www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zagubiony (5497 - wyświetleń)
- Autor andycan Dodany 2012-01-22 18:00
Jestem calkowicie niezdolny do pracy(orzeczenie ZUS-operacja na sercu,usuniecie kawalka pluca z powodu raka)Mam przepracowane ponad 30 lat,w tym kilka lat przy azbescie.ZUS nie przyznal mi renty poniwaz nie pracowalem przez ostatnie 5 lat.Nie pobieram tez zasilku dla bezrobotnych.W tym roku koncze 60 lat.Prosze o porade czy obowiazujace przepisy prawne daja mi mozliwsc starania sie wczesniejsza emeryture?Czy praca przy azbescie uprawnia mnie starania sie o wczesniejsza emeryture?Prosze Was o podpowiedz.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-01-22 18:52
Radzę to o co już pytałam. Nie mam nic z urzędem rejestracji pracy.

Musisz pójść do urzędu pracy i zarejestrować się jako bezrobotny (oto pytałam w tej samej sprawie, ale sprawnemu tyle, że dokładnie w takiej samej sytuacji jak ty) Weź ze sobą wszystkie dokumenty , swiadectwa pracy+ książeczkę wojskową i jeśli masz studia również dyplom ukończenia studiów. Doktoranckie dokumenty nie wchodzą w rachubę. Urząd pracy cię zarejestruje, a po 6 m-cach sprawdź w ZUS czy nabyłeś prawo wyliczenia emerytury.

Przepraszam, ale jaśniej nie potrafię wyjaśnić. Podaję stronkę Gdańska:
http://www.pup.gda.pl/strefa_klienta_indywiduanego/artykuly/253_438_witamy-na-stronie-glownej.html   po lewej stronie masz podstronki nawet do rejestracji komputerowej. Nie zapomnij że jest to LINK GDAŃSKA

Troszkę innej informacji: http://www.prawopracy.fr.pl/artykul.php?artnum=33

Te sprawy musisz załatwiać urząd pracy i zus. Pamiętaj zasiłek należy się tylko o ile nie posiadasz ŻADNYCH DOCHODÓW Z INNYCH ŹRÓDEŁ
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2012-01-22 19:41
Nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się że możesz się starać o emeryturę.
popatrz
Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dla osoby legitymującej się długim stażem
http://www.gofin.pl/17,1,111,138878,renta-z-tytulu-calkowitej-niezdolnosci-do-pracy-dla-osoby.html

Zdaje się, że warunkiem jest posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Mój znajomy był na rencie, dostał zapaści i do końca swoich dni leżał jak roślinka. Po ukończeniu przez niego 60 lat żona i opiekunka w jednym złożyła w ZUS dokumenty i dostał emeryturę. To trochę sytuacja inna niż twoja, ale poszukaj lub popytaj w ZUS. Po co tak się wić po forach. Wal tam gdzie ci odpowiedzą. ZUS bierze kupę kasy i nic nie robią, to niech przynajmniej pomogą ci.
Nadrzędny Autor andycan Dodany 2012-01-23 04:35
barnaba-strzal w 10.Otworz firme szkolaca pracownikow ZUS.Dziekuje Ci.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-01-22 20:56
barnaba niestety nie może sie starać ponieważ przerwa trwała 5 lat bez pracy. Takie są przepisy i nikt ich nie przeszkodzi. Już to przerabiałam wcześniej.
Czytaj uważnie bo to samo tyczy się emerytury czy świadczenia przedemerytalnego dla mężczyzny (wiek E=65 lat)

>ZUS nie przyznal mi renty poniwaz nie pracowalem przez ostatnie 5 lat.>


Dlatego musi zarejestrować się  w biurze pracy na 6 m-cy. Co dalej musi sam pytać.
Nadrzędny - Autor andycan Dodany 2012-01-23 04:08
Kochani Moi.Dziekuje Wam bardzo za posty.Uwazam to FORUM jest najlepsza sciagawka dla naszych decydentow jak i dla pracownikow inforacji ZUS.
Nadrzędny Autor andycan Dodany 2012-01-23 04:28
Wszystkim z podobnym problemem (nie zdrowotnym) polecam Dz.U.nr 187,poz.1112
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2012-01-23 09:40

>ZUS nie przyznal mi renty poniwaz nie pracowalem przez ostatnie 5 lat


Andycan, to co napisałeś jest nieprawdą. Nie jest wymagane przepracowanie 5 lat bezpośrednio przed "ubieganiem się" o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Prawo do renty przysługuje osobie, która posiada co najmniej 5-letni okres składkowy i nieskładkowy przypadający w ciągu ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Należy dodać, iż ten 5-letni staż nie musi być nieprzerwany. Warunkiem dodatkowym jest, iż niezdolność do pracy "musi" powstać najpóźniej do 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia. Oczywiście, dotyczy to osób, które stały się niezdolne do pracy w wieku powyżej 30 lat.
Te magiczne 18 miesięcy nie dotyczą osób, które legitymują się co najmniej 20-letnim (kobiety) i 25-letnim (mężczyźni) okresem składkowym i nieskładkowym. W takim przypadku osoba uznana za całkowicie niezdolną do pracy, otrzyma świadczenie nawet wtedy , gdy jej niezdolność powstała po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Od 23 września 2011 roku weszły w życie nowe przepisy określające, kiedy osoba składająca wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy jest zwolniona z posiadania tych "magicznych" przynajmniej 5 lat stażu pracy w ciągu ostatnich 10 lat. Nowelizacja umożliwia osobom uznanym za całkowicie niezdolne do pracy uzyskanie renty bez względu na liczbę lat przepracowanych w ciągu ostatniego dziesięciolecia, o ile udokumentują okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny. Ponadto, w tym przypadku przy ocenie prawa do renty bez znaczenia jest również moment powstania całkowitej niezdolności do pracy (może ona powstać w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresów składkowych i nieskładkowych).
Należy jednak pamiętać, iż do wymaganego w tym przypadku stażu pracy wliczane są tylko okresy składkowe.
.

Nadrzędny Autor andycan Dodany 2012-01-23 17:29
Jolik.Dziekuje Ci bardzo.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zagubiony (5497 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill