www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Nocne rozmyślania (Strona 54) (1885924 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 134 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-04-19 20:03
Valkirio kochana, człowiek nie zmienia się tak nagle i to na lepsze. Niestety.  Tym bardziej politycy.  Ja myślę, że jeszcze poczekamy kilka dni,  czas żałoby będzie powoli mijał a politycy zrzucą woal z twarzy i pokażą swe prawdziwe oblicze. Zacznie się znana nam dobrze  "wymiana zdań".
Nadrzędny - Autor Valkiria Dodany 2010-04-20 08:37
Wiesz co Klarysko przy całym moim optymizmie niestety tez uwazam,ze miną dwa trzy tygodnie i juz zostaną na nowo wyciągnięte działa zaciężne.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-04-20 08:43
Niestety. To prawda, że czas goni parlament, ale ... właśnie to "ale"  jest znakiem zapytania.  
Cóż, pożyjemy, zobaczymy, obyśmy się obie myliły
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-04-20 16:43
Ja tam nikomu nie wierzę,a szczególnie politykom.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-04-20 16:47
Siwek, odrobina wiary w ludzi jest jak najbardziej wskazana. Polityk też człowiek.
Ale masz rację, trzeba uważnie obserwować, co wyczyniają i ich "posumować" w odpowiednim momencie
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-04-20 17:11
Niezbyt się interesuję polityką,bo oni mi jeść nie dadzą,ale dużo oglądam wiadomości i zawsze głosuję na tych co mają według mnie dobry program, a potem ONI nas wszystkich Polaków zawodzą i jak tu komuś wierzyć.Każdy tylko patrzy żeby się dostać na stołek i jak najwięcej się nachapać.Każde grabie grabią tylko do siebie.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-04-20 18:03
POLACY UMIEJĄ SIĘ JEDNOCZYĆ W CHWILACH TRUDNYCH ALE NIESTETY NIE TRWA TA JEDNOŚĆ DŁUGO
Nadrzędny Autor dobrosia Dodany 2010-04-22 10:21
I w dodatku pod "publiczkę".
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-04-23 07:34 Zmieniony 2010-04-23 07:42

>POLACY UMIEJĄ SIĘ JEDNOCZYĆ W CHWILACH TRUDNYCH ALE NIESTETY NIE TRWA TA JEDNOŚĆ DŁUGO>


Czy sądzicie, że to było zjednoczenie ?

Ja sadzę, że nie.
Wydarzyła się tragedia narodowa, zbiorowa mogiła,  kilkanaście pogrzebów jednocześnie, kilkaset dramatów rodzinnych, kilkanaście sierot przybyło. Polska ponownie dotknięta wstrząsem historycznym z dawnych lat, wzmocniło się, nasiliło cierpienie oparte  wspomnieniami z  z II wojny światowej,  przestrach, groza, zbiorowo wyrażony. Polacy w należyty sposób oddali szacunek zmarłym i współdzielili smutek, przyszli pożegnać, przyszli na pogrzeby.
Ja pozwolę sobie wspomnieć inne wydarzenie tragiczne, gdy 1980 roku rozbił się samolot z Nowego Jorku tuż przed wylądowaniem w Warszawie, zginęło wówczas 87 osób,  samolot w którym zginęła Anna Jantar. Inne wydarzenie tragiczne to wybuch  gazu w Rotundzie PKO w Warszawie w 1979 roku, kilkanaście zmarłych i kilkaset rannych ludzi w centrum stolicy, wielu z nich pozostało jako osoba niepełnosprawna.
Inne wydarzenie to zawalenie dachu w hali targowej na Śląsku w 2006 roku.
Polacy i wówczas  zachowali się godnie.

Patrząc na społeczeństwo, gdy w rodzinie wydarzy się pojedyczy pogrzeb, przyjdzie też dużo osób,  ale czy potem w rodzinach zapanowuje sielanka, giną, nikną spory, nieporozumienia ? czy wielu wraca potem do codzienności, i bywa czasem tak, że nadal brat do brata, sąsiad do sąsiada się nie odzywa,  bliscy i znajomi nie utrzymują dobrych stosunków międzyludzkich.
Takie są moje spostrzeżenia.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-04-23 08:51
Werbeno, to jest właśnie Polaków życie.  Tragedia wycisza w nas wszelkie spory, jesteśmy "zjednoczeni" w bólu, ale gdy mija czas żałoby czy zagrożenia, wracają jak bumerang stare zadry i różnice, które niestety nas czasami dzielą. Jedność poglądów na tę samą sprawę jest tylko potrzebą chwili, niestety.
Nadrzędny - Autor dobrosia Dodany 2010-04-23 09:35 Zmieniony 2010-04-23 09:38
Otóż to.Obserwowalam moja rodzine po smierci bliskiej osoby-zjazd,mile slowa,czule gesty,deklaracje,a pozniej-szara codziennosc w pojedynke.Dlatego decydujac sie na slub,nie chcialam wesela,a jedynie cichej ceremonii w Kosciele,bez najazdu rodziny.Bo jak mam miec szara codziennosc we dwoje juz tym razem,to wcale nie zalezalo mi na tej weselnej otoczce serdecznosci,czesto falszywej i jakze dla mnie smiesznej.A co mam teraz?Ci falszywi sie poobrazali.
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-04-26 13:45
DO WYPOWIEDZI WERBENY ......NIC NIE NAPISZE,ONA JAK PRAWIE ZAWSZE PODPIERA SIE WYTARTYMI FRAZESAMI.

DOBROCHNO,NIE MASZ SIE CZYM PRZEJMOWAC,TERAZ WIESZ KTO ZAWSZE BEDZIE STAŁ ZA TOBA MUREM.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-04-26 16:27
ZGADZA SIĘ WSZYSTKO Z CZASEM WRACA NA SZARY TOR ALE DOBRZE ŻE CHOCIAŻ PRZEZ PEWIEN CZAS SĄ WSPIERANE OSOBY KTÓRE STRACIŁY BLISKICH BO JAKBY NIE BYŁO TO POCZĄTKI ZAWSZE SĄ NAJTRUDNIEJSZE
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2010-05-21 07:03
Ból i noc,  noc i ból. Dzień, czy był dzień? Nie , był ból. I jest noc . I znów ból. Przeszywający całe ciało z góry w dół, z dołu do góry, z jednego  boku w drugi bok. Z tyłu w przód, a z przodu w tył. Ostry , tępy, rwący......... Przybija cię do twojego (skotłowanego już od szukania "odpowiedniego" miejsca) łoża boleści. Jesteś mały , coraz mniejszy, kurczysz się , tylko ON twój ból rośnie. Już się tak w tobie rozpanoszył, że nie wiesz kim jesteś. Pomyśl, przecież wiesz , że ty to ....... Już wiem ja to ból. Już się z nim zrosłam. Jesteśmy nierozłączni.  Czy będę istniała kiedy on odejdzie?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-05-22 11:14 Zmieniony 2010-05-22 11:47
Często dopiero w obliczu ciężkiej choroby i wielkiego cierpienia (duszy lub ciała) dostrzegamy własną małość. Zmieniają się nasze poglądy na wiele spraw. To co do tej pory wydawało się mieć wielkie znaczenie, traci na wartości. Cierpienie uczy nas pokory. Jakież bezsensowne stają się wszelkie drobne niedogodności, na które do tej pory marudziliśmy oraz kłótnie i spory o "pierdoły" tu na forum . Tak, przykro, że dostrzegamy to dopiero wtedy, gdy życie już nam "dowali". Cieszmy się każdą dobrą chwilą w życiu, bo nie wiadomo na jak długo jest nam ona dana.
Nadrzędny Autor aggie_c Dodany 2010-05-22 13:49
oj tu masz rację :-)
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-05-22 13:53
Lidian,głowa do góry.Nie "załamuj" się napewno ból "przejdzie " i nastaną miłe dni.Pamiętaj-od bólu ,starość jest jeszcze gorsza.Lat sobie nie odejmiesz i też to boli.Życzę dużo zdrowia i dobrego samopoczucia.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-22 20:50
lidian niestety różne są sytuacje w życiu mi też jest ciężko od dłuższego czasu dokucza mi ból mimo tego że chodze na zabiegi
pozostaje nam mieć nadzieję że przejdzie kiedyś
trzymajmy się :-) pozdrawiam
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-05-25 19:15
Dlaczego kobiety płaczą

     - Dlaczego płaczesz? - młody chłopiec zapytał swą mamę.
     - Ponieważ jestem kobietą, odpowiedziała mu.

     - Nie rozumiem, odpowiedział.

     Ona go przytuliła i rzekła: ...i nigdy się nie dowiesz, ale nie martw się to normalne.

     Później chłopiec spytał swojego Ojca, dlaczego Mama płacze bez powodu?

     Wszystkie kobiety płaczą bez powodu. ...było to wszystko co mógł mu odpowiedzieć.

      Mały chłopiec urósł i stał się mężczyzną i wciąż nie wiedzą dlaczego kobiety płaczą. Nareszcie uklęknął złożył ręce i zapytał: Boże... Dlaczego kobiety płaczą (tak łatwo)?

     A Bóg mu odpowiedział...

     ...Kiedy tworzyłem kobietę postanowiłem ją uczynić wyjątkową. Stworzyłem jej ramiona na tyle silne by mogła dźwigać ciężar całego świata! Dałem jej nadzwyczajną siłę, pozwalającą jej rodzić dzieci jak również znosić odrzucenie, spowodowane czasem przez jej własne dzieci! Dałem jej stanowczość, która pozwala jej na opiekę nad rodziną i przyjaciółmi.

     Niestraszna jej choroba!

     Stworzyłem ją wrażliwą, aby kochała wszystkie dzieci, nawet wtedy, gdy jej własne ją bardzo skrzywdzą!

     Dałem jej siłę, aby opiekowała się swoim mężem mimo jego wad, Zrobiłem ją z żebra swego męża, tak, aby chroniła jego serce!

     Dałem jej mądrość, aby wiedziała, że dobry mąż nigdy nie skrzywdzi swej żony. Czasem jednak testuje jej siłę i wytrwałość żony w wierze w niego. Synu, na sam koniec...

     Dałem jej również łzę do wypłakania. Jest to jej jedyna słabość! Jeśli kiedyś zobaczysz, że płacze, powiedz jej jak bardzo ją kochasz i jak wiele robi dla innych. I jeśli nawet wciąż płacze, sprawiłeś, że poczuła się o wiele lepiej.

     Ona jest wyjątkowa!

autor nieznany


Nadrzędny Autor lidian Dodany 2010-05-30 10:51
Wartość
     Proszę tu nie stać i nie tracić ze mną czasu. Niewiele we mnie dobrego, jestem obrzydliwa dla wszystkich i dla siebie samej!
     Młoda dziewczyna była rozdrażniona. Spotkała proboszcza, który zapraszał ją na spotkania grupy młodzieży, i ze złością i goryczą wyrzucała z siebie wszystko, co jej się nie podobało w sobie samej: - Jestem przyziemna i nieciekawa, mam nieznośny charakter, zadzieram ze wszystkimi, nikt naprawdę nie chce mnie znać, jestem zazdrosna o moje przyjaciółki i w rodzinie gram wszystkim na nerwach. Co ja jeszcze robię na tym świecie?
     Proboszcz popatrzył na nią, a po chwili milczenia powiedział: - Czy wiesz, że masz wspaniałe, zielone oczy? Dziewczyna umilkła, zaskoczona. Został postawiony pierwszy krok.
     Pewna kobieta miała ohydną narzutę na łóżko. Kupiła ją w sklepie z artykułami używanymi, płacąc dwadzieścia złotych, była wtedy w trudnej sytuacji finansowej. Każdego dnia, gdy ścieliła łóżko, z wyrazem niesmaku rozciągała narzutę.
     Pewnego dnia, wertując znaleziony przypadkiem katalog sprzedaży wysyłkowej, spostrzegła taką samą narzutę, firmowaną podpisem znanego stylisty wnętrz. Kosztowała tysiąc dwieście złotych! Gdy tylko odkryła cenę narzuty, nabrała ona dla niej zupełnie innej wartości.
Cokolwiek myślisz o sobie, w oczach Boga masz najwyższą wartość.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, jak ważne jest to, że istnieją.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, jak wiele znaczy sam ich widok.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, ile radości sprawia ich przyjazny uśmiech.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, jakim dobrem jest ich bliskość.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, o ile bylibyśmy biedniejsi bez nich.
Niektórzy ludzie nie wiedzą, że są darem niebios.
Mogliby wiedzieć, gdybyśmy im to powiedzieli.

Bruno Ferrero
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-01 07:30
Znalazłam piękną modlitwę. Piękny tekst. Starsi z forumowiczów zrozumieją dlaczego się z Wami nią dzielę.

Modlitwa Św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam,
że się starzeję i pewnego dnia będę stary.

Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania,
że muszę coś powiedzieć na każdy temat
i przy każdej okazji.

Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek.

Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym;
czynnym lecz nie narzucającym się.

Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości,
jakie posiadam, ale Ty Panie wiesz, że chciałbym
zachować do końca paru przyjaciół.

Wyzwól mój umysł od nie kończącego się brnięcia
w szczegóły i daj mi skrzydeł, bym w lot
przechodził do rzeczy.

Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i
cierpień w miarę jak ich przybywa a chęć wyliczania
ich staje się z upływem lat coraz słodsza.

Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o
cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość
wysłuchania ich.

Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę
Cię o większa pokorę i mniej niezachwianą pewność,
gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi.

Użycz mi chwalebnego poczucia,
że czasami mogę się mylić.

Zachowaj mnie miłym dla ludzi,
choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać.

Nie chcę być świętym, ale zgryźliwi starcy;
to jeden ze szczytów osiągnięć szatana.

Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w
nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet
w ludziach; daj mi Panie łaskę mówienia im o tym.

Nadrzędny - Autor Maria Brylka Dodany 2010-06-06 19:08
Dobry wieczor lidian! Bardzo ciekawe sa te Twoje nocne rozmyslania!Gratuluje!!! pozdrawiam m.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2010-06-06 19:31
:-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-06-01 15:34
Niestety nie każdy chce tej prawdy słuchać. Życie czasem jest okrutne.
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-06-06 18:08
TAAAAAK,ALE TYLKO CZASEM.
Nadrzędny - Autor och666 Dodany 2010-06-07 00:30
Chciałbym się podzielic z wami moim malym wyczynem , jestem na wozku od 30.08.2009 ale nie poddaje sie i  wozek bardz dobrze zastepuje mi nogi :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Gym80-PqRfw&feature=player_embedded
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-07 06:15
cześć
oglądałam filmik kilka razy na powiększeniu nawet, aby wychwycić dokładnie.
mam kilka pytań :
- filmik trwa ponad 4 minuty, jaka trasę czyli ile kilometrów pokonałeś ?
- jedziesz w balansie, ile razy odrywałeś ręce od ciągów ?
- na co chorujesz
odpisz koniecznie.
Nadrzędny - Autor och666 Dodany 2010-06-07 10:43
30.09 złamałem kręgosłup th9-th10 , nie orywalem rak od ciagow a pokonalem mysle ze 1,5-2km a jest to zjazd z góry św. Anny Opolskie:)
Nadrzędny Autor Maria Brylka Dodany 2010-06-07 11:42
Witaj!Jestem pod wrazeniem..... .Zycze powodzenia w kolejnych eskapadach!!!!
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-07 12:53 Zmieniony 2010-06-07 13:05
:-):-):-):-):-)
och666 - na filmie widać , że raz, i to tak dokładnie to się poprawiałeś, :-)
a wiesz czemu spytałam ? ile około kilometrów ?
bo gdybyś mi powiedział, że 3 km i bez poprawiania się to bym nie uwierzyła, ręce by Ci się zaparzyły, nie wytrzymały od gorących ciągów, pomimo dobrych rękawic .
Ale tyle ile napisałeś 1,5-2 km, z  poprawieniem rąk i ciała  to zgadza się .
Witaj wśród aktywnych, pomyśl o obozie aktywnej rehabilitacji, a może już byłeś ?
"Broda"dokładnie to Krzysztof Sieradzki, to taki gość aktywny i nazwę nieco nawet szalony, ale ja go polubiłam,  byłby z Ciebie zadowolony.
Gratulejszen, dobry pomysł z tym tylnym kółkiem, podejrzałeś , czy sam Ci pomysł przyszedł do głowy, :-):-):-):-):-)
a jeszcze :-) ustaw koła duże w jak największym możliwym  odchyleniu, podkładki na osi, czyli w spojrzeniu będą skośnie, a nie prostopadle do ramy. Lżej się jeździ.
Nadrzędny Autor och666 Dodany 2010-06-07 13:51
tak raz sie poprawilem ale dalo by rade nawet 3 przejechac bo mialem dwie pary rekawic wzmacnianych na rekach :-) jade na farowski oboz we wrzesniu 2stopnia. za bardzo nie moge pochylac kół bo mam za blisko boczki a w kolach spinergy sa specjalne wstawki poszerzajace;) ... ale planuje albo kupic wozek na amortyzowanej ramie albo zamontowac w tym amortyzacje.. koeljny cel to kopa biskupia a  potem skate park;) a pomysl sam wpadl ale nie powiem zebym sie nie inspirowal slynnym AAronem poszukajcie na YT;)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-11 07:29
Różne samotości

Przyszedłem ci podziękować
za samotności różne
za taką gdy nie ma nikogo
lub gdy się razem płacze
i taką że niby dobrze
ale zupełnie inaczej
za najbliższą kiedy nic nie wiadomo
i taką że wiem po cichu ale nie powiem nikomu
za taką kiedy się kocha i taką kiedy się wierzy
że szczęście się połamało bo mnie się nie należy
jest samotnością wiadomość
list dworzec pusty milczenie
pieniądz genialnie chory
minuty jak ciężkie kamienie
czas zawsze szczery bo każe iść dalej i prędzej
mogą być nawet nią włosy
których dotknęły ręce
są samotności różne
na ziemi w piekle w niebie
tak rozmaite że jedna
ta co prowadzi do Ciebie

Jan Twardowski
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-06-14 17:37
co było nie wróci
co ma być będzie
życie jest krótkie
niebo jest wszędzie

nadziei która zawsze trwa
radości która jasne kolory ma
wiary która nie ustaje
przyjaciela który zawsze jest
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-06-14 22:17
Co było,a nie jest nie pisze się w rejestr.
Żyj dniem dzisiejszym,bo wczoraj nie wróci.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-06-14 22:27
:-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-23 20:10
Kiedy mówisz

Nie płacz w liście
nie pisz, że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz

ksiądz Jan Twardowski
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-06-23 20:35
dyrdymały
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-29 16:45
Jeżeli jest choć jeden wiersz, który się Tobie Barbaro podoba, to go zacytuj. Z przyjemnością poczytam. :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-06-29 16:46
twardowski dla mnie to żaden poeta
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-29 16:54
To już wyraziłaś słowem "dyrdymały". Wracam do mojej prośby , zacytuj to co Ci się podoba.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-06-29 17:01
np ten

Człowiek Człowiekowi

Człowiek człowiekowi wilkiemCzłowiek człowiekowi strykiemLecz ty się nie daj zgnębićLecz ty się nie daj spętlićCzłowiek człowiekowi szpadąCzłowiek człowiekowi zdradąLecz ty się nie daj zgładzićLecz ty się nie daj zdradzićCzłowiek człowiekowi pumąCzłowiek człowiekowi dżumąLecz ty się nie daj pumieLecz ty się nie daj dżumieCzłowiek człowiekowi łomemCzłowiek człowiekowi gromemLecz ty się nie daj zgłuszyćLecz ty się nie daj skruszyćCzłowiek człowiekowi wilkiemLecz ty się nie daj zwilczyćCzłowiek człowiekowi bliźnimZ bliźnim się możesz zabliźnić

i wiele innych nie koniecznie stachury
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-06-29 17:15 Zmieniony 2010-06-29 17:22
Stachury lubię "Życie to nie teatr"

http://www.youtube.com/watch?v=Kxm680KrkOE
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-06-29 17:41
ładne
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-07-01 20:29
http://www.youtube.com/watch?v=Ck8wFOP_BRw
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-02 10:54
takie sobie
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-07-02 20:43
Eh, Basiu, chyba nie słuchasz tekstów, ze zrozumieniem, :-)
to nie to, co teraz - ble.ble ble. tekst o niczym i wrzask na scenie.
Ale rozumiem Cię , jesteś jeszcze chyba młoda, skoro tak piękny głos, takie piękne słowa i muzyka  nie przemawiają do Twej wyobraźni  :-) :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-02 20:49
każdy ma inny gust jeszcze się nikt taki nie urodził żeby wszystkim dogodził :-)
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-07-02 21:14
To fakt, ale ...tych lat  nie odda nikt,....:-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-02 21:39
co było nie wróci co ma być będzie życie jest krótkie niebo jest wszędzie
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-07-03 14:27
:-)))))))))))) :-)))))))))))))))))) :-)))))))))))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Nocne rozmyślania (Strona 54) (1885924 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 134 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill