcie pracy jest ryzykowne. Nie musi się kończyć utratą prawa do renty, ale może i nikt Ci nie powie z przodu jak będzie.

(Co ważne, ryzyko jest większe w przypadku renty socjalnej (tej "od urodzenia") niż z niezdolności do pracy (nabytej), bo w tym drugim przypadku można otrzymywać część renty będąc "tylko" "częściowo niezdolnym do pracy".)
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-02 19:35
Hmm czyli dowiedziałem się tyle że nic na dobrą sprawę nie wiadomo... Ale mimo wszystko jest to pewniejsza informacja. Tak jak mówię, wolałbym mieć oba źródła dochodu, bo na jednym sam się nie utrzymam, lekarstw nie wykupię :/ .
Renta socjalna nie jest też uwarunkowana od historii choroby i od czasu jakiego poświęciło się na jeźdżenie po lekarzach od urodzenia?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-09-02 21:54

> Renta socjalna nie jest też uwarunkowana od historii choroby i od czasu jakiego poświęciło się na jeźdżenie po lekarzach od urodzenia?


Zgodnie z przepisami rentę socjalną przyznaje się za żargonową "całkowitą niezdolność do pracy". Nie jestem orzecznikiem, ale przy ocenianiu bierze się pod uwagę, z tego co wiem, m.in. stan zdrowia w momencie orzekania, wykształcenie, doświadczenie zawodowe (jeżeli dotyczy), szanse na zatrudnienie.

Natomiast to nie jest tak, że rentę masz za to że kiedyś jeździłeś po lekarzach. Liczy się stan w momencie orzekania.
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-02 22:44
No to dziękuję już wszystko wiem - a raczej wiem że nic nie wiem bo się nie da wiedzieć.
Życzę dobrej nocy i owocnej pracy! :-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-09-03 19:05

> bo się nie da wiedzieć.


Bingo.

Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta inwalidzka a dodatkowy zarobek (6467 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill