www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi w PKP - dodatkowe pytanie (3004 - wyświetleń)
- Autor Christine Dodany 2006-08-12 17:13
"- 49% ulgi na przejazdy w pociągach PKP - tylko w klasie 2 pociągów osobowych,
- 37 % ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, "

Mam pytanie, w związku z powyższym cytatem (zaczerpniętym z tutejszego forum).
Czy przypis ograniczający ulgę w pociągach osobowych, jedynie do wagonów 2 klasy, dotyczy również pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, TLK?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-16 11:51
Wszystkie ulgi dla osób niepełnosprawnych w PKP dotyczą przejazdów w 2 klasie
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/3544
Nadrzędny - Autor Christine Dodany 2006-08-16 12:16
Przeczytałam odnośnik z linka, który jest powtórzeniem przytoczonego przeze mnie cytatu. Niestety, nadal nie jest to jasno napisane, że ulgi dotyczą wyłącznie wagonów 2 klasy (poza pociągami osobowymi).
Wolałabym zobaczyć jaśniejszą odpowiedź, np. wypis z ustawy, który potwierdziłby, że osoba niepełnosprawna, nie ma uprawnień do zniżki w 1 klasie.
Jeśli tak jest, to czy nie uważacie, że jest to dyskryminacja? Czyżby ON nie zasługiwały na taki "przywilej", podróżowania wygodniej i swobodniej, unikając tłoku? Przecież, mając jakąś dysfunkcję ruchu, bardziej potrzebujemy możliwości podróży, bez przepychania się do toalety lub do wyjścia - częstego w 2 klasie.
Rozumiem, że (chyba) nie ma wagonów 1 klasy, przystosowanych dla osób na wózkach, ale przecież są też osoby z innymi dysfunkcjami ruchu.

Bardzo proszę o stosowną odpowiedź, która rozwiałaby te niejasności.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-17 09:12
Zasady korzystania z ulg w przejazdach reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r.o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z art. 1.1a

"Uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego przysługują w klasie 2 wyłącznie w określonych kategoriach pociągów i na podstawie określonych rodzajów biletów.

Osoba uprawniona do ulgowego przejazdu w klasie 2 na podstawie biletów jednorazowych korzystająca z przejazdu w klasie 1 zobowiązana jest do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2.".
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi w PKP - dodatkowe pytanie (3004 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill