www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a inwalidzka, przejście (10828 - wyświetleń)
- Autor hagonbc Dodany 2010-04-19 21:14 Zmieniony 2010-04-19 21:48
Witam wszystkich. mam pewne pytanie dotyczace renty inwalidzkiej. chcialbym aby w tej sprawie wypowiedzial sie ktos kompetentny. lecze sie na schizofrenie paranoidalna i pobieram z tego tytulu rente socjalna juz 3 rok. zachorowalem w wieku 22 lat ale studiowalem wtedy dlatego dostalem socjalna(studiow nie ukonczylem). czy  w przyszlosci mam jakies szanse na uzyskanie renty inwalidzkiej gdybym jakims cudem wypracowal sobie te 5 latek czy do konca zycia czeka mnie juz tylko wegetacja za 525 zl miesiecznie... I jeszcze: czy mozna legalnie dorobic do socjalnej i ile? pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2010-04-20 14:30
Będziesz mógł się starać o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale tylko w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, oczywiście po wypracowaniu lat. Renta socjalna należy się w momencie braku stażu. Jeśli masz już staż, jest warunek, że niezdolność do pracy powstała w czasie okresu składkowego lub do 18 misięcy od zakończenia opłacania składek. Tak więc jeśli dojdzie coś dodatkowego - możesz starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie ma jednak gwarancji, że orzecznik Ci ją przyzna, bo to całkiem nowy wniosek o rentę, a nie tzw. 'przejście'.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-04-20 21:47
Dziekuje za wyjasnienie Mistrz. moja niezdolnosc do pracy (pierwszy epizod) powstala w wieku 22 lat w trakcie studiów dziennych. jak to sie ma do tego co napisal Mistrz?
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-04-20 21:48
Wczesniej nie pracowalem nigdy.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-04-20 21:58
moj stan zdrowia sie ostatnio poprawil wiec np. czy mozliwy bylby np. taki scenariusz: skonczylbym jakies studia zaoczne, zrzeklbym sie renty socjalnej, poszedlbym na pare latek do jakiejs lekkiej pracy byc moze z przerwami podczas nawrotow choroby a potem wystapilbym o rente inwalidzka jakbym juz wypracowal staz.mozliwe to jest? wiem ze ta renta inwalidzka to tez nie bylyby kokosy ale pewnie troche wiecej niz socjalna :-) Z gory dziekuje za wszystkie porady
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-04-20 22:05
jak chcesz tak postanowisz, ale renta ze stosunku pracy wyliczana jest ze wskaźnika, czyli musiałbyś znaleźć bardzo dobrze płatną pracę , aby potem ewentualnie po  krótkim okresie pracy, wyglądać dużej reny , większej od tej dotychczas pobieranej.
Nadrzędny Autor hagonbc Dodany 2010-04-20 22:15
Z tego co czytalem to jest warunek aby niezdolnosc do pracy powstala w trakcie okresu skladkowego. czy to ze zachorowalem w trakcie studiow kiedy nie pracowalem a nie w trakcie pracy zawodowej nie bedzie przeszkoda?
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-04-21 06:57
moze i renta socjalna jest niska ale wez to pod uwage ze jesli ktores z Twoich rodzicow umrze (czego oczywiscie nie zycze) to dostaniesz jeszcze rente rodzinna a w przypadku gdy stracisz oboje rodzicow to dostaniesz jeszcze dodatek dla sieroty zupelnej takze wyjdziesz na tym korzystniej niz na rencie z tyt niezdolnosci do pracy i ja bym Ci radzila poprostu dorabiac do renty albo ja zawiesic i pracowac normalnie ale nie rezygnowac z niej
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-04-21 12:13
Szanowny Panie
Pobieranie renty socjalnej nie uniemożliwia Panu w przyszłości starania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy muszą być spełnione jednocześnie 3 warunki:
- musi pan zostać uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy
- mieć określoną ilość okresów składkowych i nieskładkowych
- niezdolność do pracy musi powstać w okresie opłacania składek.

Oczywiście może Pan dorabiać do renty socjalnej. Jednak wysokość dochodów nie może przekroczyć 30% przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu renta socjalna jest zawieszana.
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2010-04-21 13:23
Czyli reasumując... musi Ci się przytrafić 'coś nowego'. Na te same dolegliwości nie da rady. Renta to forma ubezpieczenia. No i właśnie ten warunek o powstaniu niezdolności do pracy w okresie składkowym jest hakiem ciężkim do przejścia. Myślę też, że jeśli skończysz studia, da to ZUS-owi pretekst do odrzucenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Taka kara za zbyt duże wykształcenie. Poczytaj w koło. Dużo słyszy się o orzecznikach/komisjach twierdzących: skoro pan się uczył przez 5 lat, to z pewnością jest pan zdolny do pracy. Skoro socjalną masz na stałe, lepiej mieć to, niż nic.
Nadrzędny - Autor mb140776 Dodany 2010-04-26 17:43
na te samą dolegliwosc  da  rade  ale musi  sie stan zdrowia pogorszyc - tak jest w ustawie -prosze  sprawdzic !!!!!!!!!! nawet sad najwyzszy to uznał...
Nadrzędny Autor hagonbc Dodany 2010-05-20 19:09
Dziekuje wszystkim serdecznie za odpowiedzi. troche mi to rozjasnilo chaos panujacy w moim umysle :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a inwalidzka, przejście (10828 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill