www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Lekki stopień niepełnosprawności a praca biurowa. (14354 - wyświetleń)
- Autor bzeltynka Dodany 2008-08-12 10:43
Witam, z racji dużej wady wzroku ( - 16 na lewe i - 14 na prawe oko) zastanawiam się nad ubieganiem się o orzeczenie lekkiego stopnia niepełnosprawności. Jest to kuszące głównie ze względu na możliwość odliczeń podatkowych oraz ulg np. komunikacyjnych.
Problem polega na tym, że obecnie pracuję jako księgowa, teoretycznie mam w papierach zapis, że przy komputerze mogę pracowac do 4 godzin dziennie. Czy po otrzymaniu takiego orzeczenia mogłabym dalej wykonywać obecną pracę? Czy też będzie się to wiązało z dużymi kosztami i innymi obciążeniami dla mojego pracodawcy?
Teorię ogólnie znam, przeczytałam całą ustawę i różne artykuły na ten temat, ale jak wiadomo teoria sobie, praktyka sobie, dlatego będę wdzięczna za wszelkie opinie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-12 15:51
Pytanie istotne czy dasz rade pracować tak  jak dalej..  i czy chcesz pracować  dalej..  nie staramy się o żaden stopień...
Aby z ZUS dostać rentę grupę trzeba  się zwolnić z pracy iść na chorobowe.. ..etc.
A PFRON  dostać stopień trzeba złożyć papiery do komisji powiatowej lekarskiej..
W Twoim wypadku  nie wiem czy warto .. o ile ta praca jest dobrze płatna i możesz jeszcze pracować..
Nadrzędny - Autor bzeltynka Dodany 2008-08-12 16:37
tak, dam radę i chcę dalej pracowac tak, jak pracuję
po prostu uważam, że takie orzeczenie może mi się przydać na przyszłość i stąd to pytanie
Nadrzędny - Autor Slavko Dodany 2008-08-12 18:02
bzeltynka. Myślę,że z tak dużą wadą wzroku na komisji możesz dostać stopień niepełnosprawności umiarkowany a nawet znaczny.
Nadrzędny - Autor bzeltynka Dodany 2008-08-12 19:32
kurczę, to by było bardzo niedobrze :-( wtedy odpadałoby robienie jakichkolwiek nadgodzin a czas pracy musiałby wynosic do 7 godzin 35 minut dziennie. Jak rozumiem nie ma się żadnego wpływu na zdanie komisji czy coś zaliczyc do lekkiego stopnia czy już umiarkowanego?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-08-12 20:27
Jak zwykle - proponuję zastanowić się, co w końcu chcesz uzyskać, bo otrzymując określone orzeczenie możesz zarówno (w Twojej sytuacji) zyskać, jak i stracić. Uzyskanie stopnia "na zaś" nie bardzo jest możliwe, bo w przyszłości duuużo może się w Twoim życiu zmienić.
Z komisją się nie dyskutuje na te tematy, niestety.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-13 07:01
Ja powiem tak  możesz uzyskać statut osoby ON o określonej niepełnosprawności.. Z Powiatowej komisji orzekania.. co skutkuje  wydaniem legitymacji    odpowiedniej. I niczym więcej  Natomiast nie upoważnia do żadnej renty.. z ZUS..
ZUS  nie ocenia stanu zdrowia pod kątem niepełnosprawności ZUS ocenia czy dana osoba może pracować  na obecnym stanowisku zatrudnienia , zgodnie z wykształcenie
Nadrzędny - Autor bzeltynka Dodany 2008-08-14 07:05
To mi nie przeszkadza bo nie chce żadnej renty tylko chcę normalnie pracować :-) Orzeczenie przyda mi się tylko w pracy z pewnych powodów, ale zakładając że byłby to stopien lekki. A gdybym uznano ze to stopien umiarkowany to wtedy narobiłabym kłopotów i sobie i pracodawcy:(
Nadrzędny Autor krak Dodany 2008-08-23 19:14
Wystąpić o orzeczenie o niepelnosprawności (w twoim przypadku umiarkowane słuszne byloby) myślę, że możesz. Najwyżej zatrzymasz je dla siebie. A zaczniesz korzystać z przywilejów ON kiedy uznasz za stosowne. To ty występujesz. Nie pracodawca. Ale jak już zaczniesz korzystać z praw (ale i obowiązków, że tak powiem) ON to już nie ma odwrotu. Nie wycofasz w pracy wiedzy o twoim orzeczeniu. I jak chcesz korzystać z praw to musisz z wszystkich dogodności i niegogodności korzystać. To nie jest tak, że wybierasz sobie co ci odpowiada a co nie. Nie ma powrotu. Pozdrawiam. Może nie mam racji ale sam mialem taki problem. A wszystko tak naprawdę zależy od pracodawcy. jaki ma stosunek do ON (mających orzeczenie) i jak podchodzi do pójścia na rękę. Ale prawo jest prawem.
Nadrzędny - Autor asia5010 Dodany 2009-11-05 18:18
Witam ,niewiem od czego zależy otrzymanie stopnia ,ale właśnie jestem po komisji mam wysoką krótkowzroczność -14,-13 plus astygmatyzm ,zwyrodnienie i odłączenie ciała szklistego i niestety nie dostałam lekkiego stopnia ,jestem bardzo zła własnie napisałam odwołanie .
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-05 21:06
a jaki dostalas?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-11-05 21:38
O, i dawno się tak nie uśmiałam...
Lekki to minimum, jakie można otrzymać... Skoro koleżanka nie jest zadowolona z decyzji, raczej nie dostała ani umiarkowanego ani znacznego... Jejku...
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-06 09:42
przy takiej wadzie wzroku jakis musiala dostac i nie musisz mi tlumaczyc ze lekki to minimum bo doskonale o tym wiem! JEJKU hahaha
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-11-06 10:17
Ale dziewczyna się odwołuje... to chyba raczej nie dostała znacznego...:-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-11-06 10:19
... no i nie musiała dostać żadnego stopnia, nigdzie to nie jest zagwarantowane. Dobrze wiesz, że w ZUS-ie niewiele rzeczy wynika z racjonalnych przesłanek, więc takie stwierdzenie naprawdę jest mocno na wyrost.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-06 10:25
tylko ze ZUS nie daje stopni niepelnosprawnosci
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-11-06 12:05
To po co pytałaś dziewczynę, jaki STOPIEŃ dostała...? Wszyscy wiemy, o co chodzi, a precyzja wypowiedzi zależy od precyzji pytania...
Trochę pusta ta dyskusja między nami...:-)
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-06 13:56
a po to pytalam bo chcialam wiedziec i nie powinno  Cie to obchodzic
Nadrzędny Autor asia5010 Dodany 2009-11-10 18:43
Staralam się o stopień w Mopsie ,nie w Zusie ,bylo to dla mnie istotne  ,bo chcialam zatrudnić sie w zakładzie pracy chronionej ,nie otrzymałam żadnego stopnia ,dlatego się odwołuję .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Lekki stopień niepełnosprawności a praca biurowa. (14354 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill