www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - pytanie o początkującego. (17254 - wyświetleń)
- Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-02-12 17:45
Witam
Mam takie pytanie, bo w grudniu złożyłem wniosek o rentę socjalną. No i ją dostałem, jestem całkowicie nie zdolny do pracy do 2011r. I teraz w lutym dostałem pierwszą wypłatę z wyrównaniem od grudnia, więc w sumie 3 wypłaty. Nie dostałem jeszcze żadnego kwitka z zusu o wysokości renty itp. Ale w samym zusie powiedzieli mi że będzie to 501zł z groszem. Więc powinno być 1503zł. A tymczasem dostałem 1420zł. I mnie to zdziwiło, czy na start jest pobierana jakaś opłata dodatkowa? Czy renta ta jest mniejsza czyli wychodziło by 473zł? I skąd ewentualnie się to bierze? Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-02-12 17:49
Dostaniesz decyzję,to się wszystko wyjaśni.
Nadrzędny - Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-02-12 18:01
Hm no czekam ciągle na nią.
Jeszcze mogę powiedzieć że pobieram również zasiłek pielęgnacyjny z opieki społecznej. Czy to może mieć związek z wysokością renty?
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-02-12 18:10
504 zł renta socjalna i 153 zasiłek pielęgnacyjny
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-12 18:52
Dawid jeśli pieniądze idą na konto, ZUS dopiero w marcowej waloryzacji przyśle ci decyzję choć powinien przslać już teraz. Nie piszesz czy to kwota brutto czy netto. Jeśli brutto została pomniejszona o podatek.
Nie jestem jednak aż taką znawczynia by być pewna swiej odpowiedzi tobie.
Nadrzędny Autor Ola18 Dodany 2010-02-12 20:50
zasiłek pielegnacyjny nie ma wpływu na wysokość renty.....
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-12 23:39
Kwota wolna od podatku to 3091 zł tzn. że od takiego dochodu w skali roku podatek wynosi 0. Tak więc kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł w skali roku, czyli ok. 46.34 zł miesięcznie.
Skoro ZUS wypłacił ci należność za trzy miesiące, to "odliczył" kwotę zmniejszającą podatek tylko raz, a nie trzy razy i odprowadził większy podatek do US. Stąd ta różnica w wypłacie. Należy pamiętać, że podatek jest pobierany zaliczkowo.
Na koniec roku ZUS "wystawi" PIT i tam wszystko będzie wyliczone, a nadpłacony podatek ZUS zwróci w 2011r. (jeśli się nie mylę, to z bieżącym świadczeniem lutowym).
.
Nadrzędny - Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-02-13 13:54
Aha, dziękuje za odpowiedź.
To się wyjaśniło. Po prostu myślałem że te 504zł to już kwota zmniejszona o podatek. Czyli na rękę dostanę z każdym miesiącem 504-46,34=457zł z groszem.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-02-13 16:03
Dawid_Wroc

Chyba nie zrozumiałeś.

- Renta ustalana jest brutto, czyli z podatkiem. Następnie ZUS oblicza kwotę netto i tyle przelewa Ci na konto ZUS lub taką sumę przynosi listonosz.
- W przepisach podatkowych jest tzw. "kwota wolna od podatku", którą odlicza się do opodatkowania. Obecnie jest to 556,02 zł rocznie. Zatem ktoś, kto zarobił np. w pracy 24 000 zł, podatek płaciłby tylko od 23443,98 zł.
- Jeżeli podzielić kwotę wolną od podatku na miesiące, to wychodzi 46,34 złotego - tą sumą posługuje się ZUS obliczając jaka będzie kwota netto.
- Normalnie, Twoja renta byłaby "rozłożona" na trzy miesiące i za każdym razem, obliczając kwotę netto, ZUS wziąłby pod uwagę miesięczną kwotę wolną od podatku. Ponieważ jednak należność za trzy miesiące wypłacono Ci w jednym miesiącu, kwotę wolną od podatku można było zastosować tylko raz - pobrana zaliczka na podatek była więc wyższa, niż gdybyś rentę otrzymywał przez trzy miesiące z rzędu.
- W związku z tym, gdybyś rentę miał wypłacaną miesiąc po miesiącu otrzymałybyś łącznie 504 *3. Otrzymałeś mniej, bo ZUS odprowadził tym razem większy podatek.
- W przyszłości będziesz najprawdopodobniej otrzymywał typową miesięczną sumę netto, czyli 504 złote
- Różnica wynikająca z pobranego większego podatku "wyprostuje" się po zakończeniu roku - potem ZUS zwróci Ci nadpłatę podatku.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-13 20:54

>W przepisach podatkowych jest tzw. "kwota wolna od podatku", którą odlicza się do opodatkowania. Obecnie jest to 556,02 zł rocznie.


Uwaga: Kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, tzn. że od takiego dochodu w skali roku nie płacimy podatku. Natomiast 556,02 zł to kwota zmniejszająca podatek w skali roku, czyli ok. 46.34 zł miesięcznie.

>Zatem ktoś, kto zarobił np. w pracy 24 000 zł, podatek płaciłby tylko od 23443,98 zł.


Tak prosto jest w przypadku renty i emerytury. :-)
Jeśli ktoś zarobił 24000 zł, to musi jeszcze ten dochód pomniejszyć o kwotę składek na ubezpieczenie społeczne i dopiero liczyć podatek.
Tak więc 24000 zł minus "składka społeczna" i otrzymamy kwotę do opodatkowania. Liczymy 18% z tej kwoty i dopiero pomniejszamy o kwotę zmniejszającą podatek, czyli zgodnie z zasadą: 18% podstawy wymiaru minus kwota 556,02 zł.
Tak otrzymamy "wstępny" podatek, bo mamy prawo w dalszej kolejności odliczyć "składkę zdrowotną", ale to już od podatku.
Oczywiście każdy ma prawo zmniejszyć należny podatek i "popełniać" własne, dodatkowe odliczenia przed opodatkowaniem jak i po opodatkowaniu ... oraz obowiązek doliczeń, ale to tylko, jeśli musi.   :-D

Chyba nic nie pokręciłam...  :-)
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-02-13 21:33

> Tak prosto jest w przypadku renty i emerytury. :-)


Upraszczam na potrzeby wyjaśnienia. Ale dzięki za "kontrolę".
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-13 21:56
No nie...
To nie kontrola, tylko uściślenie.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-02-13 22:24
Cudzysłów. :-)

Pozdrawiam,
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-14 02:09

>Cudzysłów. :-)


"Kontrola" czy kontrola? ... no i przez ten cudzysłów przeczytałam twój post jeszcze raz. ;-) I dopatrzyłam się poważnego błędu. Nie wiem jak to się stało, że przegapiłam to za pierwszym razem. Ale już nadrabiam zaległości.

>Zatem ktoś, kto zarobił np. w pracy 24 000 zł, podatek płaciłby tylko od 23443,98 zł.
>Upraszczam na potrzeby wyjaśnienia.


Nawet jeśli przyjmiemy, że te 24000 zł, to dochód z renty w skali roku, to:
Po pierwsze: uzyskany dochód 24000 zł należałoby pomniejszyć o kwotę wolną od podatku, czyli o 3091 zł. Otrzymana różnica wyniosłaby 20909 zł (a nie 23443,98 zł, jak napisałaś w swoim poście).
Po drugie: od tej kwoty ten ktoś miałby naliczany podatek (a nie płaciłby podatek).

Zapewniam, iż są to istotne różnice.
Żeby uniknąć nieporozumień, dodam, iż teraz to nie jest uściślenie, ale sprostowanie. :-)
A wszystko czynię w przyjaznej atmosferze.

   >>>
Tak na marginesie dodam, że prawidłowo obliczamy podatek następująco (może komuś się przyda):
Dla uproszczenia ten sam przykład - 24000 zł to dochód z renty w skali roku i rencista stosuje "dodatkowe" odliczenia.

   podstawa opodatkowania wynosi 24000 zł
jeśli rencista ma odliczenia od dochodu, np. "ulgę rehabilitacyjną", "wydatki na internet", to pomniejsza podstawę o kwotę ulg (24000 zł - x zł)
jeśli nie, to oblicza podatek następująco:
   18% z 24000 zł to 4320 zł
   minus 556,02 zł (bo taka jest kwota zmniejszająca podatek)
   pozostaje kwota 3763,98 zł, czyli obliczony podatek w wysokości 3763,98 zł 

  Oczywiście od tej ostatniej kwoty należy odliczyć składki na ubezp. zdrow. (tę kwotę "poda" ZUS w PIT) oraz inne odliczenia od podatku, np. "ulgę prorodzinną" i otrzymamy podatek należny. Następny krok, to odliczenie pobranej zaliczki na podatek (czyli tej "zabranej" już przez ZUS). I tyle.
Jeśli "coś" zostało, czyli musimy uiścić podatek do US, to możemy przekazać na szczytny cel jako darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego.

To się napisałam. Taka nocna twórczość. :-p
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2010-02-14 19:56

> Po pierwsze: uzyskany dochód 24000 zł należałoby pomniejszyć o kwotę wolną od podatku, czyli o 3091 zł. Otrzymana różnica wyniosłaby 20909 zł (a nie 23443,98 zł, jak napisałaś w swoim poście).


Słusznie, pochrzaniło mi się. A nie powinno, bo przecież raz na rok też sama składam PIT. :-) Dzięki.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-13 21:21
jolik ni pierona nie zrozumiałam. Bo jeśli się nie mylę wszędzie płacimy te składki :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-13 21:52 Zmieniony 2010-02-13 22:15
Ella, renciści płacą tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
"Pracujący" dodatkowo, płacą za siebie część składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie rentowe i całą składkę na ubezpieczenie chorobowe. I całą zapłaconą "składkę społeczną" odliczają sobie przed opodatkowaniem.

Edit
Oczywiście ci renciści, którzy tylko pobierają rentę, czyli nie są pracującymi rencistami.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-02-14 15:28 Zmieniony 2010-02-14 15:46
Ela nie musisz tego rozumieć skoro nie wypełniasz sama pit-u.Ja to robię sam odkąd wprowadzono podatek,to wiem o co w tym wszystkim chodzi.Teraz jest lepiej,bo są programy do wypełniania pit-ów.Renciści i emeryci nie płacą przecież na ubez.społeczne,tylko podatek i na ubezp.zdrowotne,nie wiem czego tu nie rozumiesz.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-14 16:28
Ok siwek wiem ale na leczenie biorą i rent. Dlatego tak odpisałam jolik. Masz racje nie rozliczam się sama. Robi to kto inny za mnie .
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-02-14 20:02
Dobrze Ci
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-14 20:15
malta sama nie potrafię. Nie wszystko umiem :-)
Nadrzędny - Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-02-16 13:07
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Już co nie co wiem.
A mam jeszcze takie pytanie. Czy otrzymam jakąś legitymację ubezpieczeniową lub coś w tym stylu? Bo u nie których widziałem taką zieloną plastikową kartę. Pytam z ciekawości.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-02-16 14:21
jak masz z zus to dostaniesz
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-16 14:25
Basia ci odpowiedziała. Tak jeśli masz z ZUS dostaniesz zieloną wielkości nowego dowodu osobistego.
Nadrzędny Autor jadwiga-teresa Dodany 2010-02-16 22:49
Dawid_wroc, zerknij na datę przyznania renty w grudniu ( w decyzji)
sądzę że dostałeś w grudniu za niepełny miesiąc, dokładnie od dnia przyznania renty
a potem za styczeń i luty po 504,04zł.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - pytanie o początkującego. (17254 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill