www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna i socjalna - ile można dorobić? (10612 - wyświetleń)
- Autor Monia23 Dodany 2012-02-13 13:02 Zmieniony 2012-02-13 13:30
Dzień dobry!
Pobieram rentę socjalną i rodzinną oraz zasiłek pielęgnacyjny. Przy czym zaznaczam, że renta rodzinna jest podzielona na dwie części. Na mnie i na brata po połowie.
Proszę odpowiedź czy w takim wypadku mogę pracować? Jeśli tak to ile mogę dorobić, żeby nie zawieszono mi tych świadczeń?
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-02-14 10:44
Jak najbardziej może Pani pracować. Od 1 stycznia 2012 progiem dla renty socjalnej i rodzinnej jest 70 % przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2391,20 brutto. Po przekroczeniu tej kwoty renta socjalna zostanie zawieszona, a rodzinna zmniejszona o kwotę przekroczenia.
Nadrzędny - Autor Adzik23 Dodany 2012-05-10 11:15
Witam! Mam na imię Adrianna i mam 23 lata i jestem osoba niepełnosprawną. Mam rozszczep kręgosłupa i wodogłowie oraz poruszam się na wózku inwalidzkim. Czy jako osoba która ma orzeczenie o niepełnosprawności i która ma wpisane,że jest niezdolna do pracy mogę sobie dorobić do renty? A dodam,że mam rentę rodzinną i socjalną w wysokości 1242zł i 60 gr,ale bardzo bym chciała dorobić sobie do renty. Dodam też,że praca była by w domu i w różnych godzinach dnia. Proszę o szybką odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2012-05-10 14:08 Zmieniony 2012-05-10 14:14

> Proszę o szybką odpowiedź.


Odpowiadam dlatego, że prawdopodobnie ekspert z Centrum Integracji nie zdąży tak szybko, ale jego odpowiedź jest ważniejsza niż moja (ja nie jestem specjalistą).

Tak, co do zasady możesz dorobić do renty niezależnie od tego co napisano w orzeczeniu (poczytaj tutaj)

ALE

- Jeżeli zarobisz zbyt dużo z określonych źródeł, rentę będziesz musiała zawiesić. Informacje na ten temat znajdują się tu, dla renty socjalnej. Zawieszanie renty rodzinnej nie jest równie elegancko opisane, ale wydaje mi się, że potrzebne informacje znajdziesz tutaj (poczekaj na potwierdzenie kogoś z Centrum Integracji albo zadzwoń do ZUS po szczegóły). Ważne: zasady dotyczące renty socjalnej i rodzinnej są oddzielne (bo to dwa różne świadczenia). Niefachowo powiedziałabym, że zasady dotyczące renty socjalnej są surowsze.

- Z tym wiąże się również obowiązek zawiadamiana ZUS o osiągnięciu przychodów. Informacje na ten temat znajdziesz na zalinkowanych już stronach (znów: rozdziel zasady dla renty socjalnej od zasad dla renty rodzinnej).

- Limit powyżej którego zaczynają się cięcia, w przypadku obu rent, to (upraszczając) 70% średniej pensji miesięcznie. Jest to suma ustalana co trzy miesiące przez GUS. Aktualnie wynosi 2 510,80 zł brutto (Źródło)

- Z dorabianiem do renty jest pewien problem prawny. Rentę socjalną (a także rodzinną, w przypadku osób niepełnosprawnych, jeśli otrzymują ją na innych zasadach niż osoba sprawna) otrzymuje się, według przepisów, za "całkowitą niezdolność do pracy". Z drugiej strony, odpowiednie ustawy stwierdzają, że "całkowitą niezdolność do pracy" można orzec w przypadku osoby, która pracuje na stanowisku przystosowanym do swojej niepełnosprawności (upraszczając - dokładniejszą dyskusję na ten temat znajdziesz tutaj). Oznacza to, że jeżeli podejmiesz jakąkolwiek pracę, co wolno Ci legalnie zrobić, orzecznik może ale nie musi uznać, że to wpływa na twoje prawo do renty. Podejmując prace zawsze ryzykujesz, bo przepisy są na tyle niedookreślone, że zostawiają dużą dowolność orzecznikowi (jeśli twoja renta będzie kiedyś weryfikowana albo przyznano ci ją na czas określony i za jakiś czas będziesz musiała znów stanąć na komisji).

Od ciebie zależy czy chcesz to ryzyko podjąć.
Nadrzędny - Autor Adzik23 Dodany 2012-05-10 15:43
Ja mam na szczęście rentę przyznaną dożywotnie więc o to się nie martwię,ale o to czy nie będę miała przez to problemów a zalezy mi na tej pracy i to bardzo.
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-05-10 16:20
dozywotnie renty tez ZUS ma prawo odebrac jak bedzie chcial
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-05-10 19:04

> ale o to czy nie będę miała przez to problemów


Jeśli masz rentę na stałe, to oznacza to, że nie będziesz miała "automatycznie" komisji w jakimś momencie. ZUS jednak ma - z tego co wiem - w pewnym stopniu prawo weryfikowania takich rent (chociaż nie wiem czy w tej sprawie coś zmieni niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego - klik).

W każdym razie z tego co wiem, podjęcie pracy jest w Twojej sytuacji jak najbardziej legalne.

Mam rentę socjalną, przyjmowałam (i planuję przyjmować w przyszłości) umowy o dzieło na tłumaczenia (lub otworzyć działalność gospodarczą), jestem na studiach doktoranckich (to taka hybryda pomiędzy nauką a pracą). W związku z tym rentę traktuję jak coś, co może w każdej chwili zniknąć (chociaż nie musi). Ponieważ jestem w miarę młoda i w miarę sprawna, uważam, że w mojej sytuacji to ryzyko ma sens - wprawdzie mogę stracić istotną części mojego obecnego dochodu (która idzie na to, żeby umożliwić mi "bardziej sprawne" życie), ale z drugiej strony mogę wygrać samodzielność zawodową. A docelowo w ogóle chciałabym gwizdać na rentę (i jeśli osiągnę dochody które powodują jej zawieszenie, z dziką radością ją zawieszę). Uznałam że mnie się to ryzyko opłaca, ale nie powiem Ci czy takie ryzyko opłaca się również Tobie. Bo nie ja poniosę odpowiedzialność za Twoją decyzję.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-05-10 21:12
Adzik, no cóż - bardzo młoda jeszcze jesteś, więc Twoją nieświadomość "dożywotniości" renciny można sobie wytłumaczyć:)
W uzasadnionych przypadkach organ ma prawo rencinę odebrać - nawet przyznanę na stałe. Oczywiście, nie musi, ale... po prostu poczytaj forum.

Pracować możesz - warunki dorabiania się dosyć jasne, trzeba się tylko pilnować z limitami. Ale i liczyć z konsekwencjami - zapoznaj się z historiami żywych ludzi. Czasami kłopoty mogą się pojawić - dobrze jest znać i prawa, i obowiązki. Niestety, nie zawsze działania urzędników są sprawiedliwe i logiczne, więc bądź uważna:)

Pzdr.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-11 09:37
Na chwilę obecną osoba pobierająca rentę socjalną wraz z rentą rodzinną pracując może osiągać przychód stanowiący 70% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2510,80 zł - kwota ta obowiązuje od 1 marca 2012 do 31 maja 2012 i ulega zmianie co 3 miesiące. W związku z ty pod koniec maja należy śledzić strony ZUS i sprawdzać nową kwotę obowiązującą od 1 czerwca: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

Na podstawie art. 4 pkt. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2) zatrudnienia w formie telepracy.
Czyli może Pani podjąć zatrudnienie pomimo wpisu w orzeczeniu niezdolna do pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna i socjalna - ile można dorobić? (10612 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill