www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomoc w zakupie leków pilne!!! (6137 - wyświetleń)
- Autor spiwpt Dodany 2013-08-06 18:42
Witam Przyjaciół z Forum... Prośba serdeczna o podpowiedz - znam ustawę o pomocy społecznej, szukam dodatkowych argumentów
na podstawie innych przepisów prawnych, aby wesprzeć starania podopiecznej w celu "zmuszenia" OPS do przyspieszenia procedury
przyznania środków na zakup lekarstw ratujących życie. Celowo ta specyficzna instytucja opóżnia wydanie decyzji w tej sprawie -
to, że żadna z dotychczas odwiedzających Panią Martę pracownic socjalnych Jej nie lubi to normalne. Pani Marta jest krnąbrna
i walczy o swoją egzystencję. Takich trudnych klientów się NIE LUBI i jeśli można ciągle robi się im na złość. Tu chodzi o leki
niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomóżcie!!! Jak można zmobilizować OPS do pozytywnej reakcji?
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-08-07 09:18
pracowników OPS-u raczej nie można zmobilizować, natomiast procedura wygląda następująco: należy wykupić lekarstwa wypisane na recepcie (zdaniem pracowników socjalnych pieniądze można pożyczyć) i poprosić w aptece o wystawienie faktury, ową fakturę należy dostarczyć do OPS i złożyć wniosek o przyznanie zasiłku celowego tytułem "zwrotu" za zakupione lekarstwa, OPS ma do 30 dni na rozpatrzenie wniosku oraz wydanie decyzji przy czym zasiłek może pokrywać tylko częściowo kwotę wydatkowaną na lekarstw i może robić opory z pokryciem wydatków na lekarstwa bez refundacji (płatne 100%). Przy czym jeżeli ktoś otrzymuje zasiłek celowy z innego tytułu to mają prawo odmówić przyznania zwrotu za lekarstwa.
Nadrzędny - Autor Andrzej199427 Dodany 2013-08-26 17:35
Witam . Proszę  o pomoc. Gdzie mogę się zrócić o chociaż częsciową refundacje leków ?? jestem niepełnosprawny od urodzenia. mam już 19 lat. i mam rente socjalna . właśnie staram sie o jej przedłżenie bo dostałem tylko na pół roku ostatnio jak stawałem na komisji.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-26 18:16
możesz starać sie opiece społecznej, ale tam musisz spełniać kryteria dochodowe aby się załapać. Do tego często trzeba samemu wykupi lek a oni oddadzą część pieniędzy gdy sie dostarczy fakturę. Nie dają pieniędzy w przód ani sami nie realizują recepty, każą ew od kogoś pożyczyć pieniądze by wykupić leki.
Nadrzędny - Autor Andrzej199427 Dodany 2013-08-26 18:23
no to o to mi chodzi żeby mi chociaż oddali jakąś część z tego bo leki nie są tanie.. a jeśli mam rente socjalną ( ze względu na całkowitą niezdolnośc do pracy) to czy mam szanse na odzyskanie chociaż częsci pieniedzy z leków??
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-08-26 19:17
Jeżeli jest taka możliwość w Twoim ośrodku opieki społecznej to spytaj czy możesz coś dostać jeszcze (zwrot za leki to zwykle tzw. zasiłek celowy) czyli czy możesz liczyć za zwrot za leki.
Leki należy samodzielnie wykupić i poprosić w aptece o fakturę imienną. Fakturę należy dostarczyć do ośrodka opieki społecznej i dać jako załącznik do wniosku o przyznanie pomocy. W zależności od kwoty będzie całkowity zwrot lub częściowy, zasiłki celowe są wypłacane z budżetu gminy więc ich wielkość jest uwarunkowana możliwościami finansowymi gminy a nie tylko kryterium dochodowym.
Następnie należy czekać na pieniądze, ośrodek opieki społecznej ma do 30 dni na rozpatrzenie decyzji oraz wypłatę zasiłku. Decyzja musi być wydana w formie pisemnej.
Mam nadzieję ze wszystko wytłumaczyłam w sposób zrozumiały ?
Aha !
Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej to 542 zł a dla rodziny to 456 zł na osobę.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-08-26 20:02
to zależy,

czy mieszkasz sam, czy z rodziną, jakie są wasze dochody w rodzinie, bo to sama renta przekracza kryterium dochodowe jeżeli mieszkasz nawet sam,
masz zasiłek pielęgnacyjny? On też wlicza się jako dochód, dochodem też jest dotacja do mieszkania. Kryteria podała ci trolla, także jeżeli się w nich mieścisz to możesz spokojnie iść.

Bardzo ważna informacja dla osób samotnie mieszkających i mających dochód mniej niż 860zł(nie pamiętam dokładnej kwoty), wlicza się także dodatek do mieszkania. Te osoby mogą się starać co miesiac o zasiłek rządowy w wys 100 na tzw dożywianie, nie jest to duża kwota ale zawsze się przyda jak komuś ciężko. Nie wiem jak jest to w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-27 12:22
Zgodnie z przpisami ustawy o pomocy społecznej aby skorzystać ze świadczeń należy zgłosić się  do Ośrodka Pomocy Społecznej w swoim miejscu zamieszkania.
W Ośrodku Pomocy Społecznej należy złożyć wniosek z prośbą o pomoc - najlepiej w formie pisemnej.
Wniosek o pomoc może zgłosić:
•sama osoba zainteresowana, lub

•jej przedstawiciel ustawowy (rodzice, opiekunowie w sprawie dzieci i opiekunowie w sprawie osób całkowicie ubezwłasnowolnionych), lub

•inna osoba pod warunkiem, że osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawy wyrazili na to zgodę
Wywiad( konieczny do uzyskania pomocy) powinien być przeprowadzony w ciągu 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania pomocy, a w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej interwencji w ciągu 2 dni. Wywiad przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc.
Celem wywiadu jest ustalenie sytuacji osobistej, majątkowej osoby/rodziny starającej się o pomoc oraz ustalenie powodów ubiegania się o świadczenia i zaplanowanie wspólnie z osobą zainteresowaną planu pomocy. Aby pracownik socjalny mógł dokładnie zbadać sytuację – należy przedstawić niezbędne dokumenty potwierdzające naszą sytuację.
Na podstawie wywiadu środowiskowego i załączonej dokumentacji kierownik ośrodka pomocy społecznej wyda pisemną decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia.
Pomoc finansowa wypłacana jest od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z pełną dokumentacją.
Rozumiemy, że w opisanej sytuacji pracownik socjalny zna dobrze sytuację. W razie trudności , niewłaściwego postępowania itp można złożyć skargę na piśmie. Jednak jak pokazuje praktyka , najbardziej skuteczne wydaje się polubowne załatwienie sprawy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomoc w zakupie leków pilne!!! (6137 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill