www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna w sądzie - proces po opinii biegłych. Pomocy (3989 - wyświetleń)
- Autor Ann_S Dodany 2015-08-06 17:08
Witam serdecznie, w styczniu tego roku starałam się o rentę socjalną w sądzie (cukrzyca typu Igo i Choroba Afektywna Dwubiegunowa), której to oczywiście, jak się spodziewałam ZUS nie przyznał. Złożyłam więc odwołanie do sądu, aktualnie mamy sierpień i zakończyłam spotkania z lekarzami biegłymi. Bardzo proszę Was o pomoc, czy ktoś może powiedzieć mi jak będzie wyglądać dalsza procedura (jakie pisma dostanę, kiedy, co może się stać później), ponieważ chcę wiedzieć, na co się przygotować i jak nastawić psychicznie na dalszą walkę :-)
Pozdrawiam, Ann
Nadrzędny - Autor Ann_S Dodany 2015-08-07 11:33
Czy ktoś mogłby mi pomóc, proszę?
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2015-08-07 13:49
Biegli opinię prześlą do sądu.Sąd wyznaczy datę rozprawy i tam otrzymasz werdykt.Trudno podać dokładny termin,ale skoro jesteś po badaniach to powinno to być kilka tygodni.Powodzenia.
Nadrzędny - Autor Ann_S Dodany 2015-08-10 18:13
A czy w tym momencie ZUS może jeszcze wkroczyć mi w drogę? Czy mogą się odwołać, czy w jakikolwiek inny sposób to wszystko przeciągać? Jeżeli będę czekać kilka tygodni, to ile to może maksymalnie potrwać? Czy na rozprawie muszę się pojawić ja i mój świadek, czy sąd nie zawsze tego wymaga? Jeszcze jedno, ostatnie pytanie :-) Czy kiedy czekam na orzeczenie sądu, a sprawa jest w toku to mogę podjąć zatrudnienie? (kilka razy w życiu już próbowałam, jednak zawsze kończyło się to nieprzedłużeniem okresu próbnego, jednak teraz chciałabym spróbować ponownie choć nie wiem, jak będzie na to patrzał sąd). Proszę o pomoc :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-08-10 19:32
Pominę Twoje i innych wypowiedzi i napiszę to co powinnaś wiedzieć i nie kombinować:

ZUS, biegli lekarze sądowi, a tym samym Sąd ocenia: czy jesteś zdolna do jakiejkolwiek pracy!!! Wnioski wyciągnij sama :-)
Nadrzędny - Autor Ann_S Dodany 2015-08-12 12:01
Julu, wiem o tym, jednak można to na wieloraki sposób sobie zinterpretować/zadecydować, a ja miałam nadzieję, że może ktoś był w podobnej sytuacji i będzie mógł przedstawić mi jak to się potoczyło u niego :-) Czy ktoś zna odpowiedzi na zadane przeze mnie wcześniej pytania?
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-08-12 21:02
Zwyczajnie: biegli wezwą cię na badania - każdy odrębnie na inny dzień. Potem czekasz i sąd przyśle Ci opinię biegłych. Ty możesz (nie musisz) odnieść się do tych opinii - jak się nie zgadzasz, piszesz w formie pisma procesowego do sądu. Znowu czekasz. Sąd wyznaczy datę rozprawy, pewnie wezwie biegłych aby ustnie uzasadnili to co orzekli. Tu masz okazję zadać mądre pytania, złożyć ew. wniosek o innych biegłych itp. Cała sprawa opiera się głównie na opinii biegłych sądowych i kc, oraz ustawie o rentach i emeryturach.
Nadrzędny Autor mikrus12345 Dodany 2015-09-10 12:36 Zmieniony 2015-09-10 12:41
Składasz odwołanie do Sądu -> Sąd wyznacza lekarzy biegłych do przeprowadzania koniecznych badań -> Biegli lekarze przesyłają opinię do sądu po czym sąd wysyła je tobie -> Sąd ustala datę pierwszej rozprawy-> Jeśli sąd przyzna ci rentę to Zus ma 7 dni na złożenie pisma do sądu o uzasadnienie wyroku i od daty wysłania uzasadnienia Zus ma 14 dni na odwołanie się od wyroku-> Jeśli Zus się nie odwoła to wyrok staję się prawomocny i Zus ma 30 dni na wysłanie informacji o wysokości renty i o ewentualnej spłacie od dnia uzyskania renty.
Jeśli chodzi o terminy to cóż mogę napisać ci na moim przykładzie Sądu w Poznaniu.
9 Czerwiec 2014 - data złożenia odwołania do sądu.
3 i 9 Grudzień 2014 - badanie przez biegłych.
4 Marzec 2015 - przesłanie opinii biegłych do sądu a następnie do mnie.
20 Lipiec 2015 - data rozprawy (sąd przyznał mi rentę)
8 Września 2015 - przesłanie uzasadnienia wyroku do Zus.
Teraz czekam 14 dni na uprawomocnienie się wyroku.
Mam nadzieję, że trochę pomogłem :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna w sądzie - proces po opinii biegłych. Pomocy (3989 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill