www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezonans Magnetyczny (3035 - wyświetleń)
- Autor kox4box Dodany 2011-06-20 13:42
Witam, choruje min na schizofrenie paranoidalną a także na cukrzyce typu II, nadciśnienie tętnicze, astme oskrzelową oraz zespł metaboliczny. Byłem kilkanaście razy hospitalizowany w przeciągu ostatnich 10 lat. Mam pytanie czy są osoby które miały robione badanie neuropsychologiczne testami organicznymi tzw. Triada organiczna. Objaśnienie testów jest mniej więcej tutaj. http://pl.wikipedia.org/wiki/Triada_organiczna

U mnie testy były robione dwukrotnie, pierwszy raz w 2006 roku i drugi raz w 2009 roku. Wynik testu u mnie to : we wszystkich tych testach zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym ( błędy organiczne - zniekształcenia, perseweracje, iteracje, przepracowania, zmiana stosunków wielkościowych ) świadczą o istnieniu zmian organicznych w ośrodkowym układzie nerwowym pacjenta. W obrazie klinicznym widoczne zaburzenia koncentracji uwagi, lękowość, męczliwość, zaburzenia pamięci swieżej z dużą podatnością śladów pamięciowych na hamowanie retroaktywne, duże trudności w wyuczaniu się.

Niestety napisałem to tak zwanym medycznym językiem ( przepisałem z wypisu szpitalnego ) . Chciałem się tym podzielić ze względu, że nie mogę się skupić na czytaniu czegoś dłuższego, niepamiętam po krótkim czasie co czytałem i co było napisane. Żeby napisać posta, zajmuje mi to bardzo dużo czasu aby się skoncentrować nad nim. Nie pamiętam również rozmów tel. które miałem i po oglądnięciu np. filmu po krótkim czasie również występuje zanik pamięci. Wszystko to zaczęło się chyba w 2004 roku gdy dostałem bardzo wysokiego ciśnienia tętniczego, było to około 240/180. Po czym dostałem światłowstrętu, słabość mięśni dłoni w prawej ręce i wyżej opisane symptony. Pani psycholog kliniczna kazała mi ćwiczyć pamięć rozwiązując krzyżowki, zapamietywać krótkie sentencje, przysłowia i zmuszać się do czytania a nie tak jak postepuje, że się zniechęcam gdy zaczynam czytać coś dłuszego, ale ja niestety próbowałem i nie daje rady. Miałem robione badanie EEG dwukrotnie które wyszło w normie. Jednak chciałbym sobie zrobić rezonans magnetyczny ośrodkowego układu nerwowego aby potwierdzić uszkodzenia organiczne. Nie stety nie stać mnie aby takie badanie zrobić sobie prywatnie bo kosztuje około 600-700 zł, a lekarza rodzinnego jeszcze nie prosiłem o skierowanie do neurologa bo mam obawy, że mnie potraktuje, że coś sobie ubzdurałem w mojej głowie. Może, ktoś zna klinike , szpital lub jakąś instytucje badawczą która zrobiła by mi taki rezonanz za darmo i bez skierowania.Jestem z woj. małopolskiego. Pozdr.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-06-20 14:29
Jeśli badaniem neuropsychologicznym masz stwierdzoną organikę, to wykonywanie MRI jest zbędne. Chyba, że masz jakieś nowe dolegliwości neurologiczne - silne bóle głowy, zaburzenia świadomości, pojawił się niedowład itp. Jeśli masz tylko te już stwierdzone objawy (które opisałeś), rezonans w niczym nie pomoże - czyli jest nieuzasadniony z punktu widzenia medycznego. Poza tym testy psychologiczne mogą uchwycić coś, czego MRI nie wykryje, niekiedy są bardziej czułe niż rezonans. Lepiej realizuj zalecenia psychologa, czyli zapisz się na jakąś rehabilitację czy terapię, jeśli chcesz poprawić swoją kondycję psychiczną.
Nadrzędny Autor kox4box Dodany 2011-06-24 22:13
Dzięki za odpowiedź, jedynie pamięć mi się znacznie pogorszyła ostatnio. Tak jak napisałeś narazie sobie odpuszcze w takim razie to badanie. Pozdr.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezonans Magnetyczny (3035 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill