www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / przeczytajcie (27737 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor Barbara Mycko Dodany 2008-10-30 21:44
http://biznes.interia.pl/firma/news/dramat-dla-niepelnosprawnych,1202807
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 11:23
czy tobie zpchry kaza takie rzeczy slac? wiecie na czym ta reforma polega? ze zpchry beda musieli nam wiecej dac wynagrodzenia, i one sie tego panicznie boja. bo chca nam dawac ciagle marne grosze, a nie przyzwoicie placic. w nowej ustawie pracoddawca bedzie mogl dostac do 160% najnizszego wynagrodzenia z pfronu tj. 1800 brutto, ale zeby tyle otrzymac bedzie musal dac nam znacznie wiecej, gdyz to zalezy od kwopoty bruuto, czyli im wiecej nam dam tyo max dostanie 1800 brutto. jest to znacznie wiecej niz najnizsza krajowa. proponuje wam lepiej poczytac ustawe aniezeli media, bo media w taki sposob kreca ze wszystko jest zle. no i po za tym ukrecal te przekrety.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-10-31 11:43
Człowieku, czyś Ty się z głupim na rozumy zamienił? Zarzucasz ZPCHr, ze boją się podnosić pensje. Tylko "mózgowcu" wczytaj sie dokładnie w projekt ustawy. Owszem, zakłady będą mogły podnosić pensje, ale żeby nie ponosiły z tego tytuły dodatkowych kosztów to będzie to dotyczyło pracowników zarabiajacych od 1450 zł w górę. Tak sie dziwnie składa, ze przeważająca większość pracowników w ZPCHr ma najniższą pensję czyli 1126 zł bruto. Trochę Twoja "logika" chyba bierze w łeb - nie uważasz?
Przepraszam jeśli kogoś uraził mój ostry ton, ale szlag mnie trafia jak czytam takie pseudo-analizy, zwłaszcza w wykonaniu tego Panu, któremu jak widać z postów wszystko nie pasuje i na wszystkim zna się najlepiej.
Nie dajcie się omamić, ta bzdurna ustawa zamiast pomagać niepełnosprawnym, doprowadzi do tego, że większość, która ma pracę w ZPChr, nie tylko moze, ale na pewno ją straci, bo pracodawcy nie będzie stać na utrzymywanie np. pracownika z I grupą, przy zwrocie zaledwie 75% poniesionych kosztów.
Poza tym zauważcie, że ustawa jest wprowadzana po cichaczu. Raptem w jednej gazecie (Prawnej) można znaleźć jakiekolwiek wzmianki o nowym projekcie. Nikt nie przeprowadził konsultacji społecznych, a jedyna organizacja która popiera zmiany to Lewiatan, skupiajacy bogatych przedsiębiorców, którzy wolą zapłacić karę na PFROn z tytuły niezatrudniania niepełnosprawnych niż utworzyć choć jedno miejce pracy. Jakim prawem oni mogą się wypowiadać w imieniu niepełnosprawnych?
W Warszawie w Spółdzielni "Świt" powstał Komitet Obrony Praw Inwalidów. Wiem, ze zamierzają przeprowadzać pikiety przeciwko nowej ustawie. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami, to proszę o PW, bo nie jestem zobligowany do podawania szczegółów na forum publicznym.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-10-31 12:07
nie przejmować się nim prosze i działać dalej
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 14:46
Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60 proc. do 160 proc. minimalnej płacy. Pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy będzie przysługiwała taka sama pomoc.
Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych ma wynosić 75 proc. ich wynagrodzenia brutto, finansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pomoc z PFRON będzie jednak zróżnicowana ze względu na stopień niepełnosprawności pracownika oraz ograniczona stawkami kwotowymi. Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyniesie do 160 proc. minimalnej płacy obowiązującej w grudniu poprzedniego roku (1801,6 zł), ze stopniem umiarkowanym do 140 proc. (1576,4 zł), a tej ze stopniem lekkim do 60 proc. (675,6 zł).
Oprócz dofinansowania kosztów płacy niepełnosprawnych pracodawcy nadal będą mogli się starać o rekompensatę dodatkowych kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem. Już obecnie mogą się oni ubiegać m.in. o zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych. Od 2009 roku będą mogli jednak starać się także o zwrot kosztów zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek tych osób lub innych technologii wspomagających ich pracę. Zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę pracowników stanowią niepełnosprawni, będą mogły dodatkowo ubiegać się o zrefundowanie kosztów budowy lub rozbudowy obiektów lub pomieszczeń zakładu, a także kosztów administracyjnych i transportowych poniesionych w związku z zatrudnianiem tych osób.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 14:34
haha, czego kity wciskasz ludziom? pewnie niepelnosprawnyh intelektualnie poweystawiacie w tych  demonstracjach, ktorzy nie wiedza o co chodzi w tym wszystkim. malo zpchom przywilei? niech placa godziwie a nie daje najnizsza krajowa i to wszystkim bez wzgledu na wyksztalceie. akurat  czytalem artykul i bylo wszystko fajnie opisane jak bedzie na nowych zasadach. zpch chca nadal iec multum korzysci a dawac jak najmniej. ten apel to widzialem a zwlaszcza w nawiasie "Kaleki". nieosmieszaj sie. zppch zeby miec dotacje takie jak normalne firmy same przestana byc zpchr, po to by jak najwiecej zyskac. boicie sie ze skonczy sie wam klawe zycie i wykorzystujecie do tego uposledzonych.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-10-31 14:41
...i wykorzystujecie do tego uposledzonych....

Jakoś nie zauważyłem, żeby Cię ktoś wykorzystywał...
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 14:49
wy to juz od dawna robicie, a niechcecie sie przyznac.
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 14:52
nie ty, tylko zpch
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 14:50
i tak apropo ten apel czytaslem, i wszyscy nierpelnosprawni sa nim oburzeni
a zpchom chodzi tylko o wyzysk, bo tylko taki mozna manipulowac.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-10-31 15:02
Trudno cokolwiek komentować z tych bzdur, które wypisujesz. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzenia znalezienia pracy na otwartym rynku . Cóż, w końcu Tusk cuda obiecywał....
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 15:08
chyba naiwniacy wierza w cuda, bo nikt Irlandii nie zrobi w ciagu 4 lat. Irlandia jest przed nami o 20 lat, wiec potrzebujemy 20 lat a nie 4 lat :-). skoro bronisz zpchr to powiedz czemu niepelnosprawni tam zarabiaja najnizsza krajowa?
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-10-31 15:24
Ok, chcesz odpowiedzi to masz. Poza wyjątkami są to osoby z niezbyt atrakcyjnym wykształceniem, nie pisze tego aby kogokolwiek obrazić, opieram sie po prostu na faktach, które znam z autopsji. Po drugie, umówmy się, że ich wydajnośc pozostawia wiele do życzenia i nie jest to broń Boże kolejny zarzut, bo doskonale rozumiem, że nie każdemu zdrowie i fizyczne ograniczenia na to pozwalają. ZPCHr, to dla takich ludzi jedyna nadzieja, a zapewnienia, że znajdą pracę na otwartym rynku to bzdura do potęgi. Pokaż mi pracodawcę, który przyjmuje do zakładu pracownika przykutego do łóżka i piszącego na klawiaturze za pomocą patyka w zębach? To okrutny przykład, ale tak niestety jest. Jeśli taki człowiek nie znajdzie telepracy to jest skazany na wegetację za rentę socjalną, która nawet na leki mu nie starczy. Skończ już wypisywać bzdury o ZPCHr bo najwyraźniej nie masz pojęcia jak działają i jaki mają cel. Państwo zamiast pomagać przedsiębiorcom, którzy chcą zatrudniać niepełnosprawnych to ich gnoji. Nie zdajesz sobie sprawy ile pracy trzeba poświęcić aby prowadzić ZPCHr więc zamilcz.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-10-31 22:58
a ulgi podatkowe? a sprzedaz uslug innym firmom, a dotacje z panstwa? a dofinansowania do wynagrodzen, dofinansowania do tworzenia miejsc pracy? dotacje na rozbudwe zakladow?nadal wam malo? A co z tymi co leza w lozkach i maja wyzsze wyksztalcenie? bo ja akurat mam wyzsze, i dlaczego mam zarabiac tyle co ten ktos co sie nie uczyl? wiec o czym ty gadasz? chociazby z faktu wyksztalcenia  zpchr moglyby placic wiecej przynajmniej tym ze cos robili. bo jak narazie to wszystkim bez wyjatkow placa mnajnizsza krajowa. a moze boicie sie ze nikt nie bedzie robil za najnizsza krajowa oprocz nas "kalek"?? jesli wam tak zle z tymi dotacjami to zatrudnijcie sprawnych, wowczas nikt wam niczego nie zrefunduje i kto jest tanszym pracownikiem? a po za tym w telepracy uwazam ze jestesmy konkurencyjni dla sprawnych, bo tu niema pracy fizycznej.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-05 12:59
...chociazby z faktu wyksztalcenia  zpchr moglyby placic wiecej przynajmniej tym ze cos robili....

Człowieku zastanów sie co wypisujesz. Niby dlaczego pracodawca miałby Ci płacić więcej tylko dlatego, że masz tam jakis papierek świadczący o wyższym wykształceniu. W pracy liczy sie przede wszystkim wydajność. Pracodawca woli jednego pracownika, nawet po podstawówce, który cos potrafi, zamiast kilku przemądrzałych "magistrów" którzy tylko pyskowac potrafią. Znam takich "uczonych" którzy podpisują się przed nazwiskiem mgr, a nie potrafią zdania po polsku sklecić, czego jesteś najlepszym przykładem.
Żeby nie było niedomówień, sam jestem osobą niepełnosprawną i nie jestem oburzony jakimś apelem o którym piszesz, a którego zapewne nie zrozumiałeś.
Rząd chce na nowej ustawie zaoszczędzić 900 mln złotych jednocześnie dając podwyżki bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Gdzie tu sens, gdzie logika? Jak można oszczędzać podwyższając pensje? Ilu niepełnosprawnych z I grupą będzie musiało stracić pracę, żeby nieliczni mogli otrzymać podwyżki? Do "oszczędności" możecie sobie jeszcze doliczyć poodwieszane renty socjalne, przez tych którzy pracę stracą.
Kolejny aspekt: niepełnosprawni mają znaleźć pracę na otwartym rynku. Tylko nikt nie pomyślał o tym, że utworzenie pojedynczego miejsca pracy w "normalnym" zakładzie jest o wiele kosztowniejsze niż w ZPCHr. Bo ilu niepełnosprawnych np. na wózkach przyjmie zakład z otwartego rynku? 2-3 to wszystko, a trzeba zrobić podjazd, windę, barierki itd. W ZPCHr takich osób można spotkać nawet kilkadzisiąt, a infrastruktórę potrzeba taką samą. Czy to kolejny sposób na oszczęność proponowany przez "cudotwórcę"?
Mam nadzieję, że wywiąże się jakaś merytoryczna dyskusja, a nie odpowiedzią będą jakieś bełkotliwe posty bez ładu i składu.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-05 15:39
wszyscy moi znajomi sa za tymi zmianami, a zpchry to kipia zloscia ze im sie wszystko odbierze. jesli taie to wszystko kosztowne to czemu nie zatrunisz sprawnych? chyba po to masz te refundacje abys zatrudnial mniej wydajnych ludzi.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-05 21:21
Niestety nie mam swojego zakładu, jestem zwykłym pracownikiem. Co do Twoich znajomych, to życzę im szczęścia na otwartym rynku pracy, o ile oczywiście już nie pracują. Zobaczymy ilu z nich straci pracę, a ilu zyska....
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-06 10:52
tobie zalezy na zpchrach by sie dawac doic i by ktos sie dorabial na tobie, a ty bedziesz sie cieszyl z najnizszej krajowej, niezdajac sobie sprawy ze renta i najnizsza krajowa to wystarczy ci tylko na wszystkie oplaty mieszkaniowe, a za co zyc? nie rozumiesz ze osoby z 1 grupa maja wyzsze koszty utrzymania siebie niz sprawni? dlatego musimy miec ciut wiecej grosza. po za tym powinnismy byc tak solidarni jak  ci wczorajsi strajkujacy ppod sejmem. ale ich strajk uwazam za bez sens i mam nadzieje ze rzad sie nie zlamie przed tymi roszczeniobiorcami. bo kto bedzie zarabial na ich przywileje? ale to bylo na marginesie.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-11-06 18:46

> po za tym powinnismy byc tak solidarni jak  ci wczorajsi strajkujacy ppod sejmem. ale ich strajk uwazam za bez sens i mam nadzieje ze rzad sie nie zlamie przed tymi roszczeniobiorcami. bo kto bedzie zarabial na ich przywileje? ale to bylo na marginesie.


A wtedy o nas/was będą mówić tak jak Ty o nich teraz - Ty ich nie popierasz, więc czemu oni mieliby poprzeć Ciebie. Ale to też tak na marginesie dyskusji.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-06 19:05
tak na marginesie to ty chyba nie rozumiesz ze te przywileje oobciazaja budzet? i kto za 20 lat bedzie wyplacal nam emerytury, renty i obecnym strajkujacym skoro jest niz demograficzny obecnie?? ktos bedzie musial na to robic.
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2008-11-06 12:50
Zgadzam się z niebieskim lecz na dyskusję merytoryczną bym nie liczyła czytając wcześniejsze posty. Po prostu nie którzy kipią złością, nie zawsze wszystko rozumiejąc.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-06 16:37
uwazacie sie za normalnych, a chcecie pracowac w zpchrach za niegodziwa place? nierozumiem was.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-06 16:51
Kto powiedział, ze nie mam godziwej płacy? Nie narzekam, ale właśnie dlatego wiem, że podwyżki to mżonki....
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-06 19:03
ale nie mowimy o pojeduynczych niepelnosprawnych ale o ogole. ja zrobilem cos by miec lepsza prace ii lepsza place, i co z tego, mam robc za najnizsza bo zpchry tego chca?
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-01 09:53
Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2008-11-01 19:27
Z PROZNEGO I SALOMON NIE NALEJE.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-01 19:29
prawda
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-01 19:42
nie rozumie twojej wypowiedzi. moze pfron jest biedny? pfron jest bogaty, a bylby bogatszy gdyby nie przekrety.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-01 20:31
chyba sam nim kręcisz rafallbn1981
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-01 20:31
No i nie zapomnij dodać, że asystenci to jedyne wyjście na świat...
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-01 20:34
niekoniecznie niebieski bo są znajomi przyjaciele a przede wszystkim rodzina
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-06 19:28
CIESZY MNIE ŻE TAK WAS ZACIEKAWIŁ TEMAT :-)
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-18 10:13
i kolejny kosztowny interes, który nic nie daje a kosztuje. 15 000 dla wtz na 1 osobe rocznie, a gdzie niepelnosprawni pracuja ?? nigdzie - a kto pracuje na wtz?? - sprawni.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-18 10:22
bo wtz to miejsce dla upośledzonych umysłowo którzy pomimo niepełnosprawności  umysłowej chcą coś robić być między ludźmi a żeby mogli coś robić trzeba stworzyć im ku temu warunki i te wtz są właśnue takim miejscem
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-18 15:06
wtz maja uczyc samodzielnego zycia oraz aktywizowac do pracy. jak sam powiedzialas sa one dla uposledzonych, czyli nie spelniaja swojego zalozenia. dlatego uwazam ze nalezy je zlikwidowac, a w te miejsce stworzyc swietlice teraupetyczne dla takich osob, co bylo by tansze i bardziej efektywniejsze.
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2008-11-18 13:23
Jacy sprawni?

Uczestnikami WTZ są osoby niepełnosprawne, upośledzone (z umiarkowanym i znacznym stopniem) i to dla nich są organizowane prace.

Rafallbn1981 widzę, że wszędzie szukasz afer. 
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-18 15:04
mówie o pracownikach.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-18 17:37
PRACOWNICY MUSZĄ BYĆ SPRAWNI BY POMÓC NIEPEŁNOSPRAWNYM
MYŚLISZ TY;LKO O SOBIE A MOŻE POMYŚL  O TYCH KTÓRZY BYĆ MOŻE SĄ BARDZIEJ DOŚWIADCZENI  PRZEZ LOS
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-18 18:48
tylko jak narazie to my niepelnosprawni wszyscy jestesmy skrzywdzeni przez los, a sprawni zawsze sobie dadza rade. chodzi mi o to ze na wtz conajmniej 2 stanowiska powinny byc dla niepelnosprawnych, bo zx tym sie zgodze ze tam tez musi byc ktos sprawny.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-18 19:40
wtz służy osobom upośledzonym a one nie odpowiadają za swoje czyny chcesz pracować noermalnie to idź do zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywizacji zawodowej
tym aspektem kończę z tobą dyskusje bo nie znasz szię na tym temacie a słuchac bzdur nie mam ochoty
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-19 11:17
widze ze kierujesz tymi fikcjami.
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-19 12:47
Tobą co kieruje? bo na pewno nie mózg. Weź skończ i wstydu oszczędź, bo co jeden post to głupszy.....
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-19 16:46
wyrażajcie się jaśniej bo nie wiem do kogo się zwracacie
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-19 17:49
Tak na logikę - forum jest tak skonstruowane, ze można odpowiedzieć na każdy z postów bezpośrednio pod nim:) Taką właśnie logiką się kieruję. Gdybym chciał Pani odpowiedzieć, to zrobił bym to pod Jej postem:)
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-19 22:29
nie zawsze post który ma być pod spodem jest w odpowiednim miejscu czasami przenosi się w dół sama tak miałam pare razy
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-19 18:51
to wyjaśnij mi kilka spraw:
1. dlaczego niepelnosprawni pracuja za najnizsza krajowa w zpchrach (zamkniety rynek), a wszyscy przeciez tak glosna krzycza o integracji?? niepelnosprawni co raz liczniej koncza kursy, szkolenia studia, i wraz zarabaja najmniej, a ludzie sdprawni nawet po podstawowce zarabiaja wiecej np. w sklepach??

2. dlaczego wtz, ktore tylko krzycza o integracji, to organizuja sobie imprezy w zamknietych kregach?

3. dlaczego organizacje pozarzadowe, ktore dzialaja na rzecz niepelnosprawnych maja nie zatrudniac niepelnosprawnych, a zatrudniaja klany rodzinne?

4. dlaczego jedni maja za darmo transport, a inni musza placic krocie? chodzi tu o wtz, przeciez ich rodzice biora dofinansowanie z pfronu, a dzieci wozi sie na koszt panstwa, a inni ktorzy nie sa na wtz to niemaja jak jezdzic bo rodzice sa pracujacy np. osoby z zanikami miesni, duzymi porazeniami?

slucham?
Nadrzędny - Autor niebieski Dodany 2008-11-19 20:13
Powiem Ci jedno: jesteś żałosny. Czepiłeś się WTZ jak rzep psiego ogona. Dopuść wreszcie do swojej ograniczonej świadomości, ze WTZ są dla upośledzonych umysłowo. Naprawdę nie ma im czego zazdrościć, a już na pewno imprez integracyjnych. Co do płac w ZPCHr, juz raz to tłumaczyłem i nie zamierzam się powtarzać.

Ps. Czytając Twoje posty nabieram jednak przeświadczenia, że WTZ to idealne miejsce dla Ciebie. Pokaż im swoją "twórczość" na forum, a przyjmą Cię z otwartymi rękami i będziesz się z nimi integrował do woli.
Nadrzędny Autor szczerbaty Dodany 2008-11-19 20:29
NIEBIESKI CO TY JESTES TAKI OSWIECONY. MIALEM OKAZJE WIDZIEC JAK SA WYPOSAZONE WTZ. FAKTEM JEST ZE TAK ZWANI UPOSLEDZENI UMYSLOWO WYKONUJA TAM ROZNE PRACE  I JEZELI IM TO POMOZE TO OK. NIE WIEM TYLKO CZY WIESZ ZE WIELE Z TYCH PRAC JEST SPRZEDAWANYCH NA WOLNYM RYNKU A PIENIADZE NAPEWNO NIE TRAFIAJA Z POWROTEM DO WARSZTATOW. WIDZIALEM ROWNIEZ SUPER WYPOSAZONE SILOWNIE W KTORYCH NAPEWNO NIE CWICZYLY ON. SA TAM POMPOWANE KWOTY O KTORYCH WIELU Z NAS SIE NIE SNILO A ON MAJA Z TEGO FIGE Z MAKIEM DELIKATNIE MOWIAC. POD PLASZCZYKIEM WARSZTATOW JAK ZWYKLE KORZYSTAJA CI CO PRZY KORYCIE....
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2008-11-20 06:49
PRZECZYTAJ SOBIE ZANIM COS POWIESZ O WTZ:

Podstawą prawną jest: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z 1997 roku, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej(Dz. U. Nr 63 poz. 587 z 2004 r.)

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

1. Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
2. Rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym.

Proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych wspomagają Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Warsztat terapii zajęciowej oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

W tym celu, poprzez indywidualny program rehabilitacji i terapii uczestnicy zajęć w warsztatach rozwijają:
- Umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
- Psychofizyczne sprawności oraz podstawowe i specjalistyczne umiejętności zawodowe, umożliwiające uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Uczestnik lub jego opiekun sam wybiera Warsztat Terapii Zajęciowej.
Warsztat jest placówką pobytu dziennego. Czas zajęć wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo, a podstawowy program terapii trwa 3 lata. Po skończonej terapii osoby niepełnosprawne mogą podjąć pracę w warunkach chronionych lub na przystosowanym stanowisku pracy lub mogą zostać skierowani do ośrodka wsparcia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / przeczytajcie (27737 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill