www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / 72lata, niepełnoaprawna, brak łazienki, co robić? (1763 - wyświetleń)
- Autor Pomagam Dodany 2017-04-11 22:34
Witajcie.
Moja babcia (72lata), mieszka w kamienicy z córką (42lata) na drugim piętrze. Ogrzewanie: piec kaflowy. Łazienka: brak. Ubikacja: na korytarzu. Babcia niepełnosprawna, chory staw biodrowy - nie może chodzić. Ciocia chory kręgosłup - nie moze pracować. Węgiel musi z piwnicy wnosić na górę. Ciocia 400zl renty, babcia 1000zl emerytury, z czego komornik zabiera 250zł.
Czy mogę jakoś wywalczyć łazienkę dla babci?
Żeby tylko gdzieś postawić prysznic. Albo zmianę mieszkania, ze względu na piętro i brak windy.
Do którego roku życia komornik może potrącać pieniądze z emerytury?
Dziadek umarł około 27lat temu. Miał 43lata, był kierownikiem wodociagow. Czy babcia może otrzymywać jakies pieniądze po mężu?
Czy cioci należy sie tylko 400zł renty?
Cały czas im pomagam, żal mi bardzo babci.
Chciałbym zrobić jak najwięcej póki babcia żyje.
Napiszcie proszę, co mogę zdziałać.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-04-20 22:59
Ponieważ nikt inny nie udzielił żadnej odpowiedzi, spróbuję pomóc. Ale zaznaczam, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie - informacje, które podaję, należy sobie jeszcze sprawdzić np. telefonicznie w odpowiednich urzędach.

> Czy mogę jakoś wywalczyć łazienkę dla babci?


Piszesz, że babcia jest niepełnosprawna (a córka ma uszczerbek na zdrowiu). Jeśli jest to niepełnosprawność potwierdzona orzeczeniem, możesz skontaktować się z lokalnym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie / Ośrodkiem Pomocy Społecznej i zapytać o tzw. "likwidację barier architektonicznych". Ogólnie: "można starać się o dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier, jeśli likwidacja dokonywana jest w związku z indywidualnymi potrzebami niepełnosprawnych, a także jeśli ich realizacja umożliwi albo też w zdecydowanym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności czy też kontaktów z otoczeniem."

Tego typu dofinansowanie jest uznaniowe (o jego przyznaniu decyduje urząd, nie ma "twardych" kryteriów). Konieczne jest orzeczenie o niepełnosprawności oraz bycie "właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości" w której likwiduje się bariery albo zgoda właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym osoba niepełnosprawna mieszka na stałe.

>  zmianę mieszkania


Mieszkaniami komunalnymi (należącymi "do państwa" zajmuje się lokalnie gmina. Tam należy pytać o to, czy mają jakieś mieszkania komunalne i jakie są warunki ich przyznawania. Teoretycznie jeśli babcia mieszka w mieszkaniu komunalnym mogłaby je być może wymienić na inne (dogodniejsze) mieszkanie komunalne.

> Do którego roku życia komornik może potrącać pieniądze z emerytury?


Nic nie wiem o tym, żeby był jakiś wiek graniczny. Można zapytać na forum prawnym: https://forumprawne.org/

> Czy babcia może otrzymywać jakies pieniądze po mężu?


Spadek po mężu powinien być już dawno rozliczony.
Z tego co kojarzę (nie jestem tego pewna) babci mogło ewentualnie przysługiwać jakieś odszkodowanie, jeśli zmarł w pracy, ale to w okresie po śmierci dziadka - nie 27 lat później.

Istnieje renta rodzinna przyznawana wdowom, ale:

* Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń / uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
* Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy,

Babcia miała wtedy mniej niż 50 lat. Więc te przepisy miałyby zastosowanie tylko: gdyby babcia była "niezdolna do pracy" kiedy dziadek zmarł, a do tego dziadek miał wtedy prawo do jednego z powyższych świadczeń. Bez szczegółów nie mogę tego powiedzieć z pewnością, ale o ile dobrze rozumiem sytuację, babcia się nie kwalifikuje.

> Czy cioci należy sie tylko 400zł renty?


Nie podajesz jaką rentę ma ciocia. Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-24 11:00
Moze gops lub szlachetna paczka.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / 72lata, niepełnoaprawna, brak łazienki, co robić? (1763 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill