www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (3758 - wyświetleń)
- Autor okularnica Dodany 2008-07-30 08:05
Proszę o informacje w nw/w sprawie.
Mój znajomy urodził się w 1987 roku, a wypadek samochodowy miał w 1996 roku.  2 lata temu lekarz orzecznik orzekł u niego znaczny stopień niepełnosprawności i została przyznana renta socjalna. Jednak w ubiegłym roku w czerwcu podjął pracę, zawiesił rentę, ponieważ zarabiał więcej niż pozwalał próg dochodowy przy tej rencie. Po przepracowanym roku postanowił starać się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, lecz otrzymał odp., iż nie spełnia warunków do w/w renty ponieważ niezdolność powstała przed ubezpieczeniem z tytułu zatrudnienia. Czy w tym wypadku maja racje?
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2008-07-30 13:54
Witam,
aby otrzymać rentę , niezdolność do pracy musi wystąpić w czasie zatrudnienia lub po ustaniu zatrudnienia ( ale w tym okresie osoba musi być ubezpieczona ).
W przytoczonym przez ciebie przypadku , niezdolność do pracy powstała wcześniej . Może wystąpiły nowe okoliczności , np pogorszenie zdrowia z powodu nowej choroby.
Jeśli stan zdrowia znajomego pogorszył się z powodu już istniejącego schorzenia , to według mnie znajomy i tak nic nie zyska , ponieważ ma już orzeczony najwyższy stopień .
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2008-07-30 14:04
Bardzo dziękuję za informację
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-07-30 16:26

>Może wystąpiły nowe okoliczności , np pogorszenie zdrowia z powodu nowej choroby.<


Ja bym tu dodał do tego.
Ze wszelkie nowe okoliczności chorobowe  musiałyby powstać w czasie zatrudnienia . I wtedy  można sie starać i rentę z z ZUS- s tytułu niezdolności do pracy..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (3758 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill