www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Proszę o pomoc w sprawie daty powstania niepełnosprawności.. (2376 - wyświetleń)
- Autor Rafal_27 Dodany 2006-12-16 21:16
Witam!
Mam taki problem i proszę o pomoc. Chcę ubiegać się o rentę - niestety nie mam pełnych okresów składkowych i nieskładkowych by ten warunek spełnić od razu (mam 27 lat i niecałe 4 lata okresów skł. i nieskł.). Czytałem jednak na stronach ZUSu, że tak naprawdę wszystko zależy od tego kiedy powstała owa niezdolność i że od tej daty liczy się zaszeregowanie wiekowie co do okresów skł. i nieskł. (co do renty socjalnej wiem ze moge sie o nia ubiegac, ale wolalbym o rente z tytulu niezdolnosci do pracy).
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją iż lekarze orzecznicy ZUS, orzekają ową datę niezdolności wstecz ale np. 2 czy 3 lata. W moim przypadku właśnie jest tak że niepełnosprawność moja powstała gdy miałem 20 lat(studia) - 1999 r ; w 2003 dostałem orzeczenie lekki stopień z określoną datą powstania niepełnosprawności wlasnie  w 1999 rok - rok temu dostałem umiarkowany stopień z data powstania niepeł. 2005 rok. W tym okresie pracowalem, jednak w tym roku zrezygnowalem z pracy gdyz nie bylem w stanie pracowac. Nie wiem czy lekarze orzecznicy biora pod uwage w ogole te orzeczenia z Powiatowych Zespł. ds. Orzek. o Niepełn. m.in. jezeli chodzi o daty powstania niepełnosprawnosci.
Jeśli ktos ma na ten temat info bardzo prosze o odpowiedz  - jest do dla mnie bardzo wazne!!!
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-12-22 11:01
Zgodnie z obowiazującymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
-jest niezdolny do pracy,
-ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
-niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer001.htm
Zatem w przypadku ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy nie ma żadnego znaczenia data powstania niepełnosprawności wpisana w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydawanym przez Miejski/Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności. W/w orzeczenie wydawane jest bowiem do celów pozarentowych.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Proszę o pomoc w sprawie daty powstania niepełnosprawności.. (2376 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill