www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji PFRON (4995 - wyświetleń)
- Autor solituda Dodany 2011-12-06 15:04
Witam, mam pytanie przy składaniu wniosków o dofinansowanie w programie STUDENT II trzeba było napisać wnioskowaną kwotę. Wnioskowałam o 800 zł miesięcznie , w rubryce całość w kosztach wpisałam też 800 zł. Dziś przyszła decyzja, ze przyznano mi 800 zł ale na cały semestr , koleżanka powiedziała mi że powinnam w całości wpisać 800 zł razy ilość miesięcy które stanowią jeden semestr , wniosek wypełniałam dopiero pierwszy raz i kompletnie mi to umknęło, mam przyjechać 13 grudnia na podpisanie umowy , mam pytanie czy os tej decyzji mozna sie jakos odwołać czy dopiero wnioskować o więcej w przyszłym semestrze ??
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-12-06 15:53
Ojojoj....

A więc jest inaczej, niż piszesz - WNIOSKOWAŁAŚ faktycznie o sumę czyli 800 zł, bo tak wpisałaś i się pod tym wnioskiem osobiście podpisałaś.
1) Z reguły, na przyszłość: aby móc się odwołać, musiałabyś wykazać nieprawidłowość przy podejmowaniu decyzji organu przyznającego - ten natomiast dał Ci to, co wpisałaś (jaśniej się wyjaśnić nie da).
2) Gdybyś przeczytała uważnie warunki tego programu w PFRON wiedziałabyś, że nie ma możliwości odwołania się... Weź pod uwagę, że rozdzielono już pewnie obecnie pulę środków przeznaczonych z definicji na ten program np. na województwo czy powiat - więc raczej nie mieliby i tak Ci teraz z czego dołożyć.

Niestety, nie widząc napisanego przez Ciebie wniosku nie sposób ocenić, czy jednak urzędnicy też nie popełnili jakiegoś błędu (np. była kalkulacja z ilością miesięcy, ale nielogicznie tylko pomyłkowo wpisano sumę kosztów - urzędnik powinien to zauważyć jako wadę formalną wniosku i wezwać do wyjaśnienia). I jeszcze parę innych możliwości...

A już pozwalając sobie na dygresję: lepiej jest rozumieć dokumenty, które się wypełnia a tym bardziej podpisuje. Bo może się zdarzyć - przy takim braku umiejętności czytania rzeczy istotnych - że kiedyś podpiszesz komuś kredyt hipoteczny na milion złotych i wówczas tłumaczenie, że nie czytałaś albo nie wiedziałaś naprawdę nikogo nie zainteresuje....
Nadrzędny Autor 2761 Dodany 2011-12-06 17:18
Witam
Faktycznie błąd zaistniał, tyle że zaistniał z dwu stron. Moim zdaniem wypełniając wniosek faktycznie wnioskodawca popełnił błąd we wpisanych kwotach. Jednak tytułując wniosek o przyznanie kwoty na semestr, wpisana została kwota 800zł miesięcznie, i jako kwota całkowita. Zatem Urzędnik PFRON winien uznać taki wniosek za sprzeczny i nielogiczny. Moim zdaniem Urzędnik miał dwa wyjścia – niezwłocznie skontaktować się z wnioskodawcą, i jeśli nie było by takiej możliwości, odrzucić wniosek. Dla Mnie osobiście ten wniosek jest nielogiczny zupełnie. Gdyż skoro wnioskodawca wnioskuje o refundację na semestr – to wiadomym jest iż jednomiesięczny semestr nie istnieje. Tak czy owak – Moim zdaniem – jedynym wyjściem jest szukanie informacji u źródła. Tylko w ten sposób, uzyskuje się rzetelną informację.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-12-06 18:59
Rozumiem, iż pytanie dotyczy dofinansowania kosztów nauki w ramach programu „STUDENT II – kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych”.
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/82/1227/Procedury_realizacji_oraz_zalaczniki__Student_II__2011_rok.html

We wzorze wniosku, który znajduje się na stronie PFRON-u wyraźnie jest napisane:
"Wnioskodawca występuje o przyznanie dofinansowania na pokrycie kosztów nauki:
Pierwsze półrocze roku akademickiego (szkolnego) ........../..........:
Drugie półrocze roku akademickiego (szkolnego) ........../..........: "


Tak więc, musiałaś podać wartość ogółem kosztów: 1. Opłata za naukę (czesne) oraz 2. Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, co razem dało kwotę dofinansowania na dane półrocze.

>Wnioskowałam o 800 zł miesięcznie


Jak mogłaś wpisać "kwoty miesięczne" skoro wyraźnie jest napisane: 'Wnioskowana na pierwsze półrocze kwota dofinansowania:......................................zł (słownie złotych: ........................................................................................................................)"

W uwagach pouczono: "Przez „półrocze” należy rozumieć okres, na który może zostać przyznane dofinansowanie na pokrycie kosztów nauki w szkole, obejmujący zajęcia dydaktyczne, sesję egzaminacyjną oraz obowiązkowe praktyki; datą rozpoczęcia półrocza jest data rozpoczęcia danego semestru."

Solituda, nie czekaj do 13-tego, działaj już teraz. Skontaktuj się z PFRON-em, z osobą odpowiedzialną za podpisanie umowy.
Może okazać się bowiem, iż paradoksalnie "błąd" popełnił również pracownik PFRON-u w trakcie weryfikacji formalnej Twojego wniosku, ponieważ weryfikacji wniosku dokonuje się min. na podstawie dokumentów dołączonych przez wnioskodawcę do wniosku oraz informacji wynikających z wniosku. Pisząc "błąd" mam na myśli niewyłapanie "nielogicznego" co do kwoty Twojego wnioskowania.
A tak w ogóle, to pracowników odpowiedzialnych za realizację takiego wniosku jest kilku, na każdym etapie procesu rozpatrywania wniosku.
.
Nadrzędny Autor solituda Dodany 2011-12-06 23:06
Wiem, że to mój błąd nie skupiłam się wystarcząjąco na temacie ... Jutro zadzwonie do sekcji studenckiej mojego oddziału ... Ciekawi mnie jeszcze też przyszły semestr , bo tam też wpisałam 800 zł może da się chociaż to zmienić przez przyznaniem i podpisaniem umowy na przyszły semestr ... Jestem trochę podłamana, wpisałam tą w kwotę w dodatku bo studiuje na studiach dziennych , miałam nadzieję pokryć stancję, która kosztuje ponad 500 zł miesięcznie a tu 800 zł na parę miesięcy ...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji PFRON (4995 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill