www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Turnus rehabilitacyjny... (18289 - wyświetleń)
- Autor agent-mirage Dodany 2010-05-07 17:56
Witam!

Jestem osobą I grupy inwalidzkiej.
W zeszłym roku NIE byłem na turnusie, ponieważ się przygotowywałem do tegorocznej matury szkolnej.
Dzisiaj jak się łatwo domyśleć, jestem po maturze pisemnej - przed ustną.

2 miesiące temu pytaliśmy z rodzicami, osoby z PFRON o możliwy dla mnie turnus rehabilitacyjny.
Powiedziano mi, że "za późno - za dużo wniosków/za mało środków finansowych".

Czy to prawda, że wystarczyło przyjść o tydzień za późno, po 2 latach od ostatniego turnusu - po prostu,: "przepadło" ???
Gdzie znajdę jeszcze indziej, możliwość jakichś tanich wakacji - jestem po udarze krwotocznym mózgu - 3 lata temu.

za odpowiedź z góry dziękuję!
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-07 20:05 Zmieniony 2010-05-07 20:13
Tak to prawda. Na przyszły rok pomyśl o złożeniu wniosku już na początku stycznia. Ci co złożyli w tym roku w styczniu a jechali pierwszy raz wogóle załapali się na dofinansowanie. Inni odpadli. Właśnie z braku funduszy.

Same informacje pełnopłatnych sanatorii znajdziesz w wyszukiwarce GOOGLE. Możesz też spytać telefonicznie w PFRON czy PCPR o adresy i sprawdzić w komputerze + telefonicznie w danym wybranym przez ciebie ośrodku.
Nadrzędny Autor agent-mirage Dodany 2010-05-07 20:38
Ale ja od 2 lat nie byłem - a podobno tam są osoby, które są już 4 czy 5 raz pod rząd... ;\ - pracownicy mi nie udostępnią takich informacji - jestem z góry skreślony?? ;\ ...
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-07 20:53
Wiem jak jest ale nie ma na to rady. Ten problem w tym roku dotknął wiele osób. Przykro mi ale nie wiem co ci poradzić. Spróbuj złożyć wniosek z NFZ ale tam nie masz wyboru. Co dadzą tam jedziesz. A może MOPS coś ma ? Co do MOPS nie mam zielonego pojęcia jak się to odbywa.
Nadrzędny - Autor agent-mirage Dodany 2010-05-08 00:41 Zmieniony 2010-05-08 00:43
No, ale to przecież bezprawne jest, wyjazd któryś z kolei, z rzędu sobie, na turnus wakacyjny, zyskując kasę na ten cel z Państwa podczas, gdy ktoś Kto nie był w ostatnim roku (jeden rok to znaczy ~24 miesiące od ostatniego turnusu!!!) - nie wyjechał i nie skorzystał nawet z najdrobniejszych pomocy finansowych - to delikatnie określając, chyba nie fair ;/ ...( bo się uczył chociażby!) - Z kim można się skontaktować - żeby coś takiego poruszyć do dyskusji i analizy aktualnej sytuacji???
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-08 11:43
u mnie w województwie wogle nie było w tym roku turnusów niestety nic na to nie poradzisz
Nadrzędny - Autor agent-mirage Dodany 2010-05-08 12:21
Ale u mnie były!! - Co to za sprawiedliwość?? ;/
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-08 12:33
A co dokładnie dla Ciebie oznacza, w tym wypadku, sprawiedliwość? Jeśli jest za mało pieniędzy (nie wystarczy, że są - musi być wysatarczająco dużo), nie da rady obdzielić wszystkich.
Sprawiedliwie - nie oznacza "po równo". Dobrze jest to zapamiętać.
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-16 00:25
ZPCHR-Y CO ZATRUDNIAJA "SPRAWNYCH INWALIDOW" ROZKRADAJA NAM FUNDUSZE Z PFRON-U  "Rz": Dlaczego masz rentę? Nie wiem, w zasadzie jestem zdrowy – szokujące wyniki badań >>KLIKNIJ TU<<
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-08 12:26
No niestety, najbardziej oczywiste i pewne jest jedynie to, że nie zdarzyło się chyba jeszcze w Polsce, aby akurat na ten cel kiedykolwiek wystarczyło pieniędzy dla wszystkich. A to oznacza, że ktoś zawsze nie pojedzie - kryteria i priortytety w różnych ośrodkach są różne, więc zawsze ktoś będzie się czuł pokrzywdzony.

Ale nie przypominam sobie, aby gdziekolwiek było gwarantowane (np. w ustawie), że KAŻDY NIEPEŁNOSPRAWNY MA OBOWIĄZKOWO OTRZYMAĆ dofinansowanie na turnus (w KAŻDYM ROKU lub w KAŻDYM WYBRANYM przez siebie TERMINIE). Obawiam się, że są osoby wiele starsze od Ciebie, które jeszcze nigdy nie skorzystały z tej formy pomocy.
Jeśli np. w danym regionie PCPR czy odpowiednik zdecyduje, że w danym roku dofinansowują tylko dzieci do 16 roku życiu lub wyłącznie osoby po udarze albo te, które nie jeździły w ciągu 3 lat - wówczas wiele grup osób będzie bardzo długo czekało na swoją kolejkę...

To po prostu inaczej działa niż chyba sądziłeś - jak widzisz, nie da się tego zaplanować bez podstawowej wiedzy. Ale spokojnie, w przyszłym roku może być lepiej:)
A póki co, proponuję znaleźć jakąś fundację/stowarzyszenie w Twojej okolicy i sprawdzić, czy nie planują w lecie jakiegoś fajnego obozu - czasami są to bardzo fajne formy:)

Pozdrawiam,
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-08 12:29
sprawiedliwości tu na ziemi nie było i nie będzie
każde województwo ma inną pule kasy i na co inne wydaje tak mi powiedziano
Nadrzędny Autor agent-mirage Dodany 2010-05-08 13:04
Mam znajomości - wiem, że mają dofinansowania Te Osoby, które były w zeszłym roku...
- Czyli jednak obowiązuje zasada tutaj: "Kto pierwszy, ten lepszy."? ;/

Jeszcze jestem przed ustną, a już takie coś mnie natyka... ;/ Zgroza... Kto zgłosi, że to sprawiedliwość - założę się, że sam korzysta po raz któryś z rzędu, wykreślając kogoś, kto jeszcze nie był, i zgłosił o 2 dni za późno... ;]

pozdrawiam..
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-08 15:44
Bluengel niestety agent-mirage ma w pewnym sensie rację. Też znam takie osoby co jadą po 2 razy z PCPR. Mnie natomiast nie udało się też jechać nawet co 36 czy też 24 m-ce. na ogół dostaję odpowiedź z braku funduszy jadą tylko ci co nigdy jeszcze nie jechali. A tu znajoma się chwali że jedzie drugi raz i pokazuje dofinansowanie. Nie należę do tych co się wykłucają ale było mi przykro bo u nas rehabilitacja jest kiepsko rozwinięta i taki turnus dałby mi wiele. W tym roku też nie dostałam.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-08 16:27
Kochani, od tak dawna pisuję na tym forum, że sądziłam, iż stali bywalcy są w stanie odczytać intencje lub prowokacje, zawierane w moich wypowiedziach, lecz cóż...:-)
Ella, ja uważam, że agent-miragę ma rację nawet nie w pewnym sensie, ale co najmniej w 80% - jeśli chodzi np. o to, że niektórzy jeżdżą po kilka razy z rzędu itd. . Ja Wam próbuję wyjaśnić, że:
- pisanie w studni (czyli np. tu na forum) nic kompletnie nie da. Dlaczego Ty czy agent-mirage nie napiszecie "protestu" do władz Waszych ośrodków, nie poprosicie lokalnych mediów, nie pytacie głośno w Waszych gminach odpowiednich decydentów? Zgłoście się do radnych czy lokalnej większej organizacji, aby Was poparły - to jest możliwe! Oczekiwanie, że to się rozwiąże a system się stanie sprawiedliwy tylko dlatego, że nadal będziecie płakać w zaciszu domowym - pozostawiam bez komentarza;
- obecny system pozwala (o czym tu już wieeeelokrotnie była mowa) na dużą dowolność w tym temacie w regionach. Komentarze forumowiczów znowu sprowadzają się do porównań, jak "jest u mnie". Ano jest "u mnie" inaczej, bo tak jest dozwolone;
- znowu mamy (w tym wątku) przykład postawy "bo mi się należy". Wybacz, autorze, ale właśnie tak: Ty sobie zaplanowałeś precyzyjnie, kiedy byś chciał pojechać i system miał na Ciebie czekać, nawet nie wiedząc o Twoim istnieniu... Owszem, można i w systemie to zbudować lepiej - pod warunkiem posiadanie kupy kasy. Tej kupy nie ma. A więc wiesz już, że należy udać się z wnioskiem na początku stycznia i jest jakaś szansa;
- bardzo złudne jest uważanie zasady "każdemu po równo" za zasadę mądrą. Nie widzicie patologii w tym, że teoretycznie każdy ON może brać udział w tych turnusach (przy spełnieniu minimum kryteriów ogólnych)? To powoduje, że nie skorzystają ci, którzy mają naprawdę utrudniony dostęp do rehabilitacji itd. . A może ten, który jedzie drugi raz z rzędu ma szansę dzięki temu na szybszy, realny powrót do sprawności niż osoba z oczywistą niesprawnością, której zabiegi turnusowe kompletnie nic nie dadzą? Znam masę takich przypadków;
- traktowanie turnusów jako tanich wakacji było zawsze przeze mnie krytykowane, jest krytykowane również już przez organizacje, służbę zdrowia i rynek. Bo rehabilitacja jest tam jedynie pretekstem do masy innych dziwnych zjawisk gospodarczych i co najwyżej odskocznią od codzienności dla ON. Tylko miejmy odwagę to nazwać i zmienić podmioty organizujące, zasady przyznawania (tylko dla pewnych grupi i stopni niesprawności, w ośrodkach mających osiągnięcia i zmuszone do sprawozdawczości realnych wyników w leczeniu).

Ella, a czy Twoja znajoma dostała to dofinansowanie przypadkiem czy z jakiegoś innego powodu...? Bo jeśli z tego innego powodu, to już masz odpowiedź na wszystkie Wasze wątpliwości - gdzie także tkwi problem.
Nadrzędny Autor agent-mirage Dodany 2010-05-08 16:46
Dziękuję... Odpowiedź wystarczająca. Coś z czymś takim trzeba będzie zrobić... - Może jakieś podanie do Sejmu nawet w związku z tym??

- To przecież jasne, że wystarczy mieć dobrego znajomego tam w pracy... i już niezależnie od stopnia niepełnosprawności dostanie się na jakieś luksusy ;/
- Ja mam I stopień do końca tego roku... ;-/ Wątpię, czy mi będą to jeszcze kiedyś chcieli przedłużyć... =/ (po samych dążeniach do swoich praw - to przecież mogą uznać, jako okaz normalnego, zdrowego człowieka...).

Pozdrawiam i dziękuję!!!
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-05-08 17:28
do bluengel-człowieka orkiestry.Kto kolwiek na tym forum ma jakies pretensje "do władzy" i chce się wyżalić ,podnosząc temat-Ty już jesteś na stanowisku tłumacza i wyjaśniającego problemy.W każdym temacie Twoje "znawstwo"jest zdumiewające.Tylko nie widzę w Twoich wywodach racji nas osób niepełnosprawnych.Idąc po Twojej myśli"rządzący" zawsze mają rację. Czy jesteś tłumaczem "warszawki" i wyjaśniającym nam "kmiotom" że trzeba iść po myśli i za dużo nie żądać,bo to nie jest sprawiedliwe.Już kiedyś pisałem,że są pracownicy forum-którzy się powinni zająć stawianymi problemami osób niepełnosprawnych.Czy tego nie rozumiesz-że to zakrawa na absurd.Nie myślisz chyba,że wyrażasz stanowiska nas ludzi niepełnosprawnych.Dla mnie jest złudna,stała Twoja moralizacja /tak twierdzę,bo w każdym temacie zajmujesz stanowisko/ że my ON tylko wykorzystujemy nasz status do wykorzystania naszego"kochanego państwa" Droga "orkiestro" proponuję ze spokojem przeczytaj przepisy i potem mow -kto ma racje.Jeżeli państwo nie ma możliwości wywiązać się ze swoich ustawowych zobowiązań,to proszę pisać w imieniu sejmu,rzeczników i innych-Proszę nie występować w moim /myślę nie tylko/
imieniu,bo my jesteśmy poszkodowani przez to ,że państwo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązan.Duża buźka...........Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-05-08 17:50
eligiusz,czy Ty zrozumialeś wypowiedź bluengel? ,chyba nie bardzo
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-05-08 18:50
maltabar-znam te "zagrywki" czyją jesteście "tubą"      trochę rozsądku,reprezentujcie nas niepełnosprawnych.Rządzący mają dość obrońców,za pieniądze kórymi dysponują.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-08 19:32
moim zdaniem powinny być z góry ustalane kwoty na co zostają przeznaczone a później dopiero przekazywane do pcpr bo teraz kasa idzie a na co zostanie przeznaczona każdy pcpr decyduje sam
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-05-08 20:51
Do eligiusza - człowieka zupełnie nie doceniającego potęgi mądrości ludzi niepełnosprawnych.
Twoja postawa jest doskonałym dowodem na to, jak bardzo czasami (nie wszyscy) niepełnosprawni mocno dokładają sami sobie, izolując się na maksa od całego pozostałego świata. Wartości takie jak wiedza, sprawiedliwość, dobro itd. nie przynależą wyłącznie do środowiska ON - są uniwersalne. I dlatego nie ma potrzeby bronić KAŻDEJ racji czy poglądu akurat jednej czy drugiej osoby niepełnosprawnej, jeżeli uważa się ich stanowisko czy pogląd za błędny. Już pisałam wielokrotnie: nie identyfikuję się (bo nie umiem) z żadną całą społecznością, ponieważ nie ma takiej grupy, która jest w stanie zaspokoić potrzeby KAŻDEJ jednostki.
Przez tak gadanie jak Twoje pogłębiasz kastowość i wyłączenie ON z życia, zabierając np. mnie jako ON prawa do własnego głosu. Jeśli to możliwe, zwykle swoje opinie opieram na wiedzy i doświadczeniach, starając się minimalizować powtarzanie zasłyszanych, różnie nacechowanych niesłusznych nie-faktów.

Wydaje mi się mało wartościowe popieranie ON tylko dlatego, że są ON - owszem, jeśli mają rację, konkretny problem czy fajny pomysł.
Stanowisko to ja wyrażam głównie swoje własne - a Ty odczytuj to jak chcesz. Pokaż jedno miejsce, gdzie napisałam, że reprezentuję Ciebie czy jakąkolwiek inną bliżej określoną masę - wątpię:)

Dożyliśmy szczęśliwie czasów, gdy także Ty możesz dokonać wyboru - które państwo będzie twoim "kochanym państwem". Nawet paszporty do tego nie są konieczne, więc czemu nie wyjedziesz do takiego, w którym będzie lepiej????? Bo takie puste narzekanie jest jednak męczące na dłuższą metę... A później i tak pójdziesz i zagłosujesz na PiS.

Zdziwiłbyś się, znając moją rzeczywistą sytuację. Ale może ja jeszcze bardziej bym się zdziwiła, gdybyś się jednak nie zdziwił - bo chyba wolisz swoje umartwianie się niż pochylanie się nad tym, co da się zrobić dla drugiego człowieka... Ale staram się nie zajmować sprawami, na które nie mam kompletnie wpływu.

I wzajemnie:)
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-16 00:36
DO ELIGIUSZA.
MASZ RACJE ZE BLUENGEL ZAWSZE STOI PO STRONIE "WLADZY" A NIE PO STRONIE ON. ZAWSZE, JAK TO OKRESLILES, BLUENGEL STOI NA STRAZY TLUMACZA PROBLEMOW PANSTWA WOBEC NIEPELNOSPRAWYCH A NIE NA ODWROT. ELIGIUSZ, MASZ RACJE, ZE JESZCZE ANI RAZU BLUENGEL NIE PODJELA TEMATU NA RZECZ ON A TYLKO WLADZY.
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2010-05-16 10:27
Do Buziaczek 08,Przecież ja nie "wojuję " i "walczę" o swoje prywatne sprawy.Obserwuję tylko to co się dzieje.Widzę ,tę niesprawiedliwość dotykającą osoby niepełnosprawne i tych,którzy  starają nas nazwać "roszczeniowcami" A powiedzcie wszyscy, czy chcecie dużo ? niech tylko państwo wypełni to do czego się zobowiązało w podjętych przepisach
Po co PFRON, jak gro pieniędzy idzie na wszelkiej maści urzędników działających ponoć dla nas ON.A w gruncie rzeczy,jesteśmy bezsilnymi,lekceważonymi petentami w poszczególnych urzędach.Jest kryzys,brak pieniędzy-a czy zauważyliście zmniejszenie kadry zatrudnionej w poszczególnych urzędach?.......Nie.Urzędnicy ani nie odpisują na pisma,mają gotowe druki ze stwierdzeniem "brak funduszy"Żeby było śmieszniej osoby pracujące np.w PCPR-ach otrzymują nagrody.......na to są pieniądze.Po co nam na tym  forum opisuje się miłe ,przyjemne wycieczki zagraniczne,jak my na to nie mamy pieniędzy a mimo,że nam się należą dotacje,to odpisuje się nam "brak funduszy".Do wszystkich,nie bójcie się pisać prawdy-pomimo inni będą  mieli inne zdanie.Zapraszam do dyskusji.Bo nie powinni w tych sprawach zajmować stanowiska osoby bogate i nie czujący upokorzenia z racji swojej niepełnosprawności.A jest większość ludzi,którym się odmawia minimalnej pomocy.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-08 19:28
Bluengel kij ze znajomą. Ja skądałam wniski osobiście nie przez pocztę i widzieli te cholerne kule. Niestety mało. Nie kłócić się nie będę, pisać odwołań też nie. Poczekam do stycznia i znów złożę. I jakoś to będzie. I oby spokojnie i do przodu. Wiem, że forum to studnia bez dna, ale jak się człowiek wygada to mu lżej :-)
Ja zawsze składam do 10 stycznia i nigdy nie planuję daty. To już trzeci rok jak odmawiają. Tyle że w tym roku odpowiedzieli jak zadzwoniłam do nich w końcu kwietnia. Do daty telefonu nie miałam żadnej odpowiedzi na piśmie i to pierwszy raz tak długo trwało. Nie porównuję regionów bo wiem jak jest.
Pozdrówka dla ciebie :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-08 19:47
ja składałam pod koniec stycznia 20 dopiero zaczeli wydawać wnioski chociaż dzwoniłam i pytałam czy sa oni odpowiedzieli że mają ale nie wydają jeszcze
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-16 00:50
DO BARBARA33.

>ja składałam pod koniec stycznia 20 dopiero zaczeli wydawać wnioski chociaż dzwoniłam i pytałam czy sa oni odpowiedzieli że mają ale nie wydają jeszcze >


A WIESZ DLACZEGO? NIE WIESZ, TO CI NAPISZE. BO TE NAJATRAKCYJNIEJSZE PODZIELA MIEDZY SOBA A NAM ZOSTAWIAJA SAM SZMELC, TO CO NAJBARDZIEJ TANDETNE.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-16 09:38
znalazł się znawca :-)
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-05-16 11:44
Buziaczek ,jeśli to mozesz udowodnić ,to zgloś w prokuraturze
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-16 15:08
DO MALTABAR.
TO JEST DOWOD NA TO KLIKNIJ TU. KORUPCJA W PFRON BYLA I NADAL JEST A TO CO ZOSTALO UJAWNIONE, TO PRZYSLOWIOWA KROPLA W OCEANACH I MORZACH.
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2010-05-16 12:07
Barbara 33-widzisz.......już Ci podpowiadają co masz zrobić.........
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-16 14:31
Basia to coś nie tak jak ci podpowiadają. NFZ daje różnie ale z roku na rok przydziela gorsze. Jednak nie jest tak jak pisze buziaczek z eligiuszem. Natomiast PCPR sama wybierasz jak ci przyznają dofinansowanie. Jak wybierzesz byle co to i tam pojedziesz. O innych dofinansowaniach nic nie wiem.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-17 15:03
nie rozumoem was
kto co ma mi podpowiadać ?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Turnus rehabilitacyjny... (18289 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill