www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zapytanie o zgłosznie niepełnosprawności. (5352 - wyświetleń)
- Autor Crianca Dodany 2013-03-26 11:47
Witam. Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracowałem przez kilka lat w 2 zakładach pracy chronionej. Aktualnie mam dużą szansę pracy w zwykłym zakładzie pracy, mianowicie warsztacie samochodowym na stanowisku pomocnika (dostarczanie części, narzędzi, telefony do klientów, wysyłka itp.). Praca ta nie jest ciężka i na pewno bym sobie poradził. Jednakże jeśli pracodawcy oświadczę o niepełnosprawności to jestem pewien że tejże posady nie otrzymam. Więc czy mam obowiązek zgłaszać swoją niepełnosprawność? Jeśli nie to co powinienem powiedzieć na badaniach podczas wstępnych badań lekarskich (aktualnie nigdzie się nie leczę mimo że cały czas mam aktualną grupę inwalidzką)? Bardzo proszę o odpowiedź gdyż prawdopodobnie jutro będę zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-03-26 12:03
trudna sprawa, możesz porozmawiać z lekarzem medycyny pracy ale ... zatajenie prawdy w takim przypadku może być karalne szczególnie w przypadku ewentualnego wypadku przy pracy zarówno pracodawca będzie obciążony karą jak i Ty za zatajenie, może to też skutkować brakiem wypłaty z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, oczywiście nie życzę Ci tego ale tak to może wyglądać
porozmawiaj z lekarzem na badanich i przedstaw mu swoje orzeczenie
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-03-26 13:03
trolla, a możesz podać link do przepisu, który tak stanowi...?

Do autora wątku: odpowiedź Centrum zawiera wszystko na ten temat. Przemyśl to i sam oceń.
Teoretycznie, ostatecznie, jeśli:
- nie pobierasz żadnych świadczeń finansowych z tytułu niepełnosprawności (renta, dodatki, zasiłki),
- Twój stan związany z niepełnosprawnością zupełnie Cię nie ogranicza ani w najmniejszym stopniu nie może spowodować zagrożenia w pracy dla Ciebie lub innych
- nie masz zamiaru korzystać z żadnych przywilejów związanych z pracą ON (inny wymiar czasu pracy, dodatkowy urlop itd.)

samego pracodawcy niby możesz nie informować (lekarza powinieneś).

Aczkolwiek, postawiłabym raczej na szczerość: powiedz na rozmowie jak jest, deklarując pełną gotowość i możliwość zatrudnienia, jeżeli tak to oceniasz. Nigdy nie wiadomo, co z takiego "zatajenia" wyniknie, więc może się okazać mało i komfortowe, i korzystne.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-26 12:38
Nie ma przepisów nakazujacych pracownikowi informowanie pracodawcy o posiadanym orzeczeniu o niepełnosprawności. Jesli pracownik nie przedstawi pracodawcy orzeczenia nie może korzystać z uprawnień przysługujących z tytułu niepełnosprawności równocześnie praodawca nie może korzystać z uprawnień przysługujących mu z tytułu zatrudniania niepełnosprawnego pracownika. 

Natomiast osoby pobierające świadczenia rentowe w kwestionariuszu  danych osobowych składają oświadczenie o pobieraniu bądź nie świadczeń.  Ww oświadczenie musi być zgodne ze stanem faktycznym.

Informację o stanie zdrowia wraz z informacją o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności należy przedstawić lekarzowi medycyny pracy. Zatajenie informacji o stanie zdrowia może skutkować nieważnością zaświadczenia  o dopuszczeniu do stanowiska pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy.
Nadrzędny - Autor Crianca Dodany 2013-03-26 13:03 Zmieniony 2013-03-26 13:36
Jedyne świadczenia jakie pobieram to zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u oraz stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych na uczelni (aktualnie 5 rok studiów). Czy ma to jakikolwiek wpływ na sytuację pracodawcy który zatrudni mnie jako osobę zdrową?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-03-26 13:46
Dla pracodawcy nie, ale dla Ciebie może mieć - patrz: wyżej.
Nadrzędny - Autor Crianca Dodany 2013-03-26 14:03
Czyli wówczas mam zrezygnować zarówno z dodatku pielęgnacyjnego jak i stypendium specjalnego ?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-03-26 14:21
Crianca, ja niczego takiego nie napisałam (i takie postępowanie poddałabym w wątpliwość). Ale to Ty sam musisz podjąć decyzje - zgodnie z prawem i własną sytuacją.
Jeśli natomiast uważasz, że rezygnując z tych świadczeń "zatrzesz za sobą ślady" to się mylisz, więc nie wiem, czemu miałoby to służyć.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zapytanie o zgłosznie niepełnosprawności. (5352 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill