www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 123) (2401376 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2015-11-22 20:21
:-))))))))))))
Nadrzędny Autor estera9 Dodany 2015-12-15 14:53
Mnóstwo ciekawych porad o charakterze zdrowotnym można znaleźć na stronie pomiar-glukozy-we-krwi  Mnóstwo praktycznych wskazówek i porad.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-22 20:43
Zapomnieli dodać, że CHŁOPAK to jest pełna wersja oprogramowania, ale DEMO
Po upływie okresu testowego przechodzi w tryb OGRANICZONY gdzie nie działają podstawowe funkcje oprogramowania - należy uiscić opłatę, aby mieć pełną funkcjonalność.
Opłata jest zależna od wersji.
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2015-11-22 21:41
Wiedziałem, że dodasz swoje opinie wszak jesteś Fachowcem.
A poza tym, ten przytoczony tekst pochodzi z bardzo dawnych lat, dlatego nawet drobne problemy powodowały zawieszanie się SYSTEMU :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-22 21:43
Teraz młodzi po prostu wymieniają "zawieszający się" sprzęt na NOWSZY MODEL :-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-22 22:07 Zmieniony 2015-11-22 22:10
Tak to prawda - po co naprawiać, lepiej wymienić :D
Teraz się bierze wersję TRIAL i jak mija okres Demo wymieniamy na kolejny TRIAL :D

I nie nazywaj mnie fachowcem bo wszystko to co tu piszę to jest wyczytane ze strony komputronik'a - dodam, że to storna sklepu intenretowego :D
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-23 11:29

>nie nazywaj mnie fachowcem bo wszystko to co tu piszę to jest wyczytane ze strony komputronik'a


Znając Twoje poczucie humoru i otwarty stosunek do życia jestem przekonany, że komentarz trolla o wiedzy z Komputronika nie zakłócił Twoje dobrego samopoczucia. Nie warto nawet czytać jego nocnych "przemyśleń" :-)

A tak na poważnie, to trochę zaniepokoił mnie Twój komentarz nt. Windows10. Że trzeba już pomyśleć o instalacji, no i co najważniejsze "wieszczysz" utratę kontaktu z Bankowością Internetową a to byłby dla mnie poważny problem.
Więc jak? Instalować?
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-23 11:48
O ile pamiętam posiadasz Windows 7 - możesz być spokojny.
Do 2020 jest wsparcie :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-23 12:31
UUFFFFFFFFFFFFF!
Dzięki.
Uspokoiłeś mnie :-)
Mogę spokojnie iść na zakupy i płacić kartą a czekają mnie w tym tygodniu spooooore wydatki :-)
Ktoś tu napisał o możliwych problemach ale chyba chodziło o XP!
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-23 13:16
Tak - chodzi o XP bo jego wsparcie wygasło w kwietniu zeszłego roku i coraz więcej producentów oprogramowania nie bierze pod uwagę XP. Jeszcze nie, ale dojdzie do tego, że przeglądarki na XP nie będą się aktualizować - np. Internet Explorer ostatnia wersja na XP to 8ka. Dojdzie do tego brak aktualizacji dla Flash Player'a, choć to najmniejszy problem bo powoli zaczyna opanowywać "rynek" HTML5 i już są dodatki do nowych przeglądarek i można się przełączać między Flsach Player'em, a HTML5.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2015-11-23 15:38 Zmieniony 2015-11-23 15:40
A co tam - i ja sobie pozwolę na pytanie do Pana serwisanta. :-)

Załóżmy, że:

- chciałabym w najbliższej przyszłości odświeżyć sobie komputer do pracy (desktop). Specyfikacji nie podaję, bo to już staroć zupełny.
- budżet ~2500 do 3000 złotych (maksymalnie).
- chcę kupić samą jednostkę centralną: monitor i system operacyjny mam.
- zależy mi na tym, żeby na komputerze można było skonfigurować RAID 1 (do zabezpieczenia pracy). Czyli dwa dyski twarde. Nie wiem, czy warto inwestować w SSD.
- zasadniczo ma być do pracy biurowej, ale dla zabawy czasem sobie w coś gram, a do tego chciałabym móc w miarę bezboleśnie edytować pliki wideo
- interesują mnie wyłącznie procesory AMD (bo Intel instaluje w swoich sprzętowy DRM)

Mógłbyś podpowiedzieć, jakie części mają aktualnie rozsądny stosunek jakości do ceny / gdzie warto poszukać informacji o dobrych zestawieniach? Dawno wypadłam z obiegu w kwestiach sprzętowych.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-24 18:06 Zmieniony 2015-11-24 18:09
Nie wiem dlaczego się uparłaś na AMD skoro montują to samo co Intel tylko pod inną nazwą Platform Security Processor

Polecany zestaw:

* Procesor:
AMD FX-8320, X8, socket AM3+, 64bit, 3,5GHz, 125W, cache 16MB, BOX (FD8320FRHKBOX) cena - 649 zł.

* Płyta główna:
MSI 970A Krait Edition, AMD 970, 4xDDR3 (7693-050R) cena 398 zł.

* Chłodzenie CPU:
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 cena 135 zł.

* Zasilacz:
Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU) cena 239 zł.

* RAM:
Crucial Ballistix Sport DDR3 8GB/1600 CL9 (BLS8G3D1609DS1S00) cena 175 zł.

* Obudowa:
SilentiumPC Gladius M20 Pure Black (SPC125) cena 121 zł

* Dysk:
Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) cena 209 zł. x2

Dysk SSD:
Crucial BX100 250GB SATA3 (CT250BX100SSD1) cena 365 zł./tt]

* Karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 750Ti, 2 GB GDDR5, 128 Bit, 2XHDMI, 2XDVI, BOX (GV-N75TOC2-2GI) cena 519 zł.

Nie jestem sprzętowcem więc się nieco wspomogłem znajomym.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-26 14:28
Gollum! Potrzebna szybka pomoc!
Po włączeniu komputera pojawił się komunikat o możliwości instalacji win10, kliknąłem "Później" (lub coś w tym rodzaju) i przeszedłem do normalnego działania.
Teraz, kiedy zamykam kolejne okno to pojawiło się to co było na początku ale już w końcowej fazie i wygląda tak:
Windows Update
i logo win10 z komentarzem: Pobieranie systemu Windows 10
Czy mam kontynuować, czy przerwać?
Pojawiło się też drugie okno:
"Świetnie, rozpoczynamy uaktualnienie"
I co? Dokończyć i zainstalować czy anulować? A jeśli anuluję to czy później będę mógł wrócić do instalacji?
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-26 15:49 Zmieniony 2015-11-26 16:00
Kontynuując masz zapenioną dożywotnią licencję na ten system dla tegow wybranego komputera.
Jest to plus - MS ewidentnie dąży do ujednolicenia systemu - czyli wszyscy na tym samym Win10.
Możesz kontynuować, ale zanim to klkniesz skopiuj sobie wszystkie istotne dane z partycji systemowej - tej na której jest zaisntlaowany aktualnie wnodows - łącznie z tym co masz na pulpicie i w "Moje dokumenty" - tak na wszelki wypadek bo niby nie powinno nic zniknąć, ale różnie to bywa.
Jak już skopiujesz kliknij kontynuuj.
Spokojnie - system jest całkowicie darmowy.

No i o ile pamiętam to po kliknięciu "Kontynuuj" rozpocznie się sprawdzanie sytemu - jeśli znajdzie jakeś niezgodne oprogramowanie poprosi o odinstalowanie - będzie przycisk "Odisntaluj i kontynuuj" - klikasz i potem się pojawią dwa przyciski - "Zainstaluj teraz" lub "Odłóż na później" - klikając "Odłóż na później" będizesz mógł wybrać datę i godzinę kiedy chcesz, aby rozpoczęla się instlacja Windows 10.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-26 16:11
OK!
Wielkie dzięki :-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-26 16:33
Pobierz jeszcze narzędzie:
MediaCreationTool
Na stronie klikasz przycisk "Pobierz narzędzie"
Po pobraniu uruchom i będa tam opcja wyboeru:
* Uaktualnij ten komputer teraz
* Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera
Wybierz opcję "Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera" - potem zaznacz "Obraz iso" lub "USB" i kontynuj - program pobierze ponownie sytem Windows 10 i jak zakończy to w zależności co wybrałeś utworzy na USB lub DVD instalację Win10 - w razie konieczności ponownej instalacji 10ki będziesz miał gotową instalkę - podczas instalacji nie będziesz musiał podawać żadnego numeru.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-11-26 17:16
Dla Ciebie to wszystko takie proste :-)
Ale spróbuję, z tym że nie wiem co się tam dzieje bo "uśpiłem" Peceta a po obiedzie działam ze smartfona.
Czy uśpienie przerwało proces instalacyjny?
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2015-11-26 17:32
Uśpienie powinno wsztrzymać - zresztą jeśli nie kliknąłeś kontynuuj to nie powinna rozpocząć się instalacja zwłaszcza, że jak pisałem po kliknięciu kontynuuj kreator rozpocznie sprawdzanie sprzętu i oprogramowania w celu weryfikacji/zgodności.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2015-11-27 15:25 Zmieniony 2015-11-27 15:27

> Nie wiem dlaczego się uparłaś na AMD skoro montują to samo co Intel tylko pod inną nazwą Platform Security Processor


Szlag.

Za rozpiskę dziękuję. Będę miała od czego zacząć analizę. :-) Znajomemu też podziękuj.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-27 18:46
Za tą samą cenę o wiele lepszy Intel. Nowszy i wydajniejszy.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2015-11-27 21:36
A konkretny model?

Bo przyczyna wyboru AMD była taka, że zakładałam że wewnątrzsprzętowy DRM wstawia tylko Intel, a przyznam, że póki mam wybór wolę nawet przepłacić za to, żeby mój sprzęt nie zachowywał się w ten sposób bez mojej wiedzy i kontroli. Skoro wstawiają go obie firmy, rozróżnienie nie istnieje.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-30 00:15
Nowy zestaw uwzględniający nowe ceny.
Zestaw już na DDR 4 :-) z zasilaczem tytanem :-)

* Procesor:
Intel Core i5-6500 Skylake, socket 1151, 64bit, 3.6GHz, 65W, cache 6MB, BOX (BX80662I56500) cena 915 zł.

* Płyta główna:
MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH) cena 319 zł.

* Zasilacz:
Antec VP 500 - 500W cena 165 zł.

* RAM:
Kingston HyperX FURY 8GB DDR4 2133MHz CL14 (HX421C14FB/8) cean 219 zł.

* Obudowa:
SilentiumPC Gladius M20 Pure Black (SPC125) cena 124 zł.

* Dysk:
Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) x2 cena 418 zł.

* Karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 750Ti, 2 GB GDDR5, 128 Bit, 2XHDMI, 2XDVI, BOX (GV-N75TOC2-2GI) cena 519 zł.

* Dysk SSD:
Samsung 850 EVO 250GB SATA3 (MZ-75E250B/EU) cena 345 zł.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-11-30 09:10
Po przeczytaniu powyższej specyfikacji mam pytanie:
Czy nie lepiej zamiast dwóch różnych dysków zamontować jeden SSD o większej pojemności?
Czy nie będzie lepszy stosunek jakości do ceny ?
                                                            Waldi.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-11-30 09:51
Dysk SSD jest na system (250GB)
Pozostałe dyski pracowac mają w RAIDzie - za 420 zł jest 2TB w przypadku SSD 500GB (SSD) to koszt ok 700 zł czyli za 2TB wyszłoby 2800 - prawie cena całego zestawu.
Poza tym jeśli chodzi o dyski na które się sporo zapisuje (i często) dużo lepszym rozwiązaniem są dyski magnetyczne - dyski SSD (jest to pamięć flash) mają ograniczoną ilość zapisu komórek - przy osiągnięciu limitu zapisu komórka staje się "martwa" - im więcej takich "umarlaków" tym większy spadek wydajności dysku.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-12-05 12:43
Dzięki :-) A to się czegoś nowego dowiedziałem. Co prawda zajrzałem tu z opóźnieniem ale na wiedzę zawsze jest czas.
                                                                  Waldi.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2015-12-05 23:26
Trochę mnie tu nie było, więc z opóźnieniem, ale dziękuję za odpowiedź. :-)
Nadrzędny Autor Aneta90 Dodany 2015-12-07 08:25
Dlaczego ktos wyzej sie dziwi, ze sprzetu raczej sie nie naprawia a wymienia na nowy. Wg mnie wszystko zalezy od tego co to za sprzet i czy naprawa jest oplacalna. Sama ostatnio wymienilam ternometr pamietajacy czasy gierka (ze tez sie nie stłukł) na bezdotykowy termometr non contact marki geratherm. Mam nadzieję, ze wytrzym kolejną dekadę, gdyż na pudełku naet jest napisane, że te termometry są używane przez lekarzy i pielęgniarki w szpitalach ;-) A i do tego w gratisie dostalam termofor pingwinka ;-) I gdzie tu się opłaca "naprawę" sprzętu?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-02-04 12:29
Jak u Was są rozwiązane sprawy opłat za wodę? U mnie opłata jest za odczyt na domowym liczniku plus ubytki wody na całym bloku, oczywiście podzielone na wszystkich lokatorów. I właśnie o ten podział chodzi. Jeśli w mieszkaniu zużyto 70m wody to i ubytków dolicza się 70, jeśli 20m to 20. Różnica jest tylko w cenie tzn woda faktycznie zużyta 12 zł, a doliczona 1,90 za metr. W tym miesiącu musiałam dopłacić ok 150 zł mimo, iż z mojego licznika domowego wynika , że mam nadpłatę. Jak to wygląda u Was?
Nadrzędny - Autor kises Dodany 2016-02-06 11:39
[usunięte]
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2016-02-06 13:37

>Dla mnie problemem jest mycie zębów


Wnioskuję, że co najmniej chodzisz już do szkoły (umiesz pisać) więc jeśli do tej pory mycie zębów jest dla Ciebie problemem to potrzebujesz pilnej pomocy specjalisty ale nie dentysty :-)
Gollum ocenił Twój post trafnie choć może zbyt dosadnie ale .......
Zamieść jeszcze kilka spamów a będzie więcej takich komentarzy.
Bujaj się spamerze!
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-02-12 18:36
Masz już Windowsa 10 ?Jak mocno śledzi nas Windows 10 po wyłączeniu wszelkich możliwych opcji?
http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Jak-mocno-sledzi-nas-Windows-10-po-wylaczeniu-wszelkich-mozliwych-opcji,wid,18157561,wiadomosc.html?ticaid=116783&_ticrsn=5
Golum z pewnościa tak , Wszystkich tu tak "szczególnie" zachęcał ;-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-12 19:49 Zmieniony 2016-02-12 19:51
Tak i nadal będę zachęcał.
Chcesz być nanonimowy - odłącz się od sieci, wyłącz telefon komórkowy i nie właczaj TV - w ogóle nie wpinaj do gniazdka - TV aktualnie również zbierają informacje o podłączanych urządzeniach i danych na tych urządzeniach oraz o oglądanych programach oraz czasie spędzonym przed TV jak również (jeśli jest interntet) o odwiedzanych stronach.

Zdajesz sobie sprawę ile informacji zbiera o użytkownikach Google - na pewno nie bo gdybyś wiedział to nie pierdoliłbyś takich głupot.

Micorosoft od dawna zbiera informacje o użytkownikach systemów (również XP), aktualnie mają większe możliwości, pozwalają na to odpowiednie aplikacje jak również sam internet - jego dosteność i prędkość.
Systemy Windos7 i 8/8.1 również nas szpiegują i to coraz bardziej:
http://www.download.net.pl/microsoft-zaczyna-sledzic-windows-7-i-8-jak-zablokowac-sledzace-aktualizacje/n/7297/

http://www.download.net.pl/microsoft-zaczyna-sledzic-windows-7-i-8-jak-zablokowac-sledzace-aktualizacje/n/7297/

Całe to szpiegowanie jak to określają ludzie tego pokroju to nie jest zamach na nasze dane i naszą prywatność - to ma m.in. na celu zwiększenie bezpieczeństwa na Świecie - chodzi w tym m.in. o wczesne wykrywanie zamachowców - jakoś się musza komunikować, gdzieś muszą zbierać dane. Oczywiście nie tylko, ale jest to jeden z celów takiego działania.

Jak zwykle - chcesz zabłysnąć tylko wciąż ci wiedzy brakuje.
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2016-02-13 11:48

> Tak i nadal będę zachęcał


To ty jesteś mniej rozumny niż "reklamodawcy" którzy tu piszą a są obrażani przez Ciebie w niewybredny sposób- bo oni coś z tego mają? :-)

> i nie właczaj TV - w ogóle nie wpinaj do gniazdka - TV aktualnie również zbierają informacje o podłączanych urządzeniach i danych na tych urządzeniach oraz o oglądanych programach oraz czasie spędzonym przed TV jak również (jeśli jest interntet) o odwiedzanych stronach.


Na ten temat (pewnie nie z tego powodu) znawcą jest Iota. Ona nawet nie kupiła telewizora. Ja niestety nie jestem tak zmotywowany jak Ona i oglądam sobie TV kiedy tylko mam czas i ochotę.

> i nie właczaj TV - w ogóle nie wpinaj do gniazdka - TV aktualnie również zbierają informacje o podłączanych urządzeniach i danych na tych urządzeniach oraz o oglądanych programach oraz czasie spędzonym przed TV jak również (jeśli jest interntet) o odwiedzanych stronach.
> Jak zwykle - chcesz zabłysnąć tylko wciąż ci wiedzy brakuje.


Jak zwykle ty,  nie potrafisz rozmawiać tylko obrażać innych rozmówców. Twój wpis jedynie cieszy TadeuszaP , bo on też tylko pisze posty obrażając innych. ale zgodnie z twoim cytowanym powiedzeniem "kto z kim...." Takie same wredne charakterki :-)

>  Całe to szpiegowanie jak to określają ludzie tego pokroju to nie jest zamach na nasze dane i naszą prywatność - to ma m.in. na celu zwiększenie bezpieczeństwa na Świecie -


Ależ ja nigdy nic innego nie mówiłem. Mój wpis jak i twój potwierdza istniejący fakt.!!!  Od czasu powstania możliwości pisania w necie tak było i będzie. Wszystko zależy od tego kto i w jakim celu oraz jak  wykorzysta zdobytą w ten sposób wiedzę.
I nie miało znaczenia czy korzystasz z windy3 czy 10.
Gollum włącz myślenie. Nigdy nie podważam nikogo wiedzy a jedynie mam uwagi do sposobu wypowiedzi.
Więcej empatii człowieku!!
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-16 12:51
Tablet - android, nie można oglądać sportu na żywo, bo wyświetla się komunikat, że brak wtyczki. O co chodzi?
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-03-16 13:39
Albo silverlight, albo Flash Player ewentualnie HTML 5 bo coraz wiecej stron korzysta z HTML5 (np. YouTube) i trzeba takową doinstlować lub zmienić przeglądarkę.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-16 18:22
you tube działa normalnie.
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-03-16 18:41
Rozumiem.
Nie ma w komunikacie o jaką wtyczke chodzi?
Być może właśnie chodzi o wtyczke Silverlight.
Nie wiem tez jakiej przeglądarki używacie do tego celu - być może trzeba podinstalować inną google chrome, firefox - z androidem mam mało do czynienia - unikam jak ognia :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-16 19:38
Jak wchodzisz w gogle chrome, mecze na zywo, klikasz w stację , która nadaje, to ukazuje się komunikat, że brak wtyczki i nie można odtworzyć meczu na żywo.

Ja mam laptopa i nie mam takich problemów. :-)))))
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-03-16 19:49
Na laptopie stoi windows :-)
Z wtyczkami w androidzie bywają problemy.
Czy tak byo od początku czy tak się stało teraz?
Spróbuj wejść na www.telewizjada.net - tam jest sporo kanałów TV (za free) - również kanały sportowe i może tu bedzie można oglądać mecze. Jest tu Eurosport, Eurosport 2, Canal+ sport, Canal+ sport 2, E sport, nsport, orange sport, Polsat sport, Polsat sport extra, TVP sport
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-16 19:54
To nie moje więc najpierw pytam właściciela, a później Tobie odpowiada.  Z tego co wiem, to żeby wejść w jakąkolwiek tv, to trzeba mieć  wtyczkę (?).
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-03-16 20:18
dlatego trzeba sprawdzić.
Wtyczki są różne i różne wtyczki są wymagane na różnych stronach :-) - sprawdzenie nie kosztuje.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-16 20:29
Ok. Myślałam, że to będzie prostsza sprawa do wyjaśnienia. Dzięki za porady. :-)))))))
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-03-16 20:45
Niech pobierze to:
https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.mgeek.TunnyBrowser&hl=pl
Wejść w ustawienia i tam Flash Player ustawić na "Zawsze właczone"
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-03-16 20:48
Ok. Dzięki. :-))))))))
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-04-02 16:21
W odpowiedzi na ten post (źródło):

> Co można by doradzić tzw. samoukom? Wiele osób otrzymuje taka możliwość korzystania z netu, z komputera ale nie są w stanie wykorzystać tych możliwości.


Krótko – pytanie jest zbyt ogólne, nie potrafię nic doradzić osobie, o której potrzebach (i sposobie uczenia się) nic nie wiem. To tak, jakby powiedzieć „chcę gdzieś pojechać” - ale gdzie? Mogę tylko zasugerować poszukiwanie filmików szkoleniowych na YouTube.

Dłuższe wyjaśnienie:
Ludzie uczą się bardzo rożnie. Nawet jak się uczą sami. Jedni lubią uczyć się z książek, inni wolą od ludzi. Jedni potrafią opisać dokładnie problem (więc mogą się uczyć przez Internet bez większych problemów, bo np. opiszą występujący błąd), a inni powiedzą „tu mi takie wyskoczyło, nie wiem co to jest”.

Pierwsza sprawa: JAK uczy się ta osoba? Bo może powinna dostać książki dla początkujących. A może warto znaleźć znajomego, który poprowadziłby „korepetycje z komputera” za jakąś równoważną przysługę (np. za mnóstwo dobrych obiadów :-)). Może kursy internetowe, a może właśnie jednak koniecznie takie, gdzie ludzie się nawzajem widzą.

Po drugie, z komputera można korzystać na tysiące sposobów. Więc należałoby wstępnie określić, czego ta osoba chce się nauczyć, mniej więcej. Jeśli uda się znaleźć nauczyciela, to oczywiście można mu powiedzieć: „Słuchaj, pomóż mi się nauczyć tego, co Twoim zdaniem mi się przyda”. I ktoś, kto ma duże doświadczenie w nauczaniu powinien mniej więcej wiedzieć, o co chodzi. Ale już np. „Kuzyn Tomek” niekoniecznie.

Uczenie się samemu tak, że nie wiem CZEGO potrzebuję/chcę się nauczyć i nie wiem JAK jest najtrudniejszą możliwą drogą. Możliwą, ale najtrudniejszą.

Stosunkowo dużo ludzi skutecznie uczy się teraz z filmików wideo. Można poszukać na YouTube samouczków. Wpisać np. „komputer dla początkujących” i zobaczyć, czy wyjdzie coś fajnego. Ale są osoby, którym potrzebny jest drugi człowiek (bo np. jak im za pierwszym razem nie wychodzi, to się spinają i jest od razu „Nie wiem, czemu to nie działa!” – człowiek może wtedy pomóc. W takim przypadku w dużym mieście można poszukać kursów z obsługi komputera (wiem, że bywają). W mniejszym niestety pozostaje oparcie się na przysługach sąsiedzkich.
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-04-02 17:34
Dzięki za poruszenie tematu. Ja opiszę przypadek starszej pani. Ona by chciała tak jak ja wyszukać wszystko, sprawdzić rozkłady jazdy, obejrzeć  zdjęcia z kimś pogadać, dowiedzieć się czy jest kościół tam gdzie pojedzie itp ale......ale jest na etapie.......... gdy tu
nacisnę to się włączy i co dalej ;-) i gdzie jest pilot aby zmienić kanał :-)))
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-04-02 19:57
W takim przypadku, nie znając tej pani, strzelałabym w taką opcję, że ktoś mógłby jej te konkretnie rzeczy pokazać, bez paprania się w większą teorię (czyli: rozkład jazdy autobusów sprawdza się tak i tak, bez tłumaczenia czemu). Pozwolić jej to ćwiczyć, ile razy zechce. Jeśli chce, niech sobie nawet notatki robi ("mam wpisać w tym miejscu taki i taki adres"). A potem, jeśli jej się to spodoba (nie musi), może sobie te umiejętności rozwijać szerzej. Powoli robić po jednej małej rzeczy, aż jej się wszystkie najważniejsze umiejętności utrwalą.

Znalezienie osoby, która ma czas i cierpliwość, żeby z taką starszą panią posiedzieć, to pewne wyzwanie. Znalezienie materiałów do tych pojedynczych kwestii wydaje mi się jednak prawie niemożliwe.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-02 18:55
Najlepszym sposobem jest zasada prób i błędów. komp. nic się nie stanie. Wiadomo, że zmiany w oprogramowaniu to już wyższa szkoła jazdy i trzeba znajomego informatyka :-)
Starsi ludzie jak już załapią to są nie do przebicia ;-)
Nadrzędny - Autor Arleta11 Dodany 2016-04-03 14:11
Ja znam starsze osoby które bardzo szybko pojmują i nie trzeba do nich za dużo cierpliwości 
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-04-04 13:26
Ja znam młodsze osoby które bardzo wolno pojmują i  trzeba do nich dużo cierpliwości ;-)
a najbardziej to 11 potrzebują cierpliwości
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 123) (2401376 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill