www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ZUS-koszmar a nie pomoc (2806 - wyświetleń)
- Autor ania2810 Dodany 2008-08-05 12:39
Witam serdecznie,
Od roku jestem osoba niepełnosprawną, mam 21 lat. Moja niepelnosprawność powstała 08.01.2007r. (byłem jeszcze uczniem szkoły średniej). Od 01.04.2008 odbywam staż, lecz chciałem ubiegać się o rente z tytułu niezdolności do pracy. W ZUS usłyszałem że jest to niemozliwe, gdyż w momencie powstania niepełnosprawności nie byłem osoba pracujacą:/
Jeśli ktoś zna ten temat, to będę wdzięczny za jakakolwiek pomoc.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-08-05 13:10
Warunkiem dla uzyskania renty z niezdolności do pracy jest posiadanie odpowiedniego okresu składkowego/nieskładkowego. Cytat ze strony ZUS (kliknij):

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
                + jest niezdolny do pracy,
                + ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
                + niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.


(...)

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
                + 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
                + 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
                + 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
                + 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
                + 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.


Jeżeli niepełnosprawność powstała w okresie pobierania nauki, możesz jednak wystąpić o rentę socjalną - informacje ze strony ZUS (kliknij):

Renta socjalna przysługuje osobie, która:
* jest pełnoletnia oraz
* jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          o przed ukończeniem 18. roku życia albo
          o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.


O stopniu niezdolności do pracy orzeka orzecznik ZUS - ważna jest świadomość, że "niezdolność do pracy" to nie to samo co "niepełnosprawność" - można być osobą niepełnosprawną uznaną za zdolną do pracy. Jak jest w Twoim wypadku, oceni orzecznik (a Ty ewentualnie się odwołasz).

PS. Nie jestem pracownicą Centrum Integracji - możesz jeszcze poczekać na jego odpowiedź.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor ania2810 Dodany 2008-08-05 13:16
Czy dobrze mi się wydaje że w wypadku gdybym dostal rentę socjalna to nie mogę podjąc pracy zarobkowej?

Ps:  Boginka- Serdecznie dziękuję za informacje i pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-08-05 14:31 Zmieniony 2008-08-05 14:58
Niekoniecznie. To dość skomplikowane,a komplikacje wynikają chyba z tego, że system rentowy nie jest dostosowany do współczesnych czasów i nie bardzo potrafi sobie poradzić z pogodzeniem niepełnosprawności i zdolności do pracy...

Każdą rentę otrzymuje się według ustawy za "całkowitą niezdolność do pracy", a zatem formalnie, jeżeli podejmujesz pracę, przestajesz ten warunek spełniać. Jednocześnie jednak zupełnie inne przepisy precyzują ile rencista może dorobić, to znaczy biorą pod uwagę wykonywanie pracy przy utrzymaniu renty (co jest zresztą logiczne - renta, szczególnie socjalna, naprawdę jest niska jak na samodzielne miesięczne utrzymanie), a kiedy zmuszony jest rentę zawiesić. Jest wewnętrzny konflikt przepisów, który niestety spada na orzeczników - bywa, że osoba chora pracuje i zarabia jednocześnie, a orzecznik nie cofa prawa do renty, bywa natomiast że wraz z podjęciem pracy przy kolejnej weryfikacji (renty bowiem są teraz zdaje się wyłącznie okresowe), orzecznik uznaje człowieka zdolnym do pracy w sensie rentowym i prawo do renty definitywnie odbiera.

Generalnie zasada, której przestrzegać musisz, jest taka, że jeżeli będziesz mieć zbyt wysoki dochód z określonych źródeł (dla renty socjalnej 30% przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie nieco poniżej 900 zł miesięcznie - adane zmieniają się co kwartał), to rentę będzie trzeba zawiesić lub ją za określony czas zwrócić (pewne rodzaje pracy i przychodu się do tego nie wliczają - np. umowa o dzieło z osobą, która cię nie zatrudnia). Co potem - zależy. Być może jeżeli pracę utracisz, lub zaczniesz zarabiać mniej będzie po prostu możliwe odwieszenie renty i spokojne jej pobieranie (znam takie  przypadki), bo w zasadzie nie masz obowiązku stawić się na komisję weryfikacyjną przy odwieszaniu renty. Ale może zdarzyć się też tak, że przy kolejnym stanięciu na komisji, na skutek podjęcia pracy utracisz w ogóle prawo do renty, bo orzecznik zadecyduje, że jesteś osobą do niej zdolną.

Rząd miał się za ten bajzel kiedyś zabrać i jakoś uściślić przepisy. Póki co jednak jest bałagan.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ZUS-koszmar a nie pomoc (2806 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill