www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mogę pójść na staż z UP? (8717 - wyświetleń)
- Autor zgniła mandarynka Dodany 2010-03-10 20:13
Witam posiadam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,czy mogę pójść na staż nie tracąc renty? Dodam,że skończyłam 25 lat i w UP powiedziano mi,ze w ogóle nie mogę pójść ani na staż ani na szkolenie ,z góry dziękuję za odpowiedz.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-10 21:44
Poszukaj na forum - temat był już kilkukrotnie omawiany.
A jak uzasadniono decyzję?
Nadrzędny - Autor zgniła mandarynka Dodany 2010-03-11 09:33
Powiedziano mi,że jak mam rentę to nie mogę,bo staż jest dla osób bez dochodów.Szukałam w internecie ale jest tylko o rencie socjalnej,oraz że osoby niepełnosprawne moga korzystać ze stażów,szkoleń itp ale to chyba sie tyczy osób które maja grupę ale nie posiadaja renty ja to tak rozumiem.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-11 10:46
niestety nie możesz u mnie jest ta sama sytuacja moge brać udział tylko w szkoleniach opłacanych przez pefron przy współpracy z pup tak też robie
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-03-11 12:12
Mandarynko - bluengel nie proponowała wyszukiwania "w Internecie" a na forum i nie bez powodu: ten temat był już poruszany. Por. ten post - klik. Generalnie z dyskusji zdaje się wynikać, że renciści jak najbardziej mają prawo do stażu, ale UP może mieć "inne zdanie" i wtedy jest pewien kłopot.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-11 13:15
skoro ma rete staż nie przysługuje staże są dla osób bez prawa do zasiłku które szukają pracy tak jest u mnie w pup i myśle że nie tylko u mnie
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-11 19:21
Popieram stanowisko Boginki.
Niewątpliwie osoba niepełnosprawna może być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy ze statusem osoby poszukującej pracy.

ogólnie:
Osobą poszukującą pracy jest osoba posiadająca aktualny orzeczony stopień niepełnosprawności oraz posiadająca przychód w postaci renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej bądź zasiłku stałego z Ośrodka Pomocy Społecznej.
W ramach rehabilitacji zawodowej UP może "przyznać" osobie niepełnosprawnej staż lub szkolenie. Staż pozwala nabyć praktyczne umiejętności do wykonywania pracy przez wykonywanie określonych zadań przewidzianych w programie stażu bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Natomiast szkolenia osób niepełnosprawnych mają na celu naukę zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższenie posiadanych kwalifikacji. Wydatki na te cele są finansowane  ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Osoby niepełnosprawne mogą zostać skierowane do odbycia stażu przez okres do 6 m-cy lub do 12 m-cy. W tym drugim przypadku skierowanie na staż otrzyma osoba, która nie ukończyła 25 lat lub nie ukończyła 27 lat i w ostatnich 12 miesiącach ukończyła szkołę wyższą. Taki staż odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy starostą oraz pracodawcą. W okresie odbywania stażu osobie niepełnosprawnej przysługuje stypendium, które wynosi 120 % zasiłku podstawowego.
Starosta może również skierować osobę niepełnosprawną na szkolenie z własnej inicjatywy lub na podstawie orzeczenia właściwego organu. Może też skierować osobę niepełnosprawną na wskazane przez nią szkolenie, pod warunkiem, że uzasadni ona celowość tego szkolenia (oczywiście kłania się rozsądek przy wyborze rodzaju i kosztów takiego szkolenia). Osobie niepełnosprawnej w okresie odbywania szkolenia przysługuje stypendium szkoleniowe do wysokości 120% kwoty zasiłku podstawowego.

do autorki pytania:
Skoro skończyłaś 25 lat, to możesz zostać skierowana przez urząd pracy do odbycia stażu przez okres do 6 m-cy lub załapać się na jakieś szkolenie, ewentualnie sama je znaleźć.
Trzeba jednak pamiętać, że UP "może" a nie "musi". Odmowa ze strony urzędu następuje, gdy nie ma ofert stażu lub szkolenia. Natomiast stanowisko, że się nie należy jest niedopuszczalne.
Powodzenia. :-)
Nadrzędny - Autor zgniła mandarynka Dodany 2010-03-11 19:32
Dziękuje za odpowiedzi są mi bardzo przydatne,osoba pracująca w PUP wprowadziła mnie w błąd.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-03-11 20:02
nie wprowadziła cię w błąd
mam 1 gr jestem zarejestrowana chodze się podpisywać ale stażu nie dodstane bo mam rente podpisuje się przeglądam oferty pracy i moge skorzystać tylko ze starzu jak pcpr zorganizuje szkolenie i wyśle do  danego zakładu na staż
Nadrzędny - Autor zgniła mandarynka Dodany 2010-03-11 21:02
W każdym bądź razie nie udzielono mi takich informacji,tylko powiedziano,ze NIE MOGĘ.Chciałam zapisać się na szkolenie to również mi odmówiono bo mam rentę. Mam jeszcze jedno pytanie czy jesli udałoby mi się dostac pracę to czy wystarczy mi orzeczenie z Zus-u czy potrzebne jest również z powiatowego zespołu spraw orzekania o niepełnosprawności,bo tego drugiego nie posiadam tzn mialam przyznane na rok i myślałam,że potrzebne jest ono tylko do dodatku pielęgnacyjnego a takiego nie posiadam.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-12 01:52
Napiszę jeszcze raz:
Osoba niepełnosprawna może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Wówczas ma prawo korzystać z różnych usług lub instrumentów rynku pracy. Urzędy pracy organizują min. staże i szkolenia osób bezrobotnych niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu.
"Wydatki" na staże i szkolenia osób bezrobotnych niepełnosprawnych finansowane są ze środków Funduszu Pracy, natomiast osób niepełnosprawnych poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu - ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

>czy jesli udałoby mi się dostac pracę to czy wystarczy mi orzeczenie z Zus-u czy potrzebne jest również z powiatowego zespołu spraw orzekania o niepełnosprawności


Napiszę krótko bez wchodzenia w szczegóły:
Orzeczenie z ZUS-u o niezdolności do pracy służy do celów rentowych, a orzeczenie z PZON-u o stopniu niepełnosprawności - do celów pozarentowych.
Jeśli będziesz chciała korzystać z uprawnień pracownika niepełnosprawnego musisz przedstawić pracodawcy aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
.
Nadrzędny Autor zgniła mandarynka Dodany 2010-03-12 09:17
Dziękuję dopiero się w tym wszystkim zaczynam orientować więc muszę jeszcze załatwić sprawę z tym drugim orzeczeniem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mogę pójść na staż z UP? (8717 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill