www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Mam pytanie umowy o pracę (4411 - wyświetleń)
- Autor emil84 Dodany 2009-10-03 18:03
Witam. Jestem osobą niesłyszącą (noszę aparat i słyszę normalnie). Mam stopień umiarkowany i rentę stałą. Studiuję zaocznie i składam wniosek do stypendium. Chciałbym iść do ochrony w sklepie handlowym tylko nie wiem jaką mam mieć umowę o pracę aby ZUS i Stypendia nie widzieli że pracuję ? Dziękuję.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-10-03 18:26
czy ja dobrze rozumiem, że pytasz tutaj, jak łamać prawo?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-10-03 18:40
Że jak?
ZUS może się ewentualnie nie dowiedzieć wyłącznie, jeśli nie będziesz miał ŻADNEJ umowy o pracę, czyli będziesz zatrudniony nielegalnie. Oczywiście, do czasu, aż ktoś zyczliwy nie doniesie.

Ale gratuluję śmiałości w zadawaniu takich "sprytnych" pytań... I to student... Boże, chroń ten kraj...
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-10-03 18:53
I ja jestem zaszokowana. Tym bardziej że z pracą krucho. Oszustwo ma krótkie nogi. Nie polecam.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-10-03 18:55 Zmieniony 2009-10-03 18:58
UWAGA: Nie jestem ekspertem Integracji, więc moje wypowiedzi należy sobie dla bezpieczeństwa jeszcze samemu sprawdzać.

> nie wiem jaką mam mieć umowę o pracę aby ZUS i Stypendia nie widzieli że pracuję ?


KAŻDE legalne zatrudnienie, oznacza że odpowiednie instytucje powinny o nim wiedzieć. Co niekoniecznie oznacza, że coś złego musi się stać. W przypadku renty, jej wstrzymanie zależy od osiąganego dochodu i rodzaju zatrudnienia, a także od rodzaju samej renty. Jeśli chodzi, jak podejrzewam, o rentę socjalną, to o ile zarobek nie przekroczy 30% średniego wynagrodzenia brutto (konkretne sumy za dany okres - kliknij tutaj), renta nie jest zawieszana, niezależnie od formy osiągania dochodu. Jeżeli natomiast zarobek jest wyższy, to do limitu (spośród w miarę typowych form przy pracy) nie liczy się z tego co wiem tylko umowa o dzieło (sprawdź to jeszcze w urzędzie). Przy czym w przypadku takiej pracy, o jakiej piszesz, umowa o dzieło nie ma racji bytu. Brak stosownej informacji złożonej do ZUS, że osiągasz przychód powodujący zawieszenie renty, grozi późniejszą spłatą nienależnie pobranego świadczenia i z tego co wiem, z odsetkami (ZUS dowie się o tym i bez Twojego zawiadomienia, ponieważ Twój pracodawca zgłasza do ZUS, że wpłacił na Twoją składkę zdrowotną - tym niemniej Ty masz obowiązek złożyć oddzielnie odpowiednie pismo i niedopełnienie tego obowiązku skutkuje tym, co opisałam wyżej. Por. ten wątek - kliknij.

Jeżeli zaś chodzi o stypendium, to w przypadku stypendium naukowego nie powinno być problemu. Natomiast stypendium socjalne to inna bajka - szczegóły powinni Ci podać na życzenie na Twojej uczelni, ale co do zasady podejrzewam, że forma nie ma znaczenia - liczy się to jaki dochód masz. Jeśli jest zbyt wysoki, tracisz prawo do stypendium socjalnego. Zachowujesz jednak, o ile mi wiadomo, prawo do stypendium naukowego i prawdopodobnie, jeżeli Twoja uczelnia ma takie stypendium, także do stypendium dla studenta niepełnosprawnego. Brak stosownej informacji może także skutkować nieprzyjemnościami.
Nadrzędny Autor LukaszT Dodany 2009-10-05 12:43
Witam tak sobie czytam i też do końca nie rozumiem. Bo skoro chodzi Ci tylko o problem stypendium z tytułu niepełnosprawności to nie ma tam żadnych ograniczeń kwotowych, tj. nie wykazujesz dochodów, no chyba że chodzi Ci o inne stypendium, ale tu przecież też zonk bo skoro masz socjalną to i tak nie jesteś uważany za osobę samogospodaryzującą bynajmniej w widzeniu niektórych uczelni no i socjalna i tak przekracza wartość maksymalnej kwoty jaka może przypaść na 1 członka rodziny który ubiega się o te stypendia. No a tak nawiasem mówiąc jak jesteś studentem tak jak i JA to po prostu weź sie do roboty i nauki a może dostaniesz stypendium naukowe ze szkoły no i marzenie może i z PFRON też Cię siegnie za naukę - powodzonka. Pokusa jest i duża ale to raczej ma być nagroda a nie kara.No a skoro będziesz miał już tyle stypednium no i nauka będzie Ci szła w związku z tym doskonale to przecież nie będziesz musiał pracować jako ochrona. A więc myśle że tak troszkę zawile ale jednocześnie wyczerpująco masz moje odpowiedzi o pracę.
Powiem Ci szczerze że ja też jak już pisałem jestem studentem no i mam dwa stypendia no i szukam normalnej pracy bo i ona mi ich nie odbierze a wręcz finansowo pomoże. A jeśli chodzi o ZUS - no to stypendia ich nie interesują - bo to przecież dochód nieopodatkowany, a co do zarobków to przecież doskonale wiesz jakie możesz mieć aby rentki nie zabrali, a skoro będziesz miał znacznie więcej to po co Ci ta renta? Więcej optymizmu, Ty masz pracę a inni chcą ją mieć, zastanów sie czy naprawdę masz tak źle, Powodzonka w nauce
Nadrzędny Autor emil84 Dodany 2009-10-05 19:58
Ok. Już zadzwoniłem do ZUS-u ile mogę zarobić aby nie zabrali mi rentę. Dziękuję za radę forumiści.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-10-05 20:28
:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Mam pytanie umowy o pracę (4411 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill