www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odebranie Renty (3721 - wyświetleń)
- Autor LukasHardwares Dodany 2016-09-05 20:08
Witam!
Mam na imię Łukasz, obecnie mam 22 lata, już około 8 lat choruję na Epilepsję,(Padaczka), lekarze jeszcze nie stwierdzili u mnie czy ta choroba w moim przypadku jest dziedziczna, czy po jakimś urazie. Mam ataki średnio co drugi dzień. Chcę w tym roku iść na studia Informatyki, złożyłem już papiery, przysłano mi listem potwierdzenie że zostałem przyjęty na uczelnie, piszę ten wątek aby się dowiedzieć, czy może zostać mi odebrana renta z powodu że chcę iść na studia?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-09-06 07:16
Nie napisałeś na jaki okres i jakiego rodzaju masz przyznaną rentę. Samo rozpoczęcie studiowania nie wpłynie na rentę. Ale już ukończenie studiów może być przyczyną jej odebrania. Na tym polega "szaleństwo" ZUS-owskich przepisów. Szkoda słów.........
Nadrzędny - Autor LukasHardwares Dodany 2016-09-06 07:35
już piszę.
Rodzaj mojej renty to renta okresowa, już raz została przedłużona,
okres renty, pierwsza była na 2 lata, a ta przedłużona jest na 1,5 roku,
mam jeszcze dodatek pielęgnacyjny,
to jak będzie z Tym odebraniem?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-09-06 13:30

>to jak będzie z Tym odebraniem? <


Pierwsza sprawa. Wcale nie informuj w czasie następnej komisji, że podejmujesz studia. Nie masz takiego obowiązku. W tym momencie Twoje wykształcenie nie ulega zmianie.
Orzecznicy w jakiś dziwny sposób pojmują sprawę wykształcenia. Otóż uważają, że skoro miałeś na tyle sił  aby się wykształcić to zapewne masz je aby pracować. Oczywiście zawsze zależy to od indywidualnego podejścia orzecznika.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-09-06 18:24
Generalnie sprawa wygląda tak, że ZUS przyznaje rentę nie za niepełnosprawność, a za ograniczenie "zdolności do pracy". Uzyskanie lepszego wykształcenia może wpłynąć na to, jak orzecznik oceni w przyszłości Twoją "zdolność do pracy", a więc i na odebranie renty. Ta decyzja należy do orzecznika i nikt inny Ci nie powie, jak będzie (bo nie da się tego "wywróżyć").

Gdyby to dotyczyło mnie, powiedziałabym, że ryzyko jest tego warte - poszłam kiedyś na studia, już po pierwszym roku studiów przyjmowałam tłumaczenia na umowy o dzieło, ukończyłam te studia i poszłam robić doktorat, cały czas pracując zarobkowo. Moja sytuacja jest o tyle inna od Twojej, że mam rentę "na stałe" (i póki co nie utraciłam uprawnień). Ale ogólna zasada jest dla mnie zawsze taka sama - młodzi niepełnosprawni poprzez wykształcenie i pracę zyskują samodzielność. Rezygnowanie z samodzielności dla renty jest co najmniej ryzykowne, bo rentę zawsze jeszcze mogą odebrać (jak ZUS zacznie porządnie bankrutować). Renta jest lepsza od samodzielności tylko, jeżeli bez niej naprawdę nie będzie co jeść i jak za czynsz zapłacić.

Osobiście podjęłam też decyzję o mówieniu orzecznikom wszystkiego, na takiej zasadzie, że jak mi mają odebrać, to niech odbiorą i spokój będzie. A jak powiem wszystko i nie odbiorą, nie muszę się zastanawiać, czy ktoś się kiedyś przyczepi (bo nie ma do czego).
Nadrzędny - Autor miraga7 Dodany 2016-11-05 19:52
hej mam pytanko.....komisje miałam 12.10.2016 dostałam informację , że na podstawie  art.14 ust 5 . sprawa zostaje do rozpatrzenia przez komisję w innym mieście.
Zaznaczam ze wcześniej miałam na 4 lata teraz na 5.....ale zamiast decyzji dostałam właśnie owe pismo...Pismo datowane 28 października dostałam 4 listopada..czy
oni nie muszą trzymać się 14 dniowego terminu??
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-11-09 21:31
Nie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odebranie Renty (3721 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill