www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prywatni przewoźnicy-busy,a dziecko niepełnosprawne. (5561 - wyświetleń)
- Autor malgosia2978 Dodany 2011-07-31 17:57
Mam niepełnosprawną córkę o orzeczeniu o niepełnosprawność ruchowej,będę jeździć z nią na rehabilitację busem i nie wiem jaka opłatę mam uiszczać za córkę a jaką za siebie jako jej opiekuna(wymaga ciagłej opieki).Normalnie płace za siebie za tą odległość 2 zł i za córkę 2 zł.Ile powinnam płacić i czy oni mają ulge dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów?Bardzo proszę o pomoc.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-08-01 09:32
To dość trudna sprawa – teoretycznie na podstawie USTAWY z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Art. 2.
5. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego są uprawnione następujące osoby:
  1)   dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne - na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych;
  2)   jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych - na podstawie biletów jednorazowych.

Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

Jednak w praktyce trudno jest to wyegzekwować od małych przewoźników. 
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-07 17:10
małgosia2978
Prywatni przewożnicy mają uprawnienia do przewozu ON zaś opiekunów też na zniżkę. Niestety tak się to ma do siebie, że nie pytani nie informują. Skąd wiem. Z realnego świata. Proszę pytać każdego przewoźnika ponieważ biorą za nas dofinansowania.

Jest takie miasto w Polsce gdzie ON ze stopniem znacznym płaci 75% opiekun też 75% zaś poseł jeżdzi za darmo i to autobusami MPK. Sprawdzone i wiarygodna informacja.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-07 17:57
skandal i żenada
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-07 18:11
To fakt Basiu ale takie mają przepisy i są one udostępnione w widocznym miejscu w autobusie.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-07 18:36
dzisiaj wracałam pociągiem do domu i mówie na dworcu że chce bilet dla 1 grupy i dla opiekuna  i owszem kupiłam ale pan w kasie pytał czy z ogóplnego stanu zdrowia odpowiedziałam tak

zdziwiło mnie to pytanie
niedługo to zaczną sprawdzać dokumenty w kasach
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-07 19:19
Basiu a dlaczego z ogólnego stanu zdrowia a nie ruchu? Co masz wpisane w orzeczenie i legitymację? To ważne bo różne schorzenia mają różne zniżki
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-07 19:25
z ogólnego stanu zdrowia tak mam wpisane
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2011-08-08 17:48
OK za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-11 20:52

>Jest takie miasto w Polsce gdzie ON ze stopniem znacznym płaci 75% opiekun też 75% >


MAŁE SPROSTOWANIE Z POWODU BŁĘDU W PISOWNI OSOBA ZE STOPNIEM ZNACZNYM I OPIEKUN MAJA ZNIŻKĘ 75% ZAŚ POSEŁ JEŹDZI ZA DARMO
Byłam jeździłam i dlatego znam ten przepis.

Dopiero teraz odkryłam ten błąd.
Nadrzędny Autor gery44 Dodany 2011-08-11 21:48
witam u mnie jest tak,dzwonie do ZKM zaklad komunikacji miejskiej,mowie ze mam znaczny stopien niepelnosprawnosci,place 80gr za kilometr,ale osoba towarzyszaca jedzie gratis .Samochody sa przystosowane do przewozu osob niepelnosprawnych,a w szczegolnosci dzieci,przewozy do szkoly,na rehabilitacje.mozna wykupic abonament,a to oznacza miejsze koszty.Zawsze pros o fakture do zeznania podatkowego.Mozesz zadzwonic do pcpr,powiatowe centrum pomocy rodzinie.Oni powinni cie o wszystkim poinformowac.Zawsze przywioza i odwioza.POZDRAWIAM
Nadrzędny Autor gery44 Dodany 2011-08-11 22:45
napisalem jako gert44 tam jest noja wiadomosc
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2011-08-12 17:13 Zmieniony 2011-08-12 17:16
gery ja nie byłam u siebie więc nawet nie znałam nr telefonu MPK :-) PCPR nie wchodziło w rachubę. ZKM, WZK czy MPK to przedsiębiorstwa miejskie. A PCPR nie będzie nawet chciało w3ozić dla rozrywki.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prywatni przewoźnicy-busy,a dziecko niepełnosprawne. (5561 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill