www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy niewypłacanie pensji to dyskryminacja lub mobbing? (3537 - wyświetleń)
- Autor dominikb Dodany 2010-03-30 13:27
Szanowni Państwo,
zpchr od kilku miesięcy nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom... w tym także pracownikom niepełnosprawnym (umiarkowany stopień).
Moje pytania są następujące:
Jeśli pracodawca zwolni pracownika w chwili, kiedy pracownik skieruje sprawę do sądu to będzie to złamanie przez pracodawcę prawa? (co wtedy pracownik powinien zrobić?)
Czy uporczywe niewypłacanie pensji przez 5 miesięcy pracownikowi niepełnosprawnemu jest formą mobbingu lub dyskryminacji? (na jaki paragraf pracownik może się powołać i co powinien zrobić?)
Jeśli to możliwe to bardzo proszę o podanie wzoru pisma procesowego w celu wyegzekwowania od pracodawcy zaległej pensji (np poprzez powołanie przez sąd komornika).
Z góry bardzo serdecznie dziękuję za szybką pomoc. Załączam pozdrowienia.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-30 14:59
Ojej...

1/ a co to za różnica czy firma nie wypłaca wynagrodzeń niepełnosprawnym czy sprawnym? Przewinienie to samo. Na pewno nie ma tu znaczenia ten aspekt, ponieważ pod tym względem pracownicy są równi.
2/ to Ty będziesz musiał udowodnić przed sądem, że pracodawca zwolnił Ciebie niesłusznie - np. za skierowanie sprawy do sądu a nie ze względów merytorycznych. Ale pamiętaj, że samo stwierdzenie przez Ciebie tego faktu nie jest dowodem.
Co wtedy możesz zrobić? Nie przyjąć wypowiedzenia i czekać na rozstrzygnięcie sądu.
3/ Tylko Ty możesz chyba obecnie stwierdzić, czy niewypłacanie pensji jest formą mobbingu czy dyskryminacji - jeśli, na przykład, udowodnisz, że inni pracownicy otrzymują a Ty nie, z niewiadomych przyczyn.
Mobbing i dyskryminacja to pojemne słowa i proponuję nimi nie szafować. Tu zresztą, na prosty rozum, chodzi o zwyczajną nieuczciwość pracodawcy lub duże kłopoty finansowe i tyle.
Tak czy inaczej, firma ma obowiązek wypłacać świadczenia na warunkach, jakie macie zawarte z pewnością na umowach o pracę (plus regulamin firmy i przepisy prawa). Każda zwłoka to ostateczność, powinna być uzasadniona i zrekompensowana. Tu nie trzeba żadnych specjalnych paragrafów (łatwo je zresztą znajdziesz w googlach) a wystarczy zwyczajnie napisać, że od takiega i takiego czasu nie płaci, nie uprzedza o tym, nie uzasadnia, nie rekompensuje.
Komornika nie powołuje się ot tak, na życzenie - to jest proces.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-03-30 15:19 Zmieniony 2010-03-30 15:21
Pytasz

>eśli pracodawca zwolni pracownika w chwili, kiedy pracownik skieruje sprawę do sądu to będzie to złamanie przez pracodawcę prawa?


  Jeżeli zrobi to zgdonie z Kodeksem pracy  .. takie zwolnienie  uznaje sie za legalne.. I nic tu nie ma do rzeczy nie przyjęcie zwolnienia..

Co do  nie płacenia Zajrzyj tu  Tam masz prawie wszystko..
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor kliptuś Dodany 2010-04-01 23:35
Byłam na chorobowym dłuższy czas i po trzech miesiącach nie płacenia mi chorobowego przez ZUS, zaczełam pisać do niech pisma dlaczego mam nie płacone. Trzy pisma w odstępie miesięcznym bez odpowiedzi. Dopiero jak napisałam do prezesa oddziału, to otrzymałam decyzję przyznająca świadczenie(kilka paragrafów) i pieniążki za sześć miesięcy zaległości. Pisałam o wyjaśnienie owej sytuacji i nie otrzymałam wyjaśnienia. W odpowiedzi ostatniej napisali, że mnie przepraszają za zaistniałą sytuację, ale wyjaśnienia za co i dlaczego nie otrzymałam. W końcu machnęłam ręką na dalszą bezsensowną korespondencję. To było po prostu widzi misię działu zasiłków chorobowych.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-04-07 10:34
Szanowni Państwo
Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika z powodu złożenia pozwu do sądu. Jest to złamania prawa pracy. O takim fakcie należy poinformować Państwową Inspekcję Pracy. Niewypłacanie pensji jest niedotrzymaniem warunków zawartej umowy o pracę. O tym też należy poinformowac Państwową Inspekcję Pracy. Wzory pism znajdą Państwo na stronie internetowej www.codziennikprawny.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy niewypłacanie pensji to dyskryminacja lub mobbing? (3537 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill