www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odmowa wyrównania zasiłku pielęgnacyjnego-jak się odwołać? (1661 - wyświetleń)
- Autor Ebolus Dodany 2019-01-19 02:14
Witam wszystkich użytkowników.
Chciałem zapytać jak odwołać się od odmownej decyzji prawa do zasilku pielegnacyjnego w okresie od 01.07.2018 do 30.11.2018 r.
Powodem odmowy jest (Nie złożenie wniosku o ustalenie zasilku pielęgnacyjnego w terminie trzech miesięcy,licząc od dnia wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności).
Nadmienię że stopnień znaczny posiadam od 03.01.2013 roku i co 2.5 roku stawiam sie na komisji gdzie stopien znaczny jest przedluzany o kolejne 2.5 roku.Czesto przebywam w szpitalu lub nie czuje się dobrze że względu na chorobę ciagle infekcje i brane leki stąd zapominam o takich sprawach. Zasilek kończył mi się 30.06.2018r.Orzeczenie z komisji otrzymałem  20.08.2018r a wniosek o zasilek pielegnacyjny złożyłem  14.12.2018 r.Wczoraj otrzymalem odpowiedź o odmowie wyrównania za okres od 01.07.2018 do 30.11.2018.
Czy będąc osoba bezrobotna nie pobierając żadnych zasiłków rent emerytór TYLKO majac zasilek pielegnacyjny jako jedyne źródło dochodu jest możliwość sensownego odwołania sie od decyzji aby uzyskac wyrownanie za te 5 miesiecy???Prosze o sugestie i pomoc moze ktos z Panstwa mial podobna sytuacje.Pozdrawiam serdeczne
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-01-22 14:12
Na wstępie zaznaczam, że odpowiedzi udzielam według swojej najlepszej wiedzy, ale nie jestem prawnikiem ani innym specjalistą.

Przyznawanie zasiłku pielęgnacyjnego reguluje Ustawa o świadczeniach rodzinnych (tekst ustawy). Ogólną zasadą jest, że świadczenie wypłaca się od momentu złożenia wniosku. Rozszerzenie wypłaty na okres sprzed jego złożenia jest specjalnym wyjątkiem (zapisanym w artykule 24 ustawy, w punkcie 2a - link). Niestety, o ile dobrze widzę, nie ma dodatkowych możliwości wydłużenia tego okresu, czyli odwołanie byłoby nieskuteczne. Nie złożył Pan wniosku w ciągu trzech miesięcy, więc urzędnik już nic z tym nie może zrobić. Pana choroba czy brak dochodu nie wpłyną na decyzję urzędu, bo jeśli ustawa nie przewiduje dodatkowych możliwości, to jakiemuś urzędnikowi może być prywatnie przykro, ale nawet nie ma jak zmienić legalnie tej decyzji.

Może Pan jeszcze zadać to pytanie tutaj, żeby sprawdzić, czy nie pomijam jakiejś możliwości, ale przygotowałabym się raczej na odpowiedź, że nic więcej się nie da zrobić: https://forumprawne.org/

Natomiast jeśli, tak jak Pan pisze, nie ma Pan żadnego innego źródła utrzymania, radziłabym udać się do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i zapytać o tzw. zasiłek stały (informacje - link). To jest inne świadczenie, nie ma związku z zasiłkiem pielęgnacyjnym, ale może pozwoli Panu poprawić sobie sytuację finansową.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odmowa wyrównania zasiłku pielęgnacyjnego-jak się odwołać? (1661 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill