www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mam szanse otrzymać orzeczenie o stopniu umierkowanym? (19454 - wyświetleń)
- Autor pentagramsss Dodany 2012-07-13 23:09
Witam,

Od kilku dobrych lat choruje na depresję, cały czas leczę przeciw depresji (afektywna dwubiegunowa). W powiatowym orzecznictwie dostałem stopień lekki ale to orzeczenie w ogóle nie pomaga i nic nie daje... pracowałem już ale musiałem ukrywać że mam orzeczenie (wiadomo) bo nikt nie przyjmuje z lekkim stopniem. A ostatnio w ogóle nie mogę znaleźć pracy.... Od października idę na studia i wiadomo potrzebuje pieniędzy. Czy ZUS może mi przyznać umiarkowany stopień i czy warto próbować?
Jeszcze takie dodatkowe pytanie- czy mając stopień lekki mam ulgi na PKP?

pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-07-14 00:11
ZUS nie daje orzeczeń o stopniu tylko powiatowe zespoły. ZUS orzeka niezdolność do pracy i ew czy należy się renta.

Na samą depresję może być ciężko, chyba że leczysz się szpitalnie na to. Z drugiej strony pomyśl czy potrzebujesz orzeczenie o st. niepełnsprawności z symbolem "P", bo taki symbol umieszczą ci na orzeczeniu oraz na ew legitymacji. Każdy może sobie sprawidzić w necie co oznacza ten symbol - zaburzenia psych itp, na co ci to? Pracodawca będzie doskonale wiedzieć o co chodzi i może nie chcieć cię zatrudnić, niektórzy ludzie boją się osób z problemami z psychiką jak zarazy, co jest zupełnie niepotrzebne ale często tak jest, co jest bardzo krzywdzące i każdego moze to spotkać. Może to brutalne co pisze ale niestety warto to wiedzieć zanim będziesz się "chwalić" takim orzeczeniem. Dzisiaj często tez nie chca epileptyków, cukrzyków i innych osób często tracących przytomność, więc w pewnych schorzeniach trudniej, ale nie zonacza to że w ogóle nie będziesz mieć szany na pracę z takim symbolem :-). Orzeczenia ZUSowskie nie mają symboli itd, ale wątpię aby na to należała się renta, chyba że masz wypracowane lata i prawo do renty, ew czy łapiesz sie na rentę socjalną - zobacz na stronie zus czy spełniasz wymagania aby ubiegać sie o rentę z tytułu niesdolności do pracy czy o rentę socjalną. Tylko czy jakiś orzecznik uzna że depresja powoduje całkowitą niezdplność do pracy (w przypadku renty soc) to zależy tylko od nich. Wiem że depresja to poważna sprawa i nieraz uniemożliwia jakiekolwiek funkcjonowanie o pracy już nie wspominając, tylko orzecznicy rządzą sie swoimi prawami. Może twój psychiatra "dobrze" wypisze wniosek i sie załapiesz, może się cudem uda, ale skoro w powiatowym dostałeś tylko lekki to w ZUS masz bardzo małe szanse na co kolwiek, ale jak zawsze warto próbować nawet gdy szans nie ma, tylko trzeba sie z tym liczyc że może sę nie udać i żeby potem nie było rozczarowania. Może warto położyć się do szpitala na trochę i mieć wypis z psychiatrii, bo same wizyty w poradni to może być za mało aby co kolwiek uzyskać. W ZUS nie tylko trzeba udowodnić że się jest chorym, ale przede wszystkim że ta choroba powoduje niezdolnośc do pracy, i tu jest największy problem

Co do ulg najlepiej zapytaj w PKP lub zobacz na ich stronach internetowych,

pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor pentagramsss Dodany 2012-07-14 09:11
byłem już raz w szpitalu  2 lata temu. Zapomniałem o tym napisać. Ja się nie chwale orzeczeniem jeśli nie trzeba, ale często się widzi iż jakiś pracodawca szuka pracownika i wymaga tylko orzeczenia umiarkowanego albo znacznego ;/;/;/....... i nic nie ma......
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-07-14 15:40
bo im zależy na wyciągnięciu kasy na takiego pracownika na niczym innym, taka prawda
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2012-07-18 13:28
Witam,

czasy kiedy depresja była chorobą nieuleczalną i powszechnie pętnowaną wydaje się, że mijają. O depresji się sporo pisze w wielu miejscach- wiedza o niej jest powszechnie dostępna Są już bowiem skuteczne leki najnowszej generacji zwalczające tę chorobę (owszem często pełnopłatne, ale tak jest zawsze jak lek wchodzi na rynek. Stąd wyraźna niechęć orzeczników w ZUS do dawania rent "na depresję".  Moja znajoma ze stopniem umiarkowanym na to schorzenie zlożyła wniosek o rentę socjalną. Orzecznik spojrzał w jej dokumentację i powiedział "Niechże się Pani nie wygłupia". Tyle jeslichodzi o depresję która wystepuje samodzielnie.
Inną sytuacją jest jeśli depresja wystepuje w wyniku innych zaburzań psychicznych: fobii społecznej, agorafobii, lęku napadowego, zabureń osobowości. Tutaj depresja jes tylko skutkiem i z rentą cz orzeczeniem o stopniu jest bardzo różnie.
Jeśli wybierasz się na studia będzie Ci przysługiwało stypendium specjalne- dla lekkiego stopnia około 150- 200 PLN. Dlsa umiarkowanego lub nacznego jest ono wyższe, poza tym będziesz mogła korzystać z programów PFRONu np. PEGAZ. Zalecam więc ubieganie się o wyższy stopień- jeśli na tamtej komisji nie wspomniałaś o szpitalu, to dołącz do wniosku i zaświadczenia o stanie zdrowia wypis.
Na stopień umiarkowany ulg w PKP nie ma (oprócz osób niewidomych) bo i po co osobie chorej na depresję ulga komunikacyjna.
Pozdrawiam,
moerbecke
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-07-17 12:28
Wykaz ulg przysługujących osobom niepełnosprawnym na przejazdy PKP  jest dostępny na stronie: http://www.pkp.pl/files/ulgi_ustawowe_niepelnosprawni.pdf
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-07-26 22:31
Witam

Czy starając się o podwyższenie stopnia z lekkiego na umiarkowany byłoby pomocne - oczywiście oprócz dokumentów związanych z podstawowym schorzeniem somatycznym, przedstawić w orzecznictwie pozarentowym zaświadczenie od lekarza psychiatry o stwierdzonych tzw. zaburzeniach osobowości. Nie jest to choroba psychiczna, ale trwały stan patologiczny, który ma nawet przypisany kod ICD10, a lekarz dla złagodzenia objawów stosuje nawet czasową farmakoterapię. 
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-07-27 07:03
Oceniając stopień niepełnosprawności komisja powinna mieć możliwie najszerszy obraz Pani stanu zdrowia. Przedstawienie tej Informacji nie zaszkodzi, może nawet pomoże uzyskać wyższy stopień niepełnosprawności.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mam szanse otrzymać orzeczenie o stopniu umierkowanym? (19454 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill