www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, keidy wpłyną pieniądze na konto? (36409 - wyświetleń)
- Autor pala9406 Dodany 2013-08-06 09:06
Hej :-) 22lipca orzecznik stwierdził u mnie całkowitą niezdolność do pracy na 5lat. Wczoraj ( 5sierpnia) minęły 2tyg od decyzji orzecznika więc już została renta uprawomocniona? kiedy renta i wyrównanie wpłynie mi na konto? po ilu dniach? W czwartek jadę nad morze i potrzebuje tych pieniążków..  Ewentualnie można jakoś ten proces przyśpieszyć? Z góry dzięki :-) to dla mnie b ważne
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-08-06 10:08
Hm... Wszystkie z tych pytań należy skierować do urzędu/instytucji, która jest odpowiedzialna za te operacje.
Nie kumam... Gdzie złożyć wnioski każdy wie, ale już gdzie zadawać dalsze pytania dotyczące wyłączenie danej sprawy - już nie...?
ZUS nie ma powodu, aby zanadto spieszyć się z wydawaniem kasy, więc radziłabym nie liczyć na nie po kilkunastu dniach od orzeczenia. Ale niebawem wpłata nastąpić musi (o ile nikt się nie odwołał). Zdaje się, że zwykle trwa to w granicach min. 30 dni od uprawomocnienia się decyzji.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2013-08-06 13:16
Zależy jaki masz termin wypłaty świadczenie np. jeśli 15 każdego miesiąca to jeszcze tydzień poczekasz.
Nadrzędny - Autor Piotr Kogut Dodany 2013-08-06 14:54
Jak to dobrze mają dzisiaj renciści, świadczenia aż na 5 lat i zaraz morze. Żyć nie umierać. Tylko renta jest dziś podstawą. Praca schodzi na drugi plan.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-06 16:31 Zmieniony 2013-08-06 16:34
Widocznie jest tak chory że bez problemu ma na 5 lat, a może nad to morze jedzie poprawić zdrowie i stać sie zdolnym do pracy za te 5 lat ;-).
To że ktoś jest całkowicie niezdolny do pracy, nie oznacza że nie może wyjechać na wakacje, czy też jakąś formę rehabilitacji np nad morzem. Wypoczynek ważna rzecz
Nadrzędny - Autor Piotr Kogut Dodany 2013-08-06 18:07
Przecież ten post to jawna prowokacja intelektualna. Chodzi o wyśmianie samei idei renty zdrowotnej. Dziś na  5 lat rent sie nie przyznaje.
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2013-08-06 18:13
bzdury opowiadasz, ja dostalam na 5 lat rente socjalna
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-06 19:46
5 lat to maksymalny okre na jaki przyznaje się renty, w wyjątkowych sprawach, postępujących lub nieuleczalnych dają na stałę, a tak to 5 lat to jest maksymalny okres na jaki orzecznik może orzec.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-08-06 20:31
A amputacja jest uleczalna? Dają tylko, albo aż 2 lata!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-08-06 21:07
Jak zawsze - uogólniacie albo opiniujecie wyłącznie na podstawie własnych lub nielicznych, znanych wam przypadków.
Oczywiście, absurdy się zdarzają za często, ale ja na amputację obustronną dostałam na czas nieokreślony (umiarkowany).
No i ZUS (stawiając się w roli adwokata diabła) zostawia sobie furtkę przyznając renciny na czas określony - żeby móc własne orzeczenia, w razie potrzeby, weryfikować. Sami biadolicie w co drugim wątku, że masa ludzi ma orzeczenia naciągane i niesłusznie poprzyznawane - więc może i lepiej, że daje się niekiedy nie od razu na zawsze, bo medycyna, narzędzia wspomagające oraz procesy społeczne ewoluują i może być tak, że w przyszłości osoby z niektórymi dolegliwościami będą mogły bardzo sprytnie funkcjonować. Czyli wówczas nie będą zdane na łaskę ZUS-u. Ale w tym celu dziś orzeka się tak, jak się orzeka.
Odrobina zdrowego rozsądku i dystansu jeszcze nikomu nie zaszkodziły...:-)
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-08-06 21:24
Tak przypuszczałam, że to Ty zajmiesz stanowisko w tej sprawie i nie pomyliłam się! Ja to tam mogę stawać na komisję co pół roku, wyobraż sobie, że mam I grupę w ZUSie i Znaczny stopień orzeczenia o niepełnosprawności. Oprócz amputacji posiadam jeszcze szereg chorób nieuleczalnych i udokumentowanych tak, ze nie boję się komisji.Od lat biorę te same leki na te same choroby, leczenie jest standartowe. Wniosek do żusu mam odbity na ksero i co dwa lata mój lekarz wypisuje identyczny, tyle, że czasami parametry badań trochę się różnia, ale niewiele. Dla mnie klopotem jest załatwianie tego samego i długie kolejki do specjalistów. mam problemy jeżeli pod koniec świadczenia chcę coś kupić na raty lub przy kończącym się orzeczeniu pracowawca kręci nosem, bo za kilka miesięcy się kończy. A jak już piszesz o kombinatorach to raczej obecnie jest ich niewielu.Zostali być może Ci co mają orzeczenia na stałe, tych z terminowym orzeczeniem eliminują, aż milo.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-06 21:44
Ja rozumiem ciebie ale wyobraź sobie że za kilka lat będą przeszczepiać brakujące kończyny i nie będzie protez, za x lat wiele chorób nieuleczalnych będzie uleczalnymi. Mam taką nadzieję, tym bardziej ze medycyna idzie na przód, czasem szybciej czasem wolniej ale idzie!
Dlatego powinno być orzekane czasowo, choć np w twoim przypadku mogli by dać na 5 lat :-).
Wkurzające jest tylko to ze nikt nie chce zmienić przepisów tak, aby weryfikowano tych co mają na stałe, bo oni tak samo lapią się na te same postępy co ci co mają czasowo orzekane. Już nie będe przytaczać wielu soób które osobiście znam i dziś nawet lekkiego stopnia by nie dostali, jezeli neurolog z mojej koleżanki się śmieje że ona jest zupełnie zdrowa i jakim cudem na to coś załapała się x lat temu i sam twierdzi ze to jest skandaliczne... a ona mi się jak i innym jeszcze tym chwali co jej lekarz powiedział, ręce opadają, ale co zrobić skoro w tym kraju obowiązują absurdalne przepisy, których nikt nie ma odwagi ruszyć, bo renciści to wyborcy...
Nadrzędny - Autor pala9406 Dodany 2013-08-07 06:48
Jestem młodą osobą bo dopiero idę na studia. Mam na 5  lat bo mam w sobie wiele skomplikowanych chorób.. Nad morze jadę bo mam turnus rehabilitacyjny który wypadł mi akurat w czasie wakacji. :-)
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2013-08-07 13:20
I bardzo dobrze,podlecz się,odpocznij a zazdrośnikami i cynikami z forum nie zawracaj sobie głowy bo naprawdę nie warto,pozdrawiam
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-08-07 13:23
Czytałem wcześniejsze posty w tym wątku i przeraża mnie bezinteresowna zawiść i brak empatii wielu osób.
Zostałaś "osądzona bez sądu". To tyle komentarza.
Natomiast co do wypłaty to chciałbym (a właściwie "nie chcę ale muszę") "sprowadzić Cię na ziemię.
Decyzja orzecznika jest często zmieniana i tak jak Ty masz prawo odwoływać się, tak i instancje ZUS też mają takie prawo. Czyli możesz spodziewać się wezwania na badanie przez Komisję Lekarską.
Zakładam, że Twój stan zdrowia nie będzie podważony i decyzja Orzecznika prawomocna to i tak czas oczekiwania na wypłatę często bywa długi (czasem nawet ponad 30 dni). Więc jeśli zostawiłaś w ZUS-ie nr konta to możesz spokojnie jechać na turnus rehabilitacyjny a kasa wpłynie na konto.
Życzę zdrowia :-)
Nadrzędny Autor pala9406 Dodany 2013-08-07 14:07
Dzięki :-) Mam nadzieję jednak, że ZUS bd tak łaskawy i nie bd robił kolejnych problemów. :-)
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-07 14:03
mam nadzieję że za te 5 lat, gdy ukończysz studia, nie dadzą ci tylko częściowej niezdolności do pracy, bo coraz częściej gdy osoba skończy studia, orzecznicy orzekają że taka osoba może pracować jako pracownik umysłowy choćby w domu przez internet. Tak jakby studia uleczały ;-), można mieć pięc tytułów proferosra a choroby nie znikną ale wg orzecznika podniesienie kwalifikacji zawodowych równa się ze zmniejszeniem niezdolności do pracy. Takie bzdurne przepisy mamy.
Wypoczywaj nad morzem i się relaksuj. Jeżli to jest renta socjalna (a tak podejrzewam)  to ok 20 tego może być na koncie.

Jak się uprawomocni złóż wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, to 153zł zawsze to dodatkowe pieniądze, które mogą się przydać, wypłata (u mnie ok 10tego)
Nadrzędny - Autor pala9406 Dodany 2013-08-07 14:10
Rodzice pielęgnacyjny pobierali ale właśnie do tego miesiąca maja pieniądze na moje konto przychodzić. Zobaczymy co z tą rentą. Pani w ZUSie mnie zapewniała jak już wcześniej tam byłam, że starają się b szybko wypłacać pieniądze. Więc się wszystko okaże :-)
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-08-07 14:32
no to 10tego coś wpłynie już na konto, a potem pewnie reszta. Wypoczywaj spokojnie i regeneruj się o ile to jest możliwe, pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-08-07 16:06
przy rencie socjalnej nie ma czegos takiego jak czesciowa niezdolnosc do pracy, jest albo calkowita niezdolnosc albo nie jest pan/i calkowicie niezdolny/a do pracy
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-07 16:24
zgadzam się, na orzeczeniu ZUS jest albo całkowicie niezdolny (co oznacza prawo do tej renty) albo nie jest całkowicie niezdolny, natomiast już w opinii dostępnej w aktach ZUS często jest wpisane że częściowo (co oznacza brak renty).
choć coraz częściej zdarza się tak, że orzekają częściową niezdolność właśnie tłumacząc sie rozpoczętymi lub ukończonymi studiami, orzekają wtedy częsciową oczywiście bez prawa do renty soc.
Nadrzędny - Autor pala9406 Dodany 2013-08-07 18:09
No to dlatego dając mi rentę na 5 lat wspomniał że prawie skończę studia i bd miała większe możliwości znalezienia pracy na rynku i że do tego czasu medycyna może pójść tak do przodu że całkowicie wyzdrowieje (w co wątpię).
Mama mówiła, że Jej pielęgnacyjny wpływał na konto razem z rodzinnym ok 26 więc pewnie 10 w tym miesiącu nie dostanę :-)
Nadrzędny - Autor Piotr Kogut Dodany 2013-08-08 12:28
Bardzo przepraszam za insynuacje dot. okresu przyznawania renty, ale w głowie mi się nie mieściło, żeby stawać pierwszy raz przed orzecznikiem i dostać aż na 5 lat, podczas gdy ja dostaję na rok pomimo ciężkiej choroby. Trzeba teraz czekać na zatwierdzenie decyzji orzecznika przez górę, bo różnie może być.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-08-08 14:04
koleżanka w 2009 r stawała pierwszy raz na rente soc, złożyła pękatą teczkę dokumentów potwierdzonych oryginałów wraz z wnioskiem i dostała na stałę bez wzywania jej na komisję. Dziś lata sama po lesie, jeździ na nartach, rolkach rowerze i biega. Oczywiscie jest chora, tu nie ma wątpliwości ale jej choroby raz atakują raz są w remisji i wtedy gdy jest w remisji może niemal wszystko gdy zatakuje leży w szpitalach i "zdycha". Zatem wszystko jest możliwe. Dodam że zawsze miała umiarkowany st na 2-3 lata, na ostatniej komisji dostała znaczny na stałę bo doszła druga endoproteza biodra do tego co miała cały czas. Ot zależy kto jakie ma szczęście w nieszczęściu jakie go spotkało,
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-08-09 15:13
Panie Piotrze,

Powód dla którego jest tak jak jest jest prosty - z tego co mi wiadomo, nie ma żadnych konkretnych, spójnych przepisów dotyczących orzekania. W związku z tym decyzje są bardzo, bardzo indywidualne.
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2013-08-09 20:54
Dzień dobry.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w maju 2013 wypłacił mi kwotę 610 zł 33 gr z tytułu renty socjalnej. W czerwcu również otrzymałem 610 zł 33 gr z tytułu renty socjalnej.

W lipcu stawiłem się na badanie u lekarza orzecznika. W sierpniu otrzymałem list polecony z ZUS z informacją o całkowitej niezdolności do pracy na okres dwóch lat.

9 sierpnia otrzymałem przelew z ZUS na kwotę 1173 zł 67 gr. Zastanawiam się skąd wzięła się ta kwota? Jeżeli jest to świadczenie z tytuły renty socjalnej za lipiec i sierpień, to miesięcznie świadczenie wyniesie 586 zł 83 gr. Dlaczego więc świadczenie za lipiec i sierpień wynosi 586 zł 83 gr, skoro za maj i czerwiec wynosiło 610 zł 33 gr?

Podrwienia.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-08-09 21:07
bo podatku wiecej zabrali, oddadza w rozliczeniu rocznym
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2013-08-09 21:09
A czemu więcej zabrali? Nie rozumiem.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-10 15:47
bo tak zawsze jest.
po prostu od wyższej kwoty zabiera się procentowo więcej na podatek(takie są przepisy), teoretycznie może się załapiesz na niewieli zwrot w przyszłym roku, podczas rozliczania pododatku choć mnie nigdy się nie zdażyło gdy wypłacali podwójnie,
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-08-10 18:29

>po prostu od wyższej kwoty zabiera się procentowo więcej na podatek


chyba jesteś w błędzie, procent podatku jest taki sam (18%) więc kwota będzie większa jeśli podstawa się zwiększy.
Najlepiej zaczekać do otrzymania pisma, w którym będzie pełne wyliczenie. Może nie jest to kwota za 2 pełne miesiące
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2013-08-10 19:21
nie jestem w bledzie, mialam tak samo jak dostalam kilka rent w jednym miesiacu
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-10 19:23
oj źle się wyraziłam, jest ta sama stawka procentowa wg skali podatkowej ale od większej kwoty wg stawki więcej się zabierze, to łatwo samemu wyliczyć właśnie z tych procentów :-)

to będzie wyjaśnione w decyzji ale tak zawsze jest, że przy zsumowanym świadczeniu za dwa miesiace lub więcej miesiecy, zawsze zabiera się więcej na podatek wtedy,
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2013-08-11 09:27
Tutaj chodzi o to, że kwota ulgi podatkowej to obecnie ok.46 złotych miesięcznie. W Twoim przypadku, gdzie wyplacono świadczenie za 2 mies. tylko raz odliczono miesięczną ulgę podatkową  przy obliczaniu należnego podatku. Tak więc świadczenie się zmiejszyło. Przy rocznym rozliczeniu to wyjdzie i zwrócą Ci te pieniążki, które się należą.Ja tak mam co dwa lata, ponieważ co dwa lata staję na komisję i potem wyplata renty kumuluje się.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, keidy wpłyną pieniądze na konto? (36409 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill