www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / jaki przysługuje metraż do mieszkania komunalnego (25334 - wyświetleń)
- Autor dorota675 Dodany 2013-10-11 21:07
Witam, od prawie 3 lat staram się o przyznanie mieszkania komunalnego z tytułu niepełnosprawności dziecka i zagęszczenia. Chciałabym się dowiedzieć jakie przysługują mi prawa gdyż zaproponowano mi mieszkanie o pow. użytkowej 14,75 m2 bez łazienki. Dziecko powinno poruszac się przy pomocy pionizatora ale nie mam na to miejsca w lokalu którym mieszkam obecnie (w mieszkaniu zaproponowanym przez gminę również nie byłoby takiej możliwości). Czy prawdą jest to, że osobie niepełnosprawnej nie przysługuje już dodatkowy metraż? Nadmieniam że na komisji orzekania o niepełnosprawności zaznaczyli ze dziecku nie należy się osobny pokój z racji tego że wówczas miała 1 roczek. Orzeczenie posiada do 2017 roku. Prosze informację czy z tytułu choroby córki należy mi sie większy metraż oraz pełne wyposażenie sanitarno techniczne i zgodnie z przepisami ile należy się metrów na osobę w mieszkaniu komunalnym. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-10-12 11:26 Zmieniony 2013-10-12 11:31
Wg przepisów, powierzchnia użytkowa lokalu komunalnego wynosi 10m2 na osobę, metraż jest większy dla on ale dla osoby poruszajacej się na wózku.
Niestety, prawo to jedno a rzeczywstość to drugie. Być może gmina nie ma większego lokalu, przynajmniej nie ma dla Pani.
Ma pani wybór, jeżeli obecnie mieszka Pani w gorszych warunach, niż te które Pani proponują, to brać to co dają i starać się potem o zamianę na inne
lub czekać w obecnych warunach, na taki lokal jaki pani odpowiada. Potem Pani może także, sama z kimś innym zamienić ten lokal na większy, ponieważ wiele osób szuka mniejszych z powodu zbyt wysokich opłat, To będzie mogła Pani zrobić bez problemu, wystarczy zgoda Gminy, a chętnie dają.
Z doświadczenia znajomych mogę powiedzieć, że każda kolejna propozycja jest znacznie gorsza.
Musi też Pani brać pod uwagę, że im mniejsze mieszkanie, tym mniejsze opłaty, a wg prognoz, za 2-3 lata lokale komunalne o pow ok 40m2, czynsze mają na nich wynosić ok 1000zł w zależności od budynku (lokalizacja lub stan techniczny, wpsólnoty itd).
Niech Pani obejrzy to mieszkanie, zobaczy okolicę itd a potem ew podejmie decyzję, Być może będzie można w nim zrobić łazienkę, proszę dopytać. Gmina wychodzi z tego założenia, że skoro dają to nalezy brać co proponują albo brać kredyt na kupno tego co się chce mieć.
Nadrzędny - Autor dorota675 Dodany 2013-10-12 13:24
byałam i oglądałam to mieszkanie i jest to jeszcze gorsze niż mam. Nie ma tam możliwości zrobienia łazienki, okolica pozostawia wiele do życzenia bałam się nawet wejść na klatkę schodową żeby obejrzeć to mieszkanie.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-10-13 14:51
w mieszkaniach komunalnych metraż minimalny to 6m2 na osobę a w przypadku osoby niepełnosprawnej 7m2 o ile jest informacja na ten temat (wskazanie na osobny pokój).
mieszkanie komunalne musi zawierać podstawowy standard czyli woda zimna+ciepła, ogrzewanie, kuchenka gazowa lub elektryczna (może być w aneksie kuchennym lub w wydzielonej wnęce) i łazienka.
oczywiście jeżeli mieszkania nie można dostosować do potrzeb ON można w wydziale lokalowym porozmawiać czy nie mają czegoś bardziej stosownego, w przypadku braku stosownych lokali urząd może powiedzieć że nie mają możliwości ale nie mają prawa skreślić z listy osób oczekujących, można też dopytywać w ZGN czy dysponują takimi lokalami lub przeglądać ogłoszenia i wtedy pertraktować w urzędzie
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-10-15 13:46
Ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych reguluje najem lokali samodzielnych i zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego.
Przy ubieganiu się o lokal z zasobów gminy należy przede wszystkim zapoznać się z uchwałą rady miasta/gminy dotyczącą zasad ubiegania się w ww lokal.Z postu jednak nie wynika czy chodzi o lokal komunalny czy też socjalny? lokal socjalny bowiem może być lokalem o obniżonym standardzie,powinien nadawać się do zamieszkania ze względu na stan techiczny i wyposażenie. Natomiast lokal zamienny nie może mieć wyposażenia technicznego gorszego od lokalu zajmowanego dotychczas.
Aby zostać zakwalifikowanym do najmu lokalu komunalnego należy spełnić zarówno kryterium metrażowe, jak i dochodowe.
Zgodnie z przepisami zapis w orzeczeniu o niepełnosprawności dotyczący prawa do zamieszkania w oddzielnym pokoju jest jedynie wskazaniem na mocy , którego jest zwiększona powierzchnia normatywna  przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy.
.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / jaki przysługuje metraż do mieszkania komunalnego (25334 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill