www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Orzeczenie (3355 - wyświetleń)
- Autor RAFMOCK Dodany 2012-07-04 19:32
Witam.

Mam pytanie dotyczące lekarza orzecznika ZUS, otóż szwagier dostał stopień umiarkowany i jest napisane że:

jest pan całkowicie niezdolny do pracy do  31.07.2015
data powstania całkowitej niezdolności do pracy: nadal

Pytanie moje jest takie czy może się starać o jakąkolwiek pracę i  czy szwagier może w ogóle pracować w zakładzie pracy chronionej czy nie?
Czy zależy to od lekarza medycyny pracy czy dopuści szwagra do pracy?
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-07-04 20:45
A tak na logikę, jak myślisz co oznacza

>jest pan całkowicie niezdolny do pracy do  31.07.2015<


Nie jest to oczywiście odp. na Twoje pyt. :-)
Tylko; ktoś stara się o rentę bo jest niezdolny do pracy i natychmiast podejmuje pracę ponad siły zdrowego - tym charakteryzują się ZPCH. To on zdrowy jak koń i nie mamić małym świadczeniem - chory to chory - nie da rady pracować i już!!!
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-07-04 23:15
Nie jestem specjalistą (np. prawnikiem) i tę odpowiedź warto jeszcze skonsultować, np. kontaktując się ze specjalistą z Centrum Integracji.

Kwestia pracy przy posiadaniu orzeczenia jest skomplikowana. Formalnie przepisy nie zabraniają pracy osobom z orzeczoną "całkowitą niezdolnością do pracy" - odpowiednia ustawa dopuszcza możliwość, że ktoś może mieć takie orzeczenie i jednocześnie zachować zdolność pracy na stanowisku przystosowanym do niepełnosprawności (więcej o tym tutaj - klik). To oznacza potencjalnie zarówno tzw. "otwarty rynek" jak i Zakłady Pracy Chronionej.

Ale:

1) Na wykonywanie pracy na danym stanowisku musi się zgodzić lekarz medycyny pracy
2) Jeśli szwagier pobiera rentę (a zakładam, że tak, skoro starał się o orzeczenie z ZUS) to w pewnych warunkach może się okazać, że musi jej pobieranie zawiesić. Zależnie od typu renty warunki są różne - informacje o tym znajdują się na stronie internetowej ZUS.
3) Podjęcie pracy może mieć wpływ na to czy na następnej komisji nadal orzecznik uzna szwagra za "niezdolnego do pracy". Wynika to z tego, że renta nie jest przyznawana "za bycie chorym" a właśnie za "bycie niezdolnym do pracy", zaś przepisy pozwalają uznać za niezdolnego kogoś, kto może nadal pracować na stanowisku przystosowanym, ale tego nie wymuszają (tak, to pogmatwane - wynika to chyba z tego, że prawodawca nie potrafił się zdecydować czy renta ma zastępować środki do życia dla najsłabszych, czy być dodatkiem do pensji dla wszystkich niepełnosprawnych). Zostawia się to do rozstrzygnięcia orzecznikom. Więcej pod podanym powyżej linkiem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Orzeczenie (3355 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill