www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenie + Renta - potrzebuje pomocy (5561 - wyświetleń)
- Autor babel_pl Dodany 2013-06-24 12:05
Witam wszystkich,
Jestem osobą niepełnosprawną. Mam przyznaną grupę inwalidzką w stopniu umiarkowanym do 2015 (na 3 lata), mam wadę genetyczną (achondroplazja) więc później dostanę już na stałe tą grupę. Teraz od urzędu dostaje dodatek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł (przyznany na okres orzeczenia). W tej chwili również pracuje. Jednak mam pytanko czy mogę starać się o rentę nie rezygnując z pracy ?? Jeśli tak to jak się do tego zabrać ?? Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-06-24 13:53
Istnieje możliwość pracy i jednoczesnego uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy.
Od strony przepisów wygląda to tak:
USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Art. 13. Par 4. Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych1)
Art. 4 par 5. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1)   przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2)   zatrudnienia w formie telepracy.

co do procedury i dokumentów proszę zapoznać się ze stroną:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Nadrzędny - Autor babel_pl Dodany 2013-06-24 21:52
Dziękuje bardzo za pomoc.
Muszę jak najszybciej zacząć zbierać dokumenty i podowiadywać się.
Nadrzędny Autor marysiak47 Dodany 2013-06-30 13:52
W każdym razie renta, orzeczenie o niezdolności do pracy oraz praca nawzajem się nie wykluczają. Powodzenia!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenie + Renta - potrzebuje pomocy (5561 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill