www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Legitymacja osoby niepełnosprawnej, (25008 - wyświetleń)
- Autor lubieplacki Dodany 2011-06-08 19:03
Witam. Wyrobiłem sobie legitymację osoby niepelnosprawnej. Dzięki niej mogę poruszać się komunikacją miejską za darmo razem z OPIEKUNEM. Stopien niepelnosprawnosci okreslony jest jako "umiarkowany", oraz jest symbol "05-R". I moje pytanie brzmi: jak wygląda sytuacja z tym "opiekunem"? Czy to może być jakakolwiek osoba? Czy np. jadąc z kolegą jako opiekunem w razie kontroli nie będzie żadnych problemów? Czy może musi być to osoba z rodziny? Czy ten "opiekun" musi się podczas kontroli legitymować? Jak to jest. Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-08 19:28
Popiekun musi być pełnoletni i to już wszystko. Kim on będzie to już nie jest ważne. Ja jadę z tym kto ma czas i skończone 18lat. Opiekun też jedzie darmo. Ty podajesz legitymację swoją i kontrolerowi pokazujesz mówiąc to jest opiekun.
Nadrzędny Autor lubieplacki Dodany 2011-06-08 20:34
Czyli nie mogę jeździć z opiekunem, który nie ma ukończonych 18 lat? Ja sam też nie jestem pełnoletni i jeśli bym chciał jechać np. z kolegą, który również jest niepełnoletni to nic z tego? Kontrolerzy się doczepią do tego?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-08 21:11 Zmieniony 2011-06-08 21:14
Jak najbardziej możesz jeździć bez opiekuna. Opiekun musi być pełnoletni To co powyżej napisałam odpisałam ci na pytania twoje.
Teraz pytasz czy musisz jeździć tylko z opiekunem........ Możesz bez i nikt cię o niego nie spyta. Małoletni opiekun sam potrzebuje opieki i kontrolerzy mają prawo i jego wylegitymować. Mają prawo dać mu mandat za jazdę na gapę.
Nadrzędny - Autor lubieplacki Dodany 2011-06-09 08:38
Aha, rozumiem. W takim razie bardzo Ci dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam serdecznie!
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2011-06-09 17:50
Dodam tylko tyle że opiekun ma mieć skończone 13 lat łownie trzynascie i nic wiecejoprocz tej legitymacji. Dodam jeszcze że powinna to byc grupa orzeczona ze stopniem znacznym a nie umiarkowanym. To tyle
Nadrzędny Autor lubieplacki Dodany 2011-06-10 12:41
hmm... teraz to mam w sumie mętlik w głowie.. Czyli mam rozumieć, że jeśli miałbym orzeczenie niepełnosprawnosci w stopniu znacznym to mój opiekun musiałby miec ukonczone tylko 13 lat, natomiast jeśli mam stopień umiarkowany to opiekun musi mieć 18 lat? Wytłumaczcie mi to proszę bo ciężko kapujący jestem :-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-10 18:43
Do lubięplacki

W/g mnie Wołodia wprowadza mętlik.
Chyba wiem co piszę.Mam też R. Mam tę legitkę od 2003 roku. Specjalnie dowiadywałam się bo jeżdziłam z małolatą. Na wszelki wypadek zadzwoń do PCPR i dokładnie się spytaj. Jeśli należysz do osób niedosłyszących poproś kogoś o zadzwonienie.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-06-14 09:55
Opiekun osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, aby skorzystac z tych ulg musi mieć ukończony 18 rok życia. Opiekun osoby niewidomej powinien mieć ukończone 13 lat.
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-06-17 21:31
Ella co do darmowych przejazdów Miejskiej komunikacj.
Darmowe przejazdy tylko mają osoby ze st. znacznym + opiekun a nie st. umiarkowanym.
Zwłaszcza na legitymacji pisze jaki stopień niepełnosprawności i symbol przyczyny niepełnosprawności ( 05-E lub 06-E ).
A co do st. umiarkowanego to mamy połowe biletu zniżki.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-18 18:27 Zmieniony 2011-06-18 19:15
Do michał_pietrzykowski

Możliwe że masz rację. Tylko że lubięplacki pyta + z opiekunem. Nie wiem czy stopień umiarkowany ma opiekuna. Przepisy szybko się zmieniają a i ja mam 05R. Dawniej stopień umiarkowany nie miał opiekuna. 05R oznacza problem z ruchem.
Ja też płacę za bilet PKS ze zniżką ustawową. Opiekun jeździ prawie darmo bo za grosze. Poza tym miedzymiastowe BUSy prywatne jak się dowiedziałam są dotowane by wozili ON ze stopniem znacznym (tak ja mam) na pół biletu. To weszło podobno od niedawna ( w maju 2011). Tę informację odkryłam dopiero teraz w czerwcu i to przez głupi przypadek.
Jak sam widzisz co rok to prorok, a my musimy jeszcze się dopytywać.

Acha na MPK, WZK poza kolejkami elektrycznymi jeżdżę za darmo. Miejskie BUS iki biorą u nas na pół biletu.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-07-02 10:04
W związku z powyższą dyskusją mam kilka pytań do Forumowiczów:
1. Gdzie wyrabia się legitymację, o której tu dyskutujecie?
2. Jakie dokumenty należy przedłożyć?
Mam orzeczoną 3 grupę inwalidzką w 1983 r. bez prawa do renty w orzeczeniu jest napisane jako przeciwwskazanie "długie chodzenie". Od tamtego orzeczenia stan mojego zdrowia bardzo się pogorszył a szczególnie jeśli chodzi o nogi. Mam stwierdzony postępujący zanik mięśni nóg. Ale lekarz orzecznik i komisja lekarska ZUS nie "zauważyła" tego i wydała orzeczenie: "nie jest pan niezdolny do pracy" dodam, że chodzi o pracę w zawodzie kierowcy kat. "C" oczywiście odwołałem się do sądu.
Ale nie o to chodzi. Nigdzie nie pracuję, nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych a często korzystam z komunikacji miejskiej i płacę pełną opłatę bo nie mam prawa do zniżki.
Czy jest szansa na otrzymanie legitymacji uprawniającej do zniżek?
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-07-02 16:48
Tadeusz.
Prawo do zniżek na komunikacje miejskie i pkp mają osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym ( I i II gr. inwalidzka )
A co do legitymacji to trzeba to załatwiać w Miejskim orzecznictwie niepełnosprawności
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-07-03 22:13
Michał
dzięki za informację ale kto ustala ten stopień, bo ZUS stwierdza tylko zdolność lub rzadziej niezdolność do pracy a te legitymacje to należy załatwiać w Miejskim Orzecznictwie Niepełnosprawności? Czy wiesz gdzie one są w Warszawie?
Natomiast wiem, że i z 3 grupą /lekki stopień/ ale z uszkodzeniami /chorobami/ kończyn dolnych można dostać kartę parkingową na miejsce dla osoby niepełnosprawnej. Nie korzystam teraz z tej karty bo nie mam auta i dlatego muszę korzystać z komunikacji zbiorowej. Jutro rano mam być w Szpitalu Bródnowskim i muszę kupić bilet dobowy za 9 zł. W środę mam wizytę u neurologa kolejne 9 zł lub 16 /3 dniowy/ bo w czwartek mam wizytę u rehabilitanta. Co jakiś czas muszę jeździć do ZUS-u i w ten sposób wydaję miesięcznie około 45-60 zł a od 16. sierpnia będzie drożej o 35-45%. Ja nie mam żadnych dochodów. Kiedyś trochę zaoszczędziłem i dokładam do żony emerytury /960 zł/ Czekam na sprawę w Sądzie przeciwko ZUS-owi ale kiedy rozpocznie się sprawa i kiedy skończy tego nikt nie wie. ZUS chyba czeka, że nie dożyję tego czasu i zaoszczędzi. Bo jeśli wygram to już ZUS jest mi winien ok. 15000 zł
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-07-03 22:57 Zmieniony 2011-07-03 23:00

> kto ustala ten stopień, bo ZUS stwierdza tylko zdolność lub rzadziej niezdolność do pracy a te legitymacje to należy załatwiać w Miejskim Orzecznictwie Niepełnosprawności?


Istnieją dwa systemy orzekania. ZUS-wski (zdolność do pracy) i związany z Zespołami Orzekania o Niepełnosprawności (stopień niepełnosprawności). W warszawie Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności mieści się przy Andersa (adres - klik) a Powiatowy przy Grzybowskiej (adres - klik).

Kiedy ktoś nie ma orzeczenia o stopniu, często uznaje się, że orzeczenie o ZUS jest jakby zastępcze. Zdolność do pracy odpowiada wtedy stopniowi lekkiemu, niezdolność do pracy - umiarkowanemu, a niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji - znacznemu. Często zresztą Zespoły orzekają o stopniu tak samo jak ZUS o zdolności do pracy. Ale zespół oczywiście MOŻE wydać orzeczenie o stopniu wyższym niż to, co wynikałoby z porównania z orzeczeniem ZUS (dlatego, że ZUS jest zobowiązany brać pod uwagę inne rzeczy oprócz choroby - może dojść do sytuacji kiedy osoba ciężko chora zostanie uznana za zdolną do pracy np. z powodu wykształcenia czy doświadczenia).

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jeśli będzie "wyższego stopnia" niż to z ZUS, może się też przydać na sprawie sądowej.

> można dostać kartę parkingową


Zgadza się. Jednak przepisy dotyczące różnych ulg nie są takie same, nawet gdyby wydawało się, że być powinny. W Warszawie nie ma ulg na komunikacji miejskiej dla osób ze stopniem lekkim. Wszystkie ulgi opisano tutaj (klik). Jest też interaktywna wyszukiwarka ulg (klik). Być może warto, żeby napisał Pan w tej sprawie do radnego, na którego głosował Pan w wyborach samorządowych? Zasady przyznawania ulg w ZTM, innnych niż ustawowe i obowiązujące wszędzie, określa Rada Miasta.

Ze stopniem umiarkowanym miałby Pan 50% ulgi na bilet. Taka sama ulga obowiązywałaby gdyby otrzymał Pan rentę. Gdyby natomiast otrzymał Pan rentę i miał Pan orzeczoną "niezdolność do samodzielnej egzystencji", miałby Pan prawo jeździć bezpłatnie. Ale przeskoczenie na stopień "znaczny" (czyli "niezdolność do samodzielnej egzystencji") jest raczej mało prawdopodobne.

Mógłby się Pan także ubiegać o bezpłatne przejazdy (na podstawie specjalnej legitymacji wydawanej przez ZTM) gdyby korzystał Pan z pomocy któregoś warszawskiego ośrodka pomocy społecznej.

Swoją drogą i niezupełnie na temat - nawet z zanikiem mięśni nóg można jeździć samochodem i mieć prawo jazdy kategorii B (o ile samochód jest dostosowany tak, że wszystko robi się ręcznie- łącznie z dodawaniem gazu, hamowaniem i sprzęgłem). Ciekawe czy jest to też możliwe w kategorii C? To może być ważne z punktu widzenia orzeczenia ZUS (zarówno jako argument ZUS za, jeśli JEST to możliwe, jak i argument PRZECIW jeśli nie jest to możliwe)...
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-07-04 19:26
Iota!
Dziękuję za bardzo rzeczową i wyczerpującą odpowiedź. Z adresów i rad z pewnością skorzystam. W linku do ulg ZTM wyczytałem, że gdyby moja żona otrzymała dodatek rodzinny do swojej niskiej emerytury to ja miałbym prawo do 50% zniżki. Spytam w ZUS-ie czy mam prawo do dodatku rodzinnego.
Natomiast jeśli chodzi o wykonywanie zawodu kierowcy samochodem przystosowanym do kierowania tylko rękami to można się z tym zgodzić. Niestety praca kierowcy to nie tylko kierowanie samochodem ale również wiele innych czynności, których, jeśli nie można ich wykonać, to żaden pracodawca nie przyjmie go do pracy.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
Tadeusz /ale nie pan bo mam dopiero 62 lata i nie czuję się staro/
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-07-05 14:51
Tadeuszu,

Zwykle zwracam się na forum per Pan/Pani do osób, które zamiast pseudonimu podały imię/nazwisko. Chyba, że wiem, że są młodsze ode mnie (ale nawet wtedy byłyby wyjątki).
Jeszcze tylko zaznaczę - nie jestem profesjonalnym doradcą ani osobą związaną z Centrum Integracji, więc moje porady są zawsze "amatorskie". :-)
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-07-08 11:21
Też dzięki, bo nie wiedziałem, że w Warszawie mam zniżkę na komunikację miejską. Odkąd ZUS cofnął mi rentę jeździłem na całym bilecie, a okazuje się, że wystarczy legitymacja ON, jeśli mam stopień umiarkowany. Nie mieszkam w Warszawie, ale czasem jeżdżę do lekarza czy w innej sprawie. W rożnych miastach jest różnie z ulgami komunikacyjnymi.
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-07-06 06:51

>Mam orzeczoną 3 grupę inwalidzką w 1983 r. bez prawa do renty>


O legitymacji odpisano jw.
Z treści ustawy: "Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne)".
Jeżeli ma Pan taki wpis w orzeczeniu i wpis wskazania o ruchu drogowy pkt.9, proszę zgłosić się, o ile Pan nie ma, wyrobić także kartę parkingową. Karta należy do Osoby Niepełnosprawnej, ktokolwiek Pana zawiezie obcym samochodem, lub, jak wspomniano już we wpisie wyżej, zajedzie Pan sam.
Dla mieszkańców  Warszawy wydawana jest także Karta N+/Abonament N+ .  Adres i telefon do informacji podana przez Iota.
Zniżki i ulgi  opisała Iota.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-07-06 07:16 Zmieniony 2011-07-06 07:21
a myslisz, ze w 83 roku byly kody niepelnosprawnosci i ten slynny punkt 9? to byly inne czasy
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-07-06 07:23 Zmieniony 2011-07-06 07:30
GOCHA1980 istnieje także wpis, ten i nie tylko, a mianowicie,Pan TadeuszP, jest na etapie:

>Autor TadeuszP Dodany 2011-05-19 10:51
>Przeraża mnie to co piszesz o przedłużaniu Twojej sprawy. Ja w takim razie jestem na początku tej drogi przez mękę. Wniosek złożyłem w grudniu 2010 roku, pierwsza wizyta u orzecznika to marzec 2011, komisja - połowa kwietnia. Teraz piszę odwołanie do Sądu.


Panie TadeuszP, jak brzmi dokładnie cała treść orzeczenia, z teraz 2011?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-07-06 07:30 Zmieniony 2011-07-06 07:38
odnioslam sie do tego tekstu bo taki wpis jest w orzeczeniu o stopniu niepln. a nie w  orzeczeniu ZUS

>>Jeżeli ma Pan taki wpis w orzeczeniu i wpis wskazania o ruchu drogowy pkt.9, proszę zgłosić się, o ile Pan nie ma, wyrobić także kartę parkingową.


>>Panie TadeuszP, jak brzmi dokładnie cała treść orzeczenia, z teraz 2011?


a jak moze brzmiec skoro czlowiek odwolal sie do sadu?
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-07-07 13:46
Widzę, że moje pytanie o legitymację ON wywołało szerszą dyskusję. Nie wiem, czy mój problem na to zasługuje. Dzięki GOCHA1980 za zwięzły komentarz do pytania chromego o treść opinii KL. Ale jeśli chromy /a może nie tylko On/ jest ciekawy to przytoczę kilka zapisów z tej opinii. KL stwierdziła że "pacjent twierdzi, że leczy się u neurologa i ortopedy ale nie potwierdził tego żadnymi dokumentami". We wcześniejszych dokumentach zawartych w aktach ZUS są opinie tych specjalistów a na ostatnią komisję dostarczyłem /bardzo ważny/ wynik badania EMG i szczegółową opinię neurologa z kodami diagnoz i procedur oraz zaleconymi lekami. KL całkowicie zignorowała te dokumenty i napisała jak to zacytowałem a jeśli chodzi o leki to wpisano tylko te, które zalecił mi kardiolog a te od neurologa całkowicie pominięto. Cały czas widać, że temat schorzeń neurologicznych jest celowo /?/ pomijany. Natomiast KL "zauważyła", że leczę się na trądzik różowaty. Na podstawie wyniku badania EMG powinienem rozpocząć leczenie w Poradni Chorób Mięśni. Dzwoniłem już do Kliniki na Banacha w Warszawie i dowiedziałem się, że termin oczekiwania na wizytę to około 2 lata!
Kolejny "kwiatek" to zawód wyuczony a wykonywany. Przez ostatnie 38 lat wykonywałem zawód kierowcy, zawód wyuczony wykonywałem do 1972 roku a KL uparcie wpisuje mi w opiniach mój zawód wyuczony bo tak jest wygodniej a:

Zgodnie z art. 13 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
  pkt 2)  możliwość wykonywania dotychczasowej pracy .....................

A tak przy okazji to kartę parkingową mam od wielu lat.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-07-07 16:54

>>Dzwoniłem już do Kliniki na Banacha w Warszawie i dowiedziałem się, że termin oczekiwania na wizytę to około 2 lata!


ja na miejsce czekalam 1,5 roku ale byli tam tez tacy co czekali 4 lata
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-07-08 00:21
A czego można się spodziewać jeśli chodzi o leczenie chorób mięśni? Bo w Internecie wyczytałem, że choroba jest jeszcze mało zdiagnozowana i trudna do leczenia.
proszę o więcej informacji.
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-07-08 07:44
wszystko zalezy od tego jaka to jest choroba bo w moim przypadku nie ma lekarstwa ale plusem jest to, ze choroba nie postepuje co wykazala biopsja
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Legitymacja osoby niepełnosprawnej, (25008 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill