www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinasowanie do samochodu (25205 - wyświetleń)
- Autor Tommy1281 Dodany 2007-05-15 17:14
Jestem osoba niepelnosprawnym i chcialbym sie dowiedziec czy jest jakis dofinasowanie do samochodu, mam nie dowlad prawej strony tzn. reki i najlepszym by byl dla mnie z automatyczna skrzynia biegow 
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-05-16 09:52
Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu, w ramach programu PEGAZ 2003 moduł III obszar A. Adresatami programu w obszarze A są pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, wykonujące pracę zarobkową lub uczące się albo w przypadku osób poszukujących pracy – zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz legitymujące się prawem jazdy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.pfron.org.pl

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych planuje realizować nowy program celowy „Sprawny dojazd” – program pomocy ze środków PFRON w nabyciu przez osoby niepełnosprawne mające trudności w przemieszczaniu się samochodu osobowego oraz prawa jazdy kategorii B. Nowy program przewiduje jednorazowe bądź coroczne (w okresie spłaty kredytu) dofinansowanie oprocentowania lub części rat kapitałowych kredytu udzielonego na zakup samochodu (w tym oprzyrządowanego), w formie tzw. „dotacji samochodowej”. Maksymalna kwota udzielonej dotacji będzie uzależniona od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny i ceny samochodu. Dotacja nie będzie mogła być większa niż 40 proc. wartości samochodu. Program przewiduje także dofinansowanie do kosztów uzyskania przez osobę niepełnosprawna prawa jazdy – a więc: koszty kursu, egzaminu prawa jazdy kat. B, oraz koszty dojazdu, wyżywienia i zakwaterowania w okresie trwania kursu poza miejscem zamieszkania.
Nadrzędny - Autor beksa Dodany 2007-06-18 22:02
16 czerwca pojawiły się założenia nowego programu samochodowego, czytaj na stronach PFRON, sa do kitu
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2007-06-19 18:20
Licho, licho!
Nadrzędny Autor krystian w Dodany 2007-06-21 21:49
Witam
prosze Państwa, jestem po amputacji prawej nogi (udo) od 20 lat, przez cały ten okres w 1990 roku otrzymałem malucha z oprzyrządowaniem (czyli tzw Państwo mi coś dodało - nie pamietam ile). W 1993 kupiłem za WŁASNE pieniądze golfa automat z Niemiec. W 1999 kupiłem w salonie renówkę Lagunę (z automatem), po wypadku samochodowym w 2003 kupiłem za WŁASNE pieniądze Mazdę 626. Od tygodnia mam KIA cee'd nówkę też kupioną za własne pieniądze. I PAŃSTOW KTÓRE MI OD 20 LAT KRADNIE 40-60% DOCHODÓW NIC MI NIE DOFINANSOWAŁO, GDYŻ
Nadrzędny - Autor krystian w Dodany 2007-06-21 22:02
Witam
chciałbym włączyć się do dyskusji i dofinansowaniu autka. Jestem od 20 lat po amputacji udowej prawej nogi. Prawko robiłem na inwalidzkim maluchu - Państwo nic mi nie dofinansowało. W 1990 roku z przydziału (a było coś takiego) dostałem malucha pf 126 z oprzyrządowaniem - i wtedy Państwo mi coś dofinansowało - nie pamietam ile? W 1993 kupiłem za WŁASNE pieniądze golfa. W 1999 kupiłem za własne pieniądze Lagunę (nówka z salonu). W 2003 kupiłem za WŁASNE pieniądze używaną Mazdę 626. Od tygodnia mam nówkę KIA cee'd kupioną oczywiście za WŁASNE pieniadze.
I mam pytanie: Dlaczego tzw Państwo NIC mi nie dofinansowało do tych samochodów? one WSZYSTKIE były z automatyczną skrzynią biegów i bez prawej nogi mogłem jeździć (a niekiedy rocznie robiłem po 40 tyś km) - a nasze złodziejskie Państwo (obojętnie czy rządzi pobożna czy bezboźna lewica) nie dofinansowuje takich zakupów. Urzędasy dofinansowują TYLKO do tzw oprzyrządowania,a przeciez znaczna grupa inwalidów może jeździć na automatach, ale tego się n ie dofinansowuje!!! Gdzie są przedstawiciele nas osób niepełnosprawnych, którzy by to poruszyli??? Przecież większość naszych "przedstawicieli" jest PEŁNOSPRAWANA, najwyżej mają coś z głową ale o swój interes umieją dbać.
Kolejne pytanie do wszystkich: Czy można coś zrobić aby temu zaradzić? A może uruchomić wysyłanie listów i petycji do (p)osłów aby zmienili prawo, np na takie, że jeżeli inwalida ma raz na jakiś czas dofinansoanie kilku złotych do auta i czy kupi nowe, czy kupi stare, czy kupi automat, czy kupi oprzyrządowanie, to ma to dofiansnowanie?????
Co WY na to???
ps
od 20 lat chodzę na protezie Otto Bocka (jeszcze z kolanem  z tytanu) i ona też była kupiona za prywatne środki. Teraz muszę zmienić model i wydaje mi się, że też BĘDĘ musiał kupić za prywatne środki - bo przekracze bzdurne limity dochodów o kilka złotych.
A może na forum stworzyć giełdę wymiany aut?
pozdrawiam wszystkich serdecznie
krystian warzecha
Nadrzędny - Autor beksa Dodany 2007-06-22 17:11
Panie Krystianie całkowicie popieram Pana, te ograniczenia które są zawarte w programie PFRON dotyczącym dofinansowania do samochodów są pewną dyskryminacją bo dlaczego jeżeli  ma to być dofinansowanie na likwidacje barier w poruszaniu się osób niepełnosprawnych to ktoś narzuca mi jaki ja mam sobie kupić samochód, moim zdaniem powinnam kupić sobie taki samoóch który rzeczywiście będzie dla mnie łatwy w prowadzeniu i w żadnym wypadku nie powinno być ograniczenia czy ma byc to samochód nowy czy też używany. A przy takiej kwocie jaką proponuje obecnie  PFRON (od 14000 do 17000) i powiedzmy 3 krotnych własnych środkach czy mozna kupić dobry samochód, który będzie mi służył przez 5 lat z automatyczną skrzynią biegów. Podoba mi sie Pana propozycja dotycząca pisania  petycji do posłów albo do rzecznika ON czy też PFRON, może rozpropagujmy akcję na łamach forum.
ps. a czy dobrze jeździ się automatem, bo ja też jestem po amputacji i zastanawiam się nad zmianą samochodu, obecnie mam z manualna skrzynią biegów
pozdrawiam
Nadrzędny Autor szandel39 Dodany 2007-06-23 18:58
Witam włączę się w dyskusje na temat nowego programu PFRON na dofinansowanie zakupu samochodu. Kryteria jakie są postawione przez fundusz są dla większości osób niepełnosprawnych nie do przyjęcia. Ja jestem studentem i bardzo by mi sie przydał samochód który mnie nie zawiedzie w czasie dojazdu na uczelnie. Wkład własny jaki trzeba ponieść(50%) i konieczność kupna samochodu nie starszego niż 3 lata są to dla mnie warunki nie do spełnienia. Przeciętna cena samochodu 3 letniego z automatyczną skrzynią to koszt ok. 40 tys. zł. Z otrzymywanej z ZUS renty inwalidzkiej nie możliwością jest nazbieranie 50% ceny samochodu. Rodzice tez nie mają mi z czego dać. Ps. Gdybym posiadał te pieniądze to nie musiał bym korzystać z ich jałmużny tylko kupił bym sobie samochód za własne pieniądze. Reasumując PFRON wymyślił program dla BOGATYCH czyli tych co juz mają samochody. A taki szarak jak większość niepełnosprawnych dalej będzie  jeździć komunikacją.
Nadrzędny - Autor krystian w Dodany 2007-06-23 23:06
Witam
odpowiedź do "beksy"
Za kwotę 4x14 lub 4x17=56 lub 68 tysięcy zł można kupić nawet nowe auto z automatem, ja np kupiłem 2 tygodnie temu KIA ceed za 62 tyś zł, nówka, klima, fajne sztywne siedzenia, podbicie odcinka lędźwiowego, szeroko na nogi (w tym proteze), duży rozstaw osi, w sumie auto dla inwalidy, który nie ma jednej z nóg. Ja jestem po amputacji prawej nogi powyżej kolana. Auto tylko nie ma tempomatu (to takie coś co pozwala w czasie dłużej jazdy właczyć gaz prędkość na stały wymiar i jedzie się bez naciskania pedału gazu - w moim przypadku jest to b. dobra rzecz, gdyż musze lewą stopą naciskać gaz lub hamulec). A KIA daje gwarancje na 5 lub 7 lat, tak że jest to w swojej klasie najtańsze i z długą gwarancją auta. A jeszcze ma sterowanie radiem na kierownicy - takie coś miałem w 1999 w renówce (ale to była wypasiona bryka).
Masz drugie wyjście - czyli kupić używane auto. Ale tu jest problem, gdyż z automatem, masz albo duże bryki (merole, bmw, audi) albo mniejsze (fiesta, golf). W internecie można dużo takich aut znaleźć i proponuję żebyś zrobiła rozeznanie. Jest jeden problem, to sa przeważnie auta z importu (niemcy, belgia, francja). Ostatnio żonie (pełnosprawnej) kupiłem clio z 2002 z luxemburga (prywatny import) za 21 tyś zł (+1,5 tyś zł opłat). Dlatego, że żona może jeździć z mechaniczną skrzynią, ale ja nie (więc jest to taki zapas dla mnie), no i sama się już przekonała do automatów.
Z automatem dla osoby, która jest po amputacji lewej nogi - to idealne rozwiązanie, jak pisałem ja nie mam prawej nogi i muszę lewą stopą skręcając, operować pedałami. Jeżeli pani ma możliwość to najlepiej sprzedać to auto z manualną skrzynią i kupić  z autoamtem. Można również podzwonić po salonach, niekiedy ludzie zdają kupione w Polsce automaty do salonów i są one po ASO z książkami. Ja jeżdżę automatem od 14 lat i jak wcześniej pisałem "olewam" to Państwo (te pfrony, zusy, nfz) i kupiuję bez ich zakichanego wsparcia. Faktem jest, że nieźle zarabiam ale też się staram (poźno robiłem studia, 2 fakultety, pracowałem po 12-14 godzin dziennie, w niedziele, itd - teraz to mi się już tak niechce ale jak będzie trzeba to się robi).
Reasumując:
dla amputantów jednej z nóg, automat to b. dobre rozwiązanie, bez przeróbek można dobrze jeździć,
dla osób z niedowładem jednej ze stron (noga i ręka) wydaje mi się, że należy coś przerobić - gdyż są przełączniki (światła, migacze, wycieraczki),
dla osób bez nóg (z kolanem lub bez) automat też musi byc przerobiony ze względu na gaz i hamulec.
Co do zmian w sposobie dofinansowania samochodów z PFRON, to moje zdanie znacie: wg mnie należy doprowadzić do sytuacji, że pfron (lub coś innego) dopłaca do zakupu samochodu dla niepełnosprawnych w jasno określonej kwocie bez względu na wiek auta, oprzyrządowanie (a czym dla urzędasa z pferonu i osła z sejmu różni się "fajcha" w moim 1 aucie, czyli pf 126i od automatycznej skrzyni biegów?), cene samochodu. Niech wprowadzą zasadę, że raz na 3-5 lat każdemu takiemu inwalidzie należy się kwota np. 10, 15 tyś zł do samochodu i niech to nawet dzieli jakaś SPOŁECZNA  komisja, wg podań.
Jest 12 w nocy więc już mi się nie chce myśleć
dobranoc, dzień dobry, pozdrawiam wszystkich i "beksę"
papap
kwa
Nadrzędny - Autor beksa Dodany 2007-08-03 17:53
dziekuje za porady, widzę że forum nt.programu samochodowego zamilkło podobnie jak i realizacja w/w programu, o którym mowi się juz od 8  miesięcy i na gadaniu się kończy, więc lepiej liczyc na swoje własne siły i srodki
Nadrzędny - Autor autopol-serwis Dodany 2007-08-04 19:58
Szanowni Państwo
Przyglądam się tej dyskusji dyskretnie, żeby nikt nie posadził mnie o kryptoreklamę ale nie wytrzymałem.
"AUTOPOL-SERWIS" Specjalistyczny Warsztat Samochodów Inwalidzkich prowadzi dwa pierwsze i jak dotąd jedyne serwisy w polskim internecie dla niepełnospranych kierowców http://www.on.autocentrum.pl i http://www.on.prawojazdy.com.pl . Aby wyjść Państwu naprzeciw w obu tych serwisach są działy bezpłatnych ogłoszeń motoryzacyjnych dla osób niepełnosprawnych. ( http://www.autocentrum.pl/?FF=137&stype=4 i http://www.on.prawojazdy.com.pl/display.php?site=53 ), serdecznie zaraszam, może uda się Państwu znaleźć ogłoszenie spełniające Państwa oczekiwania. Jeśli nie to zapraszam na stronę http://www.autopol-serwis.pl , może wspólnie uda nam się rozwiązać problem.
Przy okazji zapraszam na stronę http://www.autocentrum.pl/go/336__Naszym_zdaniem_nastepna__7__4______.html gdzieopisałem sytucję naszych niepełnosprawnych-zmotoryzowanych.
Nadrzędny Autor beksa Dodany 2007-10-03 18:31
ja poszukuje od kilku miesięcy samochodu z automatyczną skrzynią biegów i ewentualnie hamulcem ręcznym z lat 2004-2007 i znalazłam tylko 1, łątwiej jest kupić samochód z automatyczną skrzynią, ale nie wiem czy można do niego zamontować hamulec ręczny i za ile i gdzie to zrobic jeśli coś wiesz to proszę o informację
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-08-13 15:49
W związku z realizacją przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nowego programu pod nazwą „SPRAWNY DOJAZD” przekazujemy ogólne informacje dotyczące tego programu. 

Program prowadzony  będzie na terenie całego kraju do 31.12.2009 r. w dwóch obszarach:
Obszar A – pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego
Obszar B – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B

Adresatami programu w obszarze A są:

a)  zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu, obejmujące co najmniej jedną kończynę dolną, nie posiadające wymagalnych zobowiązań wobec PFRON, nie posiadające samochodu albo posiadające samochód starszy niż 6- letni
b)   dzieci niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii „B”, nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec PFRON , nie posiada samochodu albo posiada samochód starszy niż 6-cio letni.

Adresatami programu w obszarze B są:

a)   pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu, nie posiadające wymagalnych zobowiązań wobec PFRON

Warunek dodatkowy : należy złożyć zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, potwierdzające możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego.

OBSZAR A

Na zakup samochodu osobowego w 2007 roku maksymalnie można uzyskać: 16.183 zł, a na zakup oprzyrządowanego samochodu osobowego 19.780 zł.
Kwota ta zależy od: rodzaju zakupionego samochodu / samochód oprzyrządowany lub nie oprzyrządowany / oraz od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny.
Cena brutto nie oprzyrządowanego samochodu osobowego nie może przekroczyć w 2007 roku 48.549,40 zł. zaś samochodu oprzyrządowanego kwoty 59.340,60 zł.
Zakupiony samochód musi być fabrycznie nowy, chyba że zakup dotyczy samochodu oprzyrządowanego ( wtedy samochód może nie być nowy – ale musi być nie starszy niż 3 – letni
W przypadku samochodu, którego jedyne oprzyrządowanie stanowi automatyczna skrzynia biegów lub inne urządzenia i akcesoria dostępne w wersji standardowej – samochód musi być fabrycznie nowy.
Do uzyskania dofinansowania niezbędne będzie wniesienie udziału własnego w kwocie nie mniejszej niż 50% ceny brutto samochodu. Co najmniej połowę tego udziału muszą stanowić własne środki finansowe wnioskodawcy, na pokrycie pozostałej części udziału własnego dopuszczalna jest pożyczka, kredyt bankowy ( po zawarciu umowy z PFRON)

W 2007r. termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy 10 września.

OBSZAR B

Na dofinansowanie kosztów prawa jazdy i egzaminów w 2007 roku maksymalnie można uzyskać 1.124 zł.
Na dofinansowanie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu na kurs i z powrotem, w 2007 roku maksymalnie można uzyskać 674 zł
Kwota przyznanego dofinansowania zależna będzie od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym.
Ośrodek w którym będzie przeprowadzony kurs prawa jazdy to swobodny wybór Wnioskodawcy.
Do uzyskania dofinansowania niezbędne będzie wniesienie udziału własnego w kwocie nie mniejszej niż 15 % ceny brutto usługi/kosztu

W 2007 roku termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy 10 września .

Wnioski należy składać w Oddziale właściwym dla miejsca stałego zameldowania.
Adresy Oddziałów PFRON oraz formularze wniosków znajdują się na www.pfron.org.pl .Druki wniosków można również uzyskać w oddziałach PFRON.
Pełna informacja o programie: www.pfron.org.pl

Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinasowanie do samochodu (25205 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill