www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Legitymacja niepełnosprawnych w Uni Europejskiej (8036 - wyświetleń)
- Autor Małgorzata Lewandowska Dodany 2010-06-22 22:26
Jestem osobą niepełnosprawną II gr. Wybieram się turystycznie do Włoch. Proszę o informację gdzie  mogę wyrobić legitymacją ważną w UE , która pozwala na zniżki podczas wejść do muzeów , transportu miejskiego i innych.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-06-23 01:03
Przypuszczam, iż nie istnieje taki unijny dokument osoby niepełnosprawnej. Pewnie wynika to z różnych systemów orzeczniczych, a więc i różnic w "przysługujących" ulgach i uprawnieniach.
Według mojej wiedzy jedynym obowiązującym dokumentem międzynarodowych jest karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Posiadacz takiej karty może bowiem korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii Europejskiej.
Proponuję poczytać ewentualnie o podróżowaniu koleją lub drogą lotniczą:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/dokumenty-unii-europejskiej/rozporzadzenie-we-13712007/
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/dokumenty-unii-europejskiej/rozporzadzenie-we-11072006/
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-06-23 09:05
Nie ma takiego dokumentu. Ale też nie jest zupełnie potrzebny.
Jeśli jedziesz samochodem, pomocna jest nasza karta parkingowa (posiada przecież znaczek unijny) - działa wszędzie, jeśli chodzi o wjazd, miejsca parkinowe itd. .
Natomiast jeśli chodzi o wejścia - oficjalnie, wcale nie wszędzie, tak jak np. w Polsce, są stosowane zniżki dla ON. Czasami owszem. Natomiast w praktyce wygląda to tak (co kilkakrotnie przerobiłam), że widząc wózek lub widoczną niesprawność - wpuszczają bez biletu, nawet z opiekunem albo z marszu opuszczają ceny. Zdarzało mi się negocjować i spokojnie się dogadywaliśmy:)
Jeśli np. wiedzieliśmy, że w obiekcie i tak nie dotrzemy wszędzie (bo wąskie, stromne schody czy katakumby) mówiliśmy o tym przy wejściu i za free wchodziliśmy tam, gdzie się dało - a często była to większość muzemu czy zamku. Do pozostałych części na nogach biegli ci z nas, którzy je mieli:) a później nam opowiadali czy pokazywali zdjęcia. A reszta rozkoszowała się w tym czasie otoczeniem:)
Wystarczy mieć przy sobie jakikolwiek dokument poświadczający niepełnosprawność - np. przetłumacz sobie przysięgle orzeczenie (to nie majątek), ale mnie ostatnio wystarczyło także dosłownie mignięcie przed kasjerką starą, niebieską jednokartkową legitymacją ON. To dla nich formalność i nie czepiają się jak u nas.
Nadrzędny Autor Małgorzata Lewandowska Dodany 2010-06-26 20:00
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Legitymacja niepełnosprawnych w Uni Europejskiej (8036 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill