www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Od czego zacząć? (chora mama). (2707 - wyświetleń)
- Autor LadyB Dodany 2009-12-07 04:23
Witam serdecznie, jestem tu nowa i nie bardzo orientuję się jakie zasady panują na tym forum, mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale.

Moja mama (l.44) od ponad 10 lat choruje na SM. Jeszcze do niedawna wszystko było 'w porządku' o ile tak to można nazwać. Sama dawała sobie radę, sama jadła, chodziła do toalety (z chodzikiem co prawda, ale zawsze jakoś to było). Trzy tygodnie temu jej stan zdrowia bardzo się pogorszył. Dostała skierowanie do szpitala. Tam spędziła dwa tygodnie, tylko leżąc. W poniedziałek wróciła do domu i od tej pory sama nie rusza się z łóżka. Trzeba ją karmić, zaprowadzać do toalety, myć itp.
Obawiam się, że już nigdy nie będzie sobie radzić sama sad. To straszny ból, bo mieszkamy we troje: tata, mama i ja. Tata chodzi do pracy, ja przerwałam edukacje, bo musze się zajmować mamą (szczerze, czasem czuje się wykończona psychicznie).

Chciałabym przygotować dla mamy pokój, taki przystosowany dla osoby niepełnosprawnej. I tu pojawia się pytanie czy mogę ubiegać się o jakieś dofinansowanie? Jeśli tak to gdzie? (Przyznam, że w domu zawsze brakowało pieniędzy i to bardzo boli, że nie jestem w stanie zapewnić mamie odpowiednich warunków).
Chcę się także dowiedzieć skąd czerpać jakieś informacje na temat opieki nad taką osobą.

To narazie tyle, przepraszam, jeśli coś poplątałam w tej wiadomości, ale nie jest łatwo pisać o takich rzeczach. Bardzo proszę o pomoc i wszelkie przydatne info. Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-12-07 17:16
Ladyb nie poplątałaś wątków. Nie przepraszaj. Nie wiem jak ci to opisać. Mam parę przyjaciół. Oboje mają SM. Wiem, że SM u jednych szybko postępuje u innych wolniej. Popytaj lekarza na ten temat. Natomiast co do pomocy to do nich przychodzi opiekunka z MOPS. Nie wiem jak to wygląda bo oni mieszkają na wsi ja zaś w mieście. Na komputerze trudno ich spotkać. Natomiast Gosia nie potrafi klikać na forum. Nie wie wogóle nic na ten temat. Krzyś już nie chodzi. Ma podnośnik który wspomaga mu na przesiadanie się na wózek. Sam wózka nie pcha już.
Twoja mama mogła częściowo załamać się w szpitalu.Tu potrzebna terapia nie tylko ruchowa ale i psychiczna. Wiem to od moich przyjaciół. Oni też mają dołki choć o SM wiedzą od bardzo dawna tj od ukończenia szkół.
Musisz skontaktować się z MOPS i PCPR. Tam powiedzą Ci jakie masz prawa dla mamy.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-12-07 23:03 Zmieniony 2009-12-07 23:12
Zacznijmy od tego, że pytanie zadałaś w temacie Porady Centrum Integracji, co oznacza, że czekasz przede wszystkim na odpowiedzi eksperta z Centrum Integracji. Nie jestem ekspertem, ale podzielę się tym, co wiem przy czym na Tobie spoczywa obowiązek weryfikacji tych informacji z kimś kompetentnym:

> I tu pojawia się pytanie czy mogę ubiegać się o jakieś dofinansowanie?


Cóż... jest coś takiego jak dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się (to trzy oddzielne programy). O dofinansowanie można się ubiegać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Od razu jednak rozwiałabym marzenia o tym, że za państwową pomoc rzeczywiście raz dwa przystosujesz Mamie mieszkanie. Dalej wybór ze strony MOPSu w Katowicach (klik) z komentarzem:

Warunki pomocy

- Wartość takiego dofinansowania może wynosić maksymalnie do 80% wartości wnioskowanych prac lub sprzętów, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia - obecnie przeciętne wynagrodzenie wynosi 3096,55 (kliknij po źródło) co daje maksymalnie 46 448,25 złotych dofinansowania czyli razem z wkładem własnym (20%) koszt jednorazowej inwestycji to teraz około 50 tysięcy złotych.
- Powyższe dofinansowanie można otrzymać raz na rok.

Co trzeba złożyć:

- wniosek (druk na stronie Twojego PCPR lub w jego siedzibie)
- kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności
- kopię umowy najmu, przydziału spółdzielczego, bądź aktu własności lokalu, w którym ma być przeprowadzona likwidacja barier architektonicznych
- (jeżeli informacje na orzeczeniu nie wystarczą do określenia jakie Mama ma trudności w poruszaniu się) zaświadczenie lekarskie, informujące na czym polegają trudności w poruszaniu się niepełnosprawnego wnioskodawcy

- projekt budowlany wnioskowanych do dofinansowania prac, wykonany przez osobę uprawnioną

Uwaga - nie istnieje o ile mi wiadomo żaden katalog możliwych prac - wnioski są rozpatrywane indywidualnie, na podstawie uzasadnień (i stanu budżetowego urzędu).

Co potem (jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie):

- podpisywana jest umowa cywilno - prawna, która określa m. in. wysokość dofinansowania oraz zweryfikowany szczegółowy zakres robót i zakupów realizowanych w ramach umowy
- Po zakończeniu prac i odbiorze robót z udziałem przedstawicieli MOPS wnioskodawca przedstawia fakturę za wykonaną usługę, dowód wpłaty własnej oraz kosztorys powykonawczy. Na podstawie przedłożonych dokumentów następuje wypłata dofinansowania

A co poza dofinansowaniem? Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, ale pomocy szukałabym w pierwszym rzędzie w organizacjach pozarządowych zajmujących się osobami chorymi na SM. Czyli na przykład w PTSR - Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego (klik).

Pozdrawiam serdecznie. Przy okazji - dbając o Mamę nie zapomnij zadbać o siebie. Tylko jeżeli Ty będziesz się czuła przynajmniej znośnie (także psychicznie) Mama będzie rzeczywiście mogła liczyć na Twoją pomoc.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 13:21
Szanowna Pani
Może się Pani ubiegać o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. W tym celu musi Pani złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pani miejscu zamieszkania. Do wniosku powinien być dołączony kosztorys i potwierdzenie praw do lokalu (umowa wynajmu, akt własności, itp) Nie ma w tym przypadku żadnych progów dochodowych. Konieczne jednak będzie posiadanie przez Panią min. 20% wkładu własnego takiej inwestycji. Wszelkie koszty będą Pani zwrócone dopiero po podpisaniu umowy z PCPR, na podstawie faktur. Wniosek o takie dofinansowanie najlepiej składać na początku roku, gdyż wtedy jest świeża pula środków do podziału i jest największa szansa na otrzymanie takiej dotacji.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Od czego zacząć? (chora mama). (2707 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill