www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Duża wada wzroku a stopień niepełnosprawności (2385 - wyświetleń)
- Autor Piotrek50501 Dodany 2018-07-12 13:30
Witam,

Mój ojciec ma dużą wadę wzroku. Na prawe oko prawie nie widzi a w lewym ma -28. Do tego zaćmę na obu oczach i plamę Fuksa (nie wiem czy dobrze to napisałem) też w obu oczach. Miał komisję w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i dostał 2 grupę na 2 lata. Jak to jest z tym orzekaniem o niepełnosprawności? Orzeczenie wydało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tata nie jest zbyt samodzielny, cały czas ktoś musi być w domu a oni twierdzą, że na dwa lata i umiarkowany stopień. Jak to powinno być rozpatrzone? Dwóch niezależnych lekarzy okulistów było baaardzo zdziwionych, że nie ma pierwszej grupy.

Dziękuję z góry za pomoc
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-07-15 21:13
Uwaga: nie jestem specjalistą Centrum Integracji

> Jak to jest z tym orzekaniem o niepełnosprawności? [...] Tata nie jest zbyt samodzielny, cały czas ktoś musi być w domu a oni twierdzą, że na dwa lata i umiarkowany stopień. Jak to powinno być rozpatrzone? Dwóch niezależnych lekarzy okulistów było baaardzo zdziwionych, że nie ma pierwszej grupy.


Z tego co mi wiadomo, nie ma publicznie dostępnych wykazów uszkodzeń i chorób, za które "dostaje się" konkretny stopień. Tego typu wykaz byłby zresztą i tak nie do końca obowiązujący, ponieważ w teorii prawnej orzeczenie zależny nie tyle od samego uszkodzenia, co od stopnia samodzielności. Odnośna ustawa podaje następujące kryteria (link do tekstu na ustawy na portalu LexLege):

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

[...]

Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację
.

Jeśli jesteście przekonani, że ojciec powinien mieć wyższy stopień, w szczególności że wymaga stałej pomocy w "podstawowych czynnościach życiowych", w związku z tym jest "niezdolny do samodzielnej egzystencji" według definicji prawnej, to okresie 14 dni od wydania pierwotnej decyzji można się dowołać do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Duża wada wzroku a stopień niepełnosprawności (2385 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill