www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 49) (2401316 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-11-13 21:18
Do Boginki.Była dyskusja o defragmentacji ,zrobiłem takie"coś" tylko że cała operacja trwała około godziny.Czy to tak przebiega?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedż.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-11-13 21:35
To może ja odpowiem bo właśnie skończyłam defragmentować dyski. Tak to trwa dość długo tak około godziny. :-)
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-11-16 14:03 Zmieniony 2009-11-16 14:05
Uzupełniając słuszną odpowiedź Elli:

Defragmentacja trwa tym dłużej im większy jest defragmentowany obszar (część dysku twardego) i im bardziej jest on wypełniony informacjami a także tym dłużej im więcej innych programów działa podczas defragmentacji. Godzina to nie najgorszy wynik.

Dla ciekawskich - czym jest defragmentacja:

Każdy, nawet największy program, da się rozłożyć na bardzo małe części - krótkie ciągi informacji. Instalacja programu w komputerze polega na zapisaniu tych informacji na dysku twardym komputera. Aby program działał kiedy go już zainstalowaliśmy, komputer musi te zapisane dane odczytywać. Do odczytywania informacji z dysku twardego służy jego głowica (można sobie wyobrazić, że to taki palec wodzący po stronie i odnajdujący te wyrazy czy zdania, które składają się na aktualnie uruchomiony program).

Przestrzeń dysku, którą można zapisać podzielona jest na małe kawałki zwane klastrami. To w klastrach umieszczane są dane każdego zainstalowanego programu czy utworzonego pliku. Zasadą zapisu jest to, że zapisujemy w pierwszym wolnym miejscu. To znaczy, że jeżeli utworzycie jakiś plik z tekstem (np. plik .doc z listem do kogoś) to informacje z których się składa zostaną zapisane w pierwszych napotkanych wolnych klastrach. Potem utworzycie drugi plik tekstowy - zostanie on zapisany w kolejnym wolnym miejscu. I tak dalej.

Teraz wyobraźcie sobie, że macie ułożone:

program A
plik tekstowy B
plik tekstowy C
plik tekstowy D

Kasujecie plik tekstowy B. Klastry które zajmował, zostają zwolnione. Po jakimś czasie instalujecie program E. Co się stanie? Program spróbuje się wcisnąć tam, gdzie jest pierwsze wolne miejsce czyli tam, gdzie był plik tekstowy B. Ale co jeżeli program potrzebuje więcej miejsca? Informacje zostaną rozdzielone - teraz układ zapisanych klastrów będzie wyglądał tak:

program A
kawałek programu E
plik tekstowy C
plik tekstowy D
kawałek programu E

Komputer nadal będzie umiał uruchomić program E i z nim pracować. Ale jak już wspomniałam, żeby to zrobić musi odnaleźć należące do programu E informacje. Kiedy te informacje są rozdzielone, znalezienie ich wszystkich zajmuje więcej czasu a głowica dysku, czyli "palec" szukający informacji, musi więcej pracować. Skutek: wszystko dzieje się wolnej.

Defragmentacja służy właśnie do poskładania fragmentów w całości. Program defragmentujący stara się poskładać informacje na dysku tak, żeby te będące jedną całością leżały koło siebie. A zatem program defragmentujący postara się, aby na dysku powstał taki porządek:

program A
plik tekstowy C
plik tekstowy D
program E

Skutek: szybsza praca komputera. Oczywiście w rzeczywistości nie wszystko wygląda dokładnie tak prosto (przeciętny komputer zawiera tysiące tysięcy plików, nie wszystkie wolno programowi przesuwać - nie może np. przesuwać tych, które są w danym momencie potrzebne czyli np. należą do działających w tej chwili programów) ale zasada jest właśnie taka. :-)
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-11-16 14:41
Boginkę pozdrawiam,dziękuję za zainteresowanie się problemem defragmentacji dysku.Zyczę dużo zdrowia.Zdobyłem się na odwagę i takie "cos" przeprowadziłem.Trwało to około godziny i efekt był taki,że n a pasku po defragmentacji wszystko zostało uporządkowane w jednym/niebieskim/kolorze,w przeciwieństwie do pierwszego paska/przed defragmentacją/ było wszystko wielokolorowe.Komputer "chodzi" lepiej i jest szybszy.Robiłem to pierwszy raz od roku użytkowania.Dowiedziałem się ,że taką operacje powinno się robić częściej.Mam też zainstalowane dwa pendrajfy /pisownia?/ ale po chęci ich defragmentacji uzyskałem wynik,że ta operacja nie jest potrzebna.Od czego to zależy? Cały czas pogłębiam wiadomości.Ostatnio "ściągnąłem"....../ free/ program Picasa 3 i próbuję się bawić zdjęciami.Ale to dopiero początek. Jeszcze raz pozdrawiam-eligiusz
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-11-16 16:18
Pendrive (ang. pen = długopis; drive = dysk --> dysk w długopisie; nazwa od przypadków kiedy wbudowywano je właśnie w urządzenia biurowe) zwany jest także pamięcią USB.

> Od czego to zależy?


Skoro defragmentacja służy uporządkowaniu dysku, to konieczność defragmentacji (czy raczej "korzyść z" bo komputer będzie działał nawet, jeżeli nie zdefragmentujemy dysku przez kilka lat) zależy od tego jak często coś na dysku przesuwamy, usuwamy, dodajemy itd. Najbardziej zabałaganiona jest zawsze ta partycja (część dysku twardego oznaczona konkretną literą alfabetu), na której mieści się system operacyjny i najczęściej używane programy. Wynika to z tego, że podczas pracy z programem czy systemem operacyjnym komputer nie tylko odczytuje informacje, ale także zapisuje je, często bez naszej wiedzy, w tak zwanych plikach tymczasowych. Pliki te są najczęściej kasowane kiedy nie są już potrzebne (wyjątkiem są pliki tymczasowe związane z przeglądarką internetową - te warto czasem usunąć ręcznie). A zatem bardzo często kiedy pracujemy z programami coś się na dysku zmienia. Natomiast "zewnętrzne" pamięci USB i Flash i inne (czyli nie wbudowane na stałe w komputer) wykorzystujemy najczęściej do zapisywania konkretnych plików - nie ma na nich tego stałego ruchu, który towarzyszy trwającej pracy z programami. Dlatego też bałagan na nich robi się zdecydowanie wolnej. W konsekwencji - defragmentacja może w ogóle nie być potrzebna.

Poza tym, wyższym stopniem porządku jest format dysku. W przypadku małych zewnętrznych nośników (od dyskietek począwszy) więcej sensu może mieć przeniesienie plików na dysk twardy, sformatowanie pamięci i ponowne wgranie plików. O ile w przypadku partycji dysku twardego niekoniecznie ma to sens (bo musielibyśmy od nowa instalować wszystko, łącznie z systemem operacyjnym) i warto to robić tylko, kiedy się doskonale wie CO się robi, o tyle formatowanie jakiejś zewnętrznej pamięci nie jest równie ryzykowne.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-11-13 18:30
OK dzięki Ci Boginko. Defragmentację znam. Faktycznie dawno jej nie robiłam. Natomiast co do sformatowania to już wole pozostawić to fachowcowi. I też dopiero jak skończę wszelkie prace i porobie kopie.
Dzięki :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2009-11-13 07:53
Jest u Was gg? Umnie dziś nie działa.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-13 15:48
DZIAŁA
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-13 15:49
U mnie działa
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-11-13 16:35
działa
Nadrzędny - Autor pistonowa1 Dodany 2009-11-13 17:27
u mnie też działa bez zarzutu :-)
a może to wina neta?
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2009-11-13 17:36
Chyba masz rację, że to wina neta, bo już działa. :-)))))))))))
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-13 17:39
Lid a jak pamiętam kiedyś Boginka na ten temat pisała że jedno z drugim nie musi współdziałać. Mam nadzieję że nie pokręciłam jej wypowiedzi.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2009-11-13 17:47
Najważniejsze że działa. :-)))))))))))))))))))
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-11-13 18:07

> Lid a jak pamiętam kiedyś Boginka na ten temat pisała że jedno z drugim nie musi współdziałać. Mam nadzieję że nie pokręciłam jej wypowiedzi.


Jak działa i dlaczego NIE działa Gadu-Gadu (klik)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2009-11-13 18:15
Dzięki za przypomnienie. :-)))))))))))
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-13 18:16
:-)
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-11-13 18:21
Jak się zrobię nudna, to krzyczeć. Mam taki odruch jak ktoś pisze, że ktoś inny gdzieś coś pisał... :-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-13 18:18 Zmieniony 2009-11-13 18:31
Boginko a jednak wiedziałam że pisałaś tylko za nic nie pamiętałam gdzie :-)

Nie zrobisz się nudna ale ciekawa a to juz inny problem :-)
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-11-13 18:46
Ja tam takie rzeczy zostawiam młodym,bo ja się na tym nie znam.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-13 18:47
Siwek warto się uczyć jeszcze i teraz :-)
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-13 19:01
:-)
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-11-13 19:33
Im więcej wiesz,to się dowiadujesz,że mniej wiesz.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-13 19:35 Zmieniony 2009-11-13 19:53
Tak masz rację :-))))))) A oto mały przykad Jasia :-)))))

Nauczyciel polecił uczniom napisać wypracowanie na temat: "Jak trzeba się uczyć?". Jasio napisał:
"Im więcej się człowiek uczy, tym więcej umie. Im więcej umie, tym więcej zapomina. Im więcej zapomina, tym mniej umie. Im mniej umie, tym mniej zapomina. Wiec po co się do jasnej cholery uczyć?!".
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-11-13 19:52
::::::::-)
Nadrzędny - Autor Paula-Nikta Dodany 2009-11-13 20:04
?????????????????????????????????????????????? I znowu Biedronka :-))))))))))))))))))))))))))))))))
Jak zawsze w każdym wątku mydło i powidło. I miodek wszechobecny :-))))))))))))))))))))))))))))))
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-11-13 20:14
Paula,a Tobie co się znowu porobiło.Jaka biedronka?Jaki miodek?Jakie małpy?Jakie ZOO?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-15 16:20
Podziękowanie dla Boginki.
Defragmentacja dysków poruszyła szybkość pracy komputera i zakończyła jak narazie zamrażanie się kursora :-))))))))))
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-11-16 14:19
Boginko,wielkie dzięki za tak obrazowe wytłumaczenie defragmentacji, teraz juz wiem choć trochę co robiłam ,jak to robiłam! :;:-)
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-11-16 16:21 Zmieniony 2009-11-16 16:25
Dla obu Pań - proszę bardzo. :-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-16 19:31
:-)
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 21:52
A  czy  jak  wymienimy  ten  inter.to  wszystkie  dane  pouciekaja ??? 
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:20
CO CHCESZ RENIU WYMIENIAĆ?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-11-17 22:29
Też bym chciała wiedzieć o co chodzi w Twoim pytaniu, Renato. :-)
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 22:34 Zmieniony 2009-11-17 22:40
a no bo  inter.  mamy  na  umowe  która  sie własnie kończy, i chcemy  wziąsc    nowy  wiekszy a inter  jest  radiowy  nie wiem  czy  to  jest  składnie  .?i własnie czy  to  co jest  w komp.  ucieknie ?
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:46
NIC NIE UCIEKNIE
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 22:48
:-) to fajnie-- dzieki  ja  sie  nie znam  na  tych  sprawach  a bede  miec wiekszą  pojemnosc  inter.  teraz  troche  wejde  na forum  troche poszperam  i juz  wolno  łazi .
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:50
JA MAM Z TP NEOSTRADE WTEDY JEDNAKOWA PRĘDKOŚĆ I JESTEM ZADOWOLONA
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 22:52
my  z ery  ale teraz jest  promocja za te  samą kase  prawie tylko  już  nie pamietam  albo  2 lub 3
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:53
PRĘDZEJ 2
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 22:54
byc  może że  2  ale już  bedzie szybszy  niż  obecny .
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:55
Z PEWNOŚCIĄ ")
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-11-17 22:57
Pewnie rozchodzi się o dostawcę sygnału internetowego i o prędkość emisji  dziewczyny :-). No to już lecę doooobraaaannnnoooooc :-)
Nadrzędny Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 22:59
Amalian  i  teraz  bede  myslec  znowu   --dobranoc
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 22:59
LECE BO CHCE
AMALIANKU TY MÓJ KOCHANKU DOBRANOC KOTECZKU ZWINIĘTY W KŁĘBECZKU :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-11-17 23:02
Kurde, muszę uważać,bo jak żona zobaczy jakie mam powodzenie u kobiet ...to mnie puści ... z górki. I będzie jazda, że aż hej. Bez trzymanki :-) .Również dobrej nocy wszystkim czuwającym przy komputerze czy książce, czy towarzyszu/ce... :-)
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-11-17 23:04
JA SIĘ TWOJEJ POŁÓWECZKI NIE BOJEM ) pozdrOW JĄ OD BASI M:)
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-11-17 23:02 Zmieniony 2009-11-17 23:06
Pamiętasz Renatko opowieść o tym dlaczego (nie) działa Gadu-Gadu? Firma, która zapewnia Wam internet zapewnia Wam "drogi" po których możecie dotrzeć do innych komputerów (najczęściej serwerów). Tymi drogami dane podróżują do Waszego komputera kiedy oglądacie strony, ściągacie programy itd. Ale tak jak fakt, że mi zamkną drogę osiedlową kiedy robią remont, nie wpływa na to, że nadal mam mieszkanie, tak samo zmiana dostawcy internetu nie wpłynie na to co już "dotarło" na Wasz komputer i zostało na stałe zapisane.

To co może przestać działać to programy i pliki odwołujące się do Internetu właśnie, ale to też nie dlatego, że jakieś dane znikną, a tylko dlatego, że zanim znów się podłączycie, przez chwilę będziecie bez łączności. Kiedy szlag trafi przewody telefoniczne, to nie mogę się dodzwonić do znajomych (i np. poprosić ich o zwrot książki), ale znajomi nadal przecież żyją a moja książka u nich jest. Tak samo np. Twoje maile nadal będą na Twoim koncie pocztowym. Gdyby dane znikały kiedy zmienia się dostawcę internetu, nie miała by sensu konkurencja na rynku. :-)

Wyjątkowo zniknąć mogą takie dane, które przechowujecie na serwerach (komputerach) firmy dostarczającej Wam internet. Czasami w ramach umów o dostarczaniu internetu ktoś ma np. do dyspozycji skrzynkę pocztową w domenie dostawcy albo miejsce na stronę internetową na jego serwerze. Takie dane rzeczywiście znikną dlatego, że rozwiązujecie umowę (firma "wyrzuci" je ze swoich komputerów). Ale zazwyczaj ludzie dobrze wiedzą, że jakieś konkretne informacje trzymają u swojego dostawcy internetu.

Edit: no i jest jeszcze taki przypadek, że możecie być akurat np. w trakcie ściągania jakiegoś dużego pliku (np. legalnego programu komputerowego). Taki plik, zanim nie ściągnie się w całości, jest zapisywany tylko tymczasowo i jeśli "zniknie" połączenie (choćby dlatego, że wyłączysz komputer - nie trzeba w tym celu zmieniać dostawcy), to on też wyparuje. Ale z chwilą kiedy został ściągnięty w całości, w wybrane przez Was miejsce (np. folder "Moje dokumenty" na dysku C), już mu to nie grozi.
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2009-11-17 23:08
Boginko  Ty  naprawde  jestes  Wielka  [jak  to  powiedziano  już]  dziekuje   za objaśnienie  -pozdrawiam  i   spokojnej nocy .
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-11-17 23:10

> Boginko  Ty  naprawde  jestes  Wielka


Wielkości nie mierzy się posiadaną wiedzą (na jakikolwiek, dowolnie wybrany, temat). A ja nie mam żadnej zasługi w tym, że urodziłam się w mieszkaniu, w którym zawsze był jakiś komputer. :-)

Oczywiście dobrej nocy wszystkim.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 49) (2401316 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill