www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Samochód do przewozu osoby na wózku - proszę o rady! (7926 - wyświetleń)
- Autor izika Dodany 2016-06-02 21:17
Witam wszystkich Forumowiczów :-)
Potrzebuję pomocy, a przede wszystkim porady. Aktualnie jestem na etapie poszukiwania samochodu przystosowanego do przewozu osoby na wózku. Długo szukałam już takich przerobionych, sprowadzanych z zagranicy z platformą, po której można wjechać wózkiem do tylnej części auta. Niestety jest ich bardzo mało i ceny sporo wyższe niż za takie nieprzerobione autko. Dowiedziałam się ostatnio, że można kupić auto nieprzerobione i w Polsce jest kilka warsztatów, które przystosowują auta bez wycinania tyłu i obniżania podłogi (bo to jednak spora ingerencja w auto) tylko montują szyny i pasy trzymające koła, a do samochodu wjeżdża się po dostawianych szynach. Wtedy można taniej kupić młodsze auto i tylko doliczyć ok. 7 tys. na przystosowanie. Poinformowano mnie też, że musi być odpowiednia wysokość w aucie, tak bym nad głową miała ok. 10-15 cm wolnej przestrzeni. Ja na wózku + ta dodatkowa przestrzeń to ok. 135-140 cm, tyle potrzebuję :-) I tu się zaczyna problem, bo dzwoniła i pytałam sprzedających o różne modele (m.i. Volkswagen Caddy, Citroën Berlingo, Renault Kangoo) i wszędzie mierzyli i wszystkie te auta mają ok 120-125 cm wys. Dzwoniłam też do jednej z firm przystosowujących takie samochody, a dokładnie do Bielska-Białej i tam mi pan powiedział, że nie prawda, bo większość tych aut się nadaje i ma odpowiednią wysokość. Jak mu podałam wymierzone przykłady, to trochę się mieszał i powiedział, że jeszcze musi zapytać i sprawdzić. I teraz już zgłupiałam, bo nie wiem, czy mam szanse znaleźć taki samochód o odpowiedniej wysokości, ale z vanów, nie z busów, w którym będę mogła jeździć bez obniżonej podłogi i się zmieszczę na wysokość. Czy ktoś mógłby mi coś poradzić, może orientuje się bardziej w markach i modelach aut, bo ja "baba" jestem i mało się znam :-))) Nie wiem co lepsze, czy szukać auta do przystosowania za pomocą tych szyn, czy lepsze jednak będzie sprowadzane z zagranicy, już przerobione, z platformą wjazdową. Bardzo proszę o wpisy też osoby, które mają już jakieś doświadczenie z jazdą w takim samochodzie, który najlepszy. Ważne też żebym mogła do auta wjeżdżać też na wózku elektrycznym (ciężkim), nie tylko na zwykłym. Proszę o pomoc, bo już sama nie wiem co lepsze i czego szukać... Z góry dziękuję!!!
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-06-03 08:38
Polecam Solaris:)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-06-03 10:26
Temat indywidualny i obszerny - nie do opisania tutaj.
Zdaje się, że chcesz ciasto zjeść i je mieć - mało realne, ale zawsze możesz próbować.
Musisz sama pojeździć po salonach/delerach, spróbować wjechać do jednego samochodu, do drugiego - choćby z wypożyczonymi szynami. Pognieździć się w środku - czy Ci wygodnie, bezpiecznie itd. .
Są do zastosowania także fajne (i drogie) wycięgniki z platformą, które z pilota wyjeżdżają z auta. Wjeżdża się na na nich (na tejże platformie) na miejsce siedzenia w samochodzie. Aczkolwiek, widziałam to jednak raczej chyba tylko z wózkami "normalnymi", najlepiej aktywnymi - elektryk to jednak inne wyzwanie.

Aczkolwiek, bez przeróbek, na ruski rozum: bez przesiadania się z wózka na siedzenie to jednak chyba tylko bus wchodzi w grę.. No albo Solaris, idąc za przedmówcą:)
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-06-03 11:18
Może być też MAN. Ikarusa jednak nie polecam:)
Nadrzędny Autor Ineas Dodany 2016-07-12 12:09
Zawsze istnieje możliwość dokupienia podnośników lub ramp, jeżeli samochód nie jest w nie wyposażony od razu, chociażby w tym sklepie. Rampy takie doskonale się nadają dla osób poruszających się na wózku, dodatkowo poszerzając też spektrum samochodów za którymi możesz się rozglądać.
Nadrzędny Autor maka Dodany 2016-07-20 16:28
ja mam citroena jumpy, ale ten modle 2006, co jeszcze nie był super wielki. Dziecko mam juz dość duże bo 160 cm i na specjalistycznym wózku ze stabilizacją głowy i z "ruchomy" siedziskiem - czyli siedzi dużo wyżej od osoby na zwykłym wózku inwalidzkim.
wysokość jest ok, ale podjazd po szynach to odradzam, ciężko jest wepchnąć obciążony wózek, lepsza będzie platforma, może być zwykła, składana, bez automatyki, ale taka, żeby osoba "pchająca" mogła po niej swobodnie wejść z wózkiem.

popatrz na otomoto, wpisując w pole wyszukiwania "niepełnosprawnych", wg mnie, wybór nie jest mały, a niekiedy trafiają się prawdziwe perełki.

http://otomoto.pl/osobowe/q-niepe%C5%82nosprawnych/?search%5Bcountry%5D=

marta
Nadrzędny - Autor Szaman1234 Dodany 2016-08-10 19:30
A ile kosztuje takie przystosowanie auta do przewozu osób niepełnosprawnych ? Orientuje się ktoś ?
Nadrzędny Autor klopsik Dodany 2016-10-27 08:23
Na pewno fajną opcją są podnośniki do samochodu aby przenieść osobę z wózka na fotel. Pasuje to do 95% aut a sam podnośnik jest wyjmowany tak aby nie zajmował miejsca.
http://levicare.sklep.pl/50-nowosc-adaptacja-samochodu
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Samochód do przewozu osoby na wózku - proszę o rady! (7926 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill