www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Szczerość (Strona 9) (150394 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 10 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor easyrider Dodany 2013-03-27 16:08
pewnie ze forumowego wieszcza dotyczyło.:-)))
Nadrzędny - Autor bonafides Dodany 2013-03-28 02:39 Zmieniony 2013-03-28 03:17
Zadam pytanie, które może będzie przyczynkiem do dyskusji.

Czy stac nas na altruizm?

Mnie na to stac, jednak nie bezwarunkowo i tylko gdy jest niezbędne. Uważam, że w zyciu często trzeba zapomniec o tej cnocie, a odwołac sie do egoizmu, by nie stracic coś czego bardzo żałowałabym. Altruizm ładnie wyglada, gdy sie o nim pisze, ale w zyciu często odbija sie czkawką.
Podam skrajny przykład. Rodzice poprosili jedną z córek, by oddała chorej siostrze nerkę. Siostra wyzdrowiała. Po ilus tam latach zdrowa dotąd
siostra sama potrzebowała nerki. Rodzice mimo, ze biologiczni nie mogli byc dawcami. Kilka lat dializ i dziewczyna nie doczekała ratunku. Umierając żałowała podjętej decyzji przed laty.Zostawiła małe dzieci. W tym przypadku altruizm wynikł ze strachu o zycie siostry i nacisków rodziców.
Czy rodzice mają prawo naduzywac swego autorytetu wobec jednego dziecka dla dobra drugiego?

Drugi przykład. Dwie siostry z których jedna jest zamozna, druga biedna.Bogata pomaga drugiej, co znacznie uszczupla jej majątek. Biedniejsza siostra wygrywa w lotka sporą sumę i oznajmia, ze nie potrzebuje juz pomocy.Od czasu do czasu kupuje jakis prezent i uważa sprawe za załatwioną. Siostra- altruistka, ktora była osobą majetną popadła w tarapaty. Interes splajtował, oszczędności sie skonczyły i sama stała sie uboga. Druga jak wspomniałam wiedząc o kłopotach bliskiej jej osoby ogranicza sie do prezentów...z okazji.
To tylko dwa przykłady na szkodliwośc bezwarunkowego altruizmu.
Znów pytanie: czy warto było tak się poswięcac?

Dodam, ze te pytania zrodziły się po wysłuchaniu wywiadu w TV prof. psychologi społecznej w którym zarzucił społeczeństwu brak altruizmu, lub tylko jego szczątkowe formy.Dowodził w nim, że obywatelom lżej by sie zyło w kryzysie, gdyby stac ich było na poświęcenia.
Z poczatku przyznałam rację. Jednak gdy się zastanowiłam, uznałam to za manipulację i pranie mózgów.
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-03-28 08:15
W podanych przykładach sądzę że nie chodziło o altruizm a właściwie nie można tego tak nazwać. Bardziej mi to pasuje do miłości braterskiej tu siostrzanej. Może bardziej nawet do poświęcenia się dla rodziny.
W pierwszym przykładzie można sobie wyobrazić odczucia drugiej strony. Gdy widzą swoją bezsilność. Pozostała im tylko wiara, może wiara w cuda.
Natomiast w drugim dla mnie to zwykła chytrość i brak wdzięczności czyli niewdzięczność.
Alrtuizm z założenia zakłada poświęcenie własnych zasobów w celu przysporzenia korzyści czemuś,  komuś mimo ponoszenie kosztów własnych materialnych czy też moralnych.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-03-28 09:00
Jeżeli komuś w jakikolwiek sposób pomagam, to nie oczekuję, że ta osoba będzie mi do śmierci dziękowała. Jeśli już się zdecyduję, to pomagam bezinteresownie.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-03-28 09:38
odnośnie altruizmu to wystarczy poczytać felietony niejakiego Aleksandra Głowackiego vel Bolesława Prusa jak to szanowne panie kupowały kosztowne toalety na charytatywne bale w resursie a potem sypały groszem wartym 5% wartości sukni
owszem lubię pomagać i dawać coś komuś dla własnej satysfakcji (to podnosi EGO) ale kilka razy pomogłam lub dałam i usłyszałam że za mało, troszkę mnie to wkurzyło, bo co mam dać wszystko komuś potzrbującemy żeby jemu było lepiej a mnie źle- chyba nie tędy droga
pomódz można ale nie dać wszystko
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-03-28 09:54

> lżej by sie zyło w kryzysie, gdyby stac ich było na poświęcenia.
> Z poczatku przyznałam rację. Jednak gdy się zastanowiłam, uznałam to za manipulację i pranie mózgów.


No właśnie, bo cóż my wszyscy robimy, jeśli nie poświęcamy się w czasach kryzysu? Przeciętny Polak  zaciska pasa (ma zaciskany odgórnie) i siedzi cicho, bo kryzys, bo z próżnego i Salomon nie naleje itp..
Są tymczasem tacy, którzy się na nic nie oglądają i ciągną z kiesy ile się da.

A o samym altruzmie....w czystej formie nie istnieje. Zawsze mamy jakieś korzyści, nawet te psychiczne tylko, bo dawanie czegoś, pomaganie sprawia przyjemność nam samym. Więc osiągamy jakąś tam 'korzyść' podbudowujemy w jakis sposób swoje ego. Czujemy się z tym dobrze. :-) jest więc korzyść? Jest.:-)
Nadrzędny - Autor bonafides Dodany 2013-03-28 11:35

> lżej by sie zyło w kryzysie, gdyby stac ich było na poświęcenia.


Mówił to ekspert z tytułem profesorskim.Ogólnie odebrałam to jako niemotę narodu, który nie potrafi sie dzielic.Krótko ujmując: my sami jestesmy sobie winni, że cieżko nam w kryzysie!

Rozmowę przeprowadziła niezastapiona Monika Olejnik w TVN24 na pierwszym kadrze pokazując buty za kilka tys.
Jesli zastosowac doktrynę religijną, to przez całą wiecznośc będe smazyc sie w piekle. Tak wyglada rzetelnosc dziennikarska.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-03-28 12:12
no tak a dziennikarze tacy biedni i mało zarabiają a co my mamy powiedzieć jak stać nas tylko na buty z wyprzedaży w super markecie które po tygodniu noszenia rozklejają się
Nadrzędny - Autor bonafides Dodany 2013-03-28 12:24
Politycy i dziennikarze nie zajmują się tak przyziemnymi sprawami jak tanie buty, najtańsze jedzenie itp.Oni do wyższych celów stworzeni.
Trollu....niestety temat rozklejonych butów , to dla nich afront.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-03-28 21:06
tak to jest tylko wygodne jeżeli chcą pozyskać wyborców i twierdzą że ludziom dzieje się bieda, ale jak dojdą do żłoba to szybko zapominają
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-04-04 07:45 Zmieniony 2013-04-04 07:51
Szukam   l a s k i.   Zagineła w czasie snu.wieczorem jeszcze była ,pełna werwy i uśmiechu, a o poranku ... Laska jest zazwyczaj serdeczna i bardzo pomocna, teraz zaginęła. Gdzie się zwrócić aby wróciła aby się odnalazła?
Wpisz chciaż jeden wpis a przyczynisz się do szczęśliwego odnalezienia a Twoja dobroć zostanie nagrodzona  radością osobistą i spokojem wewnętrznym.
Z góry dziękuję za pomoc i Waszą dobroć.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-04-04 08:58
to masz pecha 5 i 0,5
moja kula rezyduje w przedpokoju i ma się dobrze
ale powodzenia w szukaniu

może wturlała się pod łóżko ?

:-) :-) :-)
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-04-04 08:59
WALDUŚ JUŻ JESTEM!:-)))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-04-04 09:05
::-) Staruszko, ale Walduś opisuje laskę tak:  "Laska jest zazwyczaj serdeczna i bardzo pomocna".:-)))))))
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-04-04 09:09
NO TO MNIE OPISUJE NIE ZAUWAŻYŁAŚ????:-))))))))))))))))))))))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-04-04 09:13
Aaaa...fakt, bo wyżej pisze, że "wieczorem jeszcze była ,pełna werwy i uśmiechu". Teraz nie mam wątpliwości.:-)))))  Ale po TAKIEJ nocce gdzieś się mu zawieruszyłaś???????? ;-D
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-04-04 09:15
CIIII KĄPIE SIĘ W JEGO WANNIE A ON WCIAZ LEZY NIEŻYW PRAWIE.:-))))))))))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-04-04 09:20
A to melepeta jakiś! :-)))) Taki słabiutki zawodnik???????
Nadrzędny Autor Staruszka123 Dodany 2013-04-04 09:22
WYPASIONY NA RZEZUSZE I MLECZU TO SKAD MA SIŁY BRAC A MOWIŁAM JEDZ SŁONINE ALE NIEEE!:-)))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-04-04 09:03
Piszesz bardzo dwuznacznie. laska mogła wyjść po zakupy, a Ty rozpaczasz? ;-)))

Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-04-04 09:04
ALBO OD NIEGO UCIEKŁA.:-)))
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2013-04-04 09:05
Nagrabił sobie pewnie.:-)
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-04-04 09:23
Z wrażenia mnie zatkało i nie mogę wydobyć z siebie słowa. Wasza wyobraźnia zasługuje na uznanie ;-)

Ale nie zapominajcie że ja czytam
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-04-04 10:26
to STARUSZKA jakiś Hi-Man ?
lata na zakupy, daje wsparcie i ... ???

:-)
Nadrzędny - Autor Valkiria Dodany 2013-04-24 16:12
Szczerze Wszystkim dziękuję i Kazdemu z osobna za postawe wczorajszo-dzisiejszą.:-)Zobaczymy co z tego pospolitego ruszenia wyjdzie,ale jedno jest pewne.Jednostka moze osiągnąć cele na miare swoich możliwości,grupa moze zrealizowac o wiele więcej,wspólnie można uzdrowic każdą sytuacje i ugasić każdy pożar.DZIĘKUJĘ.:-)))
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-04-24 19:39
Valkirio, myślę że większość z nas jest Ci wdzięczna za inicjatywę.
Ja, w każdym razie we własnym imieniu DZIĘKUJĘ.
Pozdrawiam, a że wiem że jesteś zapalonym kibicem - życzę wielu wrażeń podczas meczu. :-)
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-04-25 21:10
Wrażeń chyba nie brakowało ?;-)
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-04-29 01:26
Tu zaprotestuje i amalian pewnie też, ja mogę patrzyć godzinami ;-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-04-29 09:14
Ja jednak nie umiem patrzeć godzinami na "coś co jest na niewłaściwym miejscu" - i pokazuje paluszkiem Dlatego mnie boli ;(( .Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-04-29 09:47
Dokończe swoją myśl -

> mogę godzinami patrzeć


-jak kobieta pracuje .
I nie chodziło mi o pracę ale o kobietę :-)  co teraz amalian powiesz po  sprecyzowaniu wypowiedzi?
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-04-29 10:12
Nie cierpię patrzeć "jak ona sprząta " . Ja mam swoje dochodzenie do porządków i wydaje mi się, że Ona robi to w porządku, który nie jest "moim"porządkiem i wolę kontemplować ;-))).  . Oczywiście nie mam racji i patrząc na efekt finalny wiem, że się myliłem, ale ... Nie umiem się 'przeinaczyć" . Ten typ tak ma . Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-05-06 09:15
Szczerze Wam powiem w Szczerości, że rozleniwiliście się jak leniuchy po długim weekendzie. :-) :-)
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-05-06 09:46
Wszyscy potrzebowali odpoczynku po pracowitym  i szczególnie długim zimnym początku roku. Ciepła nigdy za wiele :-)
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-05-06 10:23
MAM PRACOWITY BARDZO OKRES WIEC NIEOBECNOSC CHYBA USPRAWIEDLIWIONA?;-)
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2013-05-06 10:59
Nadrobisz po okresie. ;-) :-))))
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-05-06 11:30
Usprawiedliwić można wszystko, tylko czy da się nadrobić ? Tego się nie da ocenić ;-) ani komisyjnie zbadać.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-05-06 11:39
Nie wiem jak to jest po okresie ;-)))) ale ja wiem , że dzisiaj leniuchować mi było nie dane . Poleżałem tylko do dziesiątej ;-)))) . Telefony, TELEFONY TELEFONY i nie mogłem nabrać sił :-) . Już znikam naprawdę ....i pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-05-06 12:09
Może masz dzisiaj urodziny??? :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-05-06 12:44
Nie to nie ta okazja, ale....pewnie bym się nie obraził widząc miły prezent w ręku żony . Nie tylko:przynieś, podaj, pozamiataj (żartuję) . My meni wszystkich krajów musimy połączyć się bo jak nie to grozi nam SEKSMISJA  i  zyć będziemy w kopalniach ;-))) -żartowałem . Pozdrsawiam :-).
Nadrzędny - Autor Valkiria Dodany 2013-05-07 09:48
Amalian,nie narzekaj,koniec końców to jest jakas misja,niechby i Seksmisja,do jakiejs misji sie nadajecie.:-)))
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-05-09 09:58
AMUŚ TY NIE O SEKSMISJI TYLKO NAPISZ CO GOTUJESZ MOZE CHŁODNIK?
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-05-09 10:59
W tym roku jeszcze nie, ale ...Dzisiaj bulgocze kapuśniak na wędzonce :-).
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-05-09 14:25
Wczoraj jadłem chłodnik. Co prawda nie przyłożyłem do jego powstania ręki,  tylko łyżkę do zjedzenia. Chyba jeszcze za wcześnie na chłodnik, ale zjadłem z chłodną kalkulacją. Drugie danie też jakoś mnie nie zachwyciło, albo jak niektórzy mówią -;-) nie powaliło na kolana .
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-05-12 23:06
W ramach szczerości się zastanawiam, skąd ostatnio tyle jednostronnej powagi na forum,
a gdzie dla równowagi żarty i śmiechy się podziały?
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-05-13 10:44
Dzisiaj akurat taka pogoda ,że pewnie nikomu nie do śmiechu i żartów. Jednak aby patrzeć jak zawita lato w pełni.Lato z jego wszystkimi urokami ,owocami i warzywami.Ja czekam na truskawki.Wtedy i nam będzie weselej,troski i problemy będą bolały jakby mniej.Zresztą jak jak się martwić jeżeli za oknem będzie cieplutko i słonecznie.Jeżeli jeszcze komuś uda się wyjechać na jakiś urlopik to do pełni szczęścia nic więcej nie potrzeba.Ja marzę o ulubionej hiszpanii.Niestety w tym roku poza zasięgiem jakiekolwiek wyjazdy.Jednak wciąż hołduję maksymie : jest źle po to aby mogło być lepiej.Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-05-13 11:00
Wiśta wio- łatwo powiedzieć ;-) . Ale ma być lepiej, końcem tygodnia temperatury będą gorętsze to i gorąco będzie na forum . Tadeusz już będzie po kanikułach i pewnie podzieli się wrażeniami . Ciekawi mnie jak się dogadywał z tubylcami . Wiem, wiem Polak, Węgier dwa bratanki, ale do tej gadki trzeba mieć mocną głowę . Tadek, pewnie ją ma, ale to nudzi ;-) . Pozdrawiam :-) . Jak pogoda w Krakowie ???
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2013-05-13 11:32
A MOZE LUDZISKA WOLĄ SIE WADZIC NIZ PISAC NORMALNIE?JAKIE TŁUMY BYŁY GDY REA OD NAJGORSZYCH WYZYWAŁA LUB STARUSZKA PO KĄTACH USTAWIAŁA A TERAZ 5 POSTOW NA DZIEN.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-05-13 11:40
Pewnie te tłumy stoją w kolejce do ogrodu zoologicznego, by podziwiać agresję za kratami . Ciekawe, czy więzienia również można zwiedzać ?Pozdrawiam :-).
Nadrzędny Autor Staruszka123 Dodany 2013-05-13 11:44
PEWNIE W NIEKTORYCH WIEZIENIACH ZYCIE JEST DOSTATNIEJSZE NIZ NA WOLNOSCI LUB W SZPITALU.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Szczerość (Strona 9) (150394 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 10 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill