www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie ze składki na PFRON (30263 - wyświetleń)
- Autor Arkadiusz.T Dodany 2007-10-21 01:08
Mam takie pytanie. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i niedawno podjąłem pracę w zakładzie który nie jest ZPCH, ale normalnym. Zatrudnia tam 205 pracowników i tyle co się zorientowałem to od każdego pracownika musi płacić składkę na PFRON gdyż nie ma 6% zatrudnionych niepełnosprawnych. Ja jestem pierwszą osobą taką zatrudnioną z grupą i z tym związane jest pytanie, ilu musi zatrudnić niepelnosprawnych aby nie płacić tej składki i za ilu nie musi płacić gdy zatrudnia tylko jednego.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-10-21 23:09
W załodze firmy, która ma powyżej 25 pracowników (czytaj 25 pełnych etatów) powinno być 6% niepełnosprawnych. Stopień nie ma znaczenia. Ma natomiast znaczenie to, czy pracownik ma tzw. "schorzenie szczególne" - w takim wypadku etat liczony jest podwójnie lub potrójnie.

205*6% = 12,3 etatu (żeby w ogóle nie płacić składki PFRON firma powinna "wymienić" 12 pełnoetatowych pracowników na osoby niepełnosprawne i dołożyć jeszcze kawałek etatu). Oczywiście, każda zatrudniona osoba niepełnosprawna oznacza obniżenie składki PFRON Składkę wylicza się tak:

przeciętne wynagrodzenie obliczane przez GUS * 40,65% * liczba brakujących etatów ON

Przykład (UWAGA: NIE jestem radcą finansowym! Celowo uprościłam wyjaśnienie, a poza tym mogę się mylić):

Przeciętne wynagrodzenie za miesiąc wrzesień to 2 644,34 zł
2 644,34 zł * 40,65% = 1 074,92 (tyle firma musi w miesiącu wrześniu zapłacić za każdego brakującego pracownika)
Firmie brakowało 12,3 etatu ON
2 644,34 * 40,65% *12,3 = 13 221,57 zł (tyle firma musi zapłacić PFRON za wrzesień)

1 października firma stworzyła dodatkowe stanowisko pracy, na którym pracuje osoba niepełnosprawna. Załoga liczy więc 206 osób.
Wymaganych pracowników niepełnosprawnych 206*6% = 12,36 etatu
Aktualnie obsadzonych: 1 etat
Brakuje: 11,36 etatu

Tak więc firma będzie musiała zapłacić:
2 644,34 * 40,65% *11,36 = 12 211,14 zł za miesiąc październik

Zapłaci o 1 010,43 złotych mniej.

Jak widzisz, wymaga to trochę liczenia. :-) Poniżej znajdziesz przydatne liniki.

Stawki średniego miesięcznego wynagrodzenia GUS: tutaj
Wskaźnik obowiązkowego zatrudnienia: tutaj
Wzory formularzy wpłat z objaśnieniami:klik
Jakie schorzenia uznawane są za szczególne? patrz trzeci śródtytuł

PS. Jeżeli gdzieś się machnęłam, niech mnie ktoś poprawi.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-22 12:05
Obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz wynika z art. 21 ust.1. ustawy o rehabilitacji. Do dokonywania wpłat obowiązany jest pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Inaczej rzecz ujmując każdy pracodawca, dający pracę w ogólnej liczbie godzin równej 25 etatom. Istotna jest więc nie liczba zatrudnionych pracowników, lecz liczba zajmowanych przez nich etatów.
Sam fakt zatrudniania pracowników na ogółem 25 etatach nie przesądza jeszcze jednoznacznie o obowiązku dokonywania wpłat. Z obowiązku są bowiem zwolnieni ci pracodawcy, u których minimum 6% ogólnej liczby etatów zajmują osoby niepełnosprawne. W sytuacji gdy pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne na liczbie etatów mniejszej niż 6% wysokość wpłat ulega zmniejszeniu odpowiednio do liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
Wysokość wpłat zależna jest od kilku czynników, w tym właśnie od liczby zajmowanych przez osoby niepełnosprawne etatów, choćby nawet liczba ta była mniejsza niż 6%. Wysokość  wpłat określa równanie, wnikające z art. 21 ust 1 ustawy o rehabilitacji:

40,65% x przeciętne wynagrodzenie x różnica = kwota wpłacana na PFRON

Pierwsze dwa elementy równania są od pracodawcy niezależne, trzeci i najważniejszy - bo zależny od pracodawcy - element równania to różnica. Jest to różnica pomiędzy liczbą etatów, które muszą być zajmowane przez osoby niepełnosprawne, aby wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wyniósł minimum 6%, a liczbą etatów faktycznie przez osoby niepełnosprawne zajętą. Wysokość wpłat można więc zmniejszyć tylko przez zatrudnianie kolejnych osób niepełnosprawnych. Gdy minimum 6% etatów zajmą osoby niepełnosprawne , obowiązek dokonywania wpłat zniknie całkowicie. 
   
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie ze składki na PFRON (30263 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill